Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Biznesu: dekalog mistrza. Dr Marta Sláviková

Elżbieta Kazibut-Twórz
Dr Marta Sláviková
Dr Marta Sláviková Mat. prasowe
Dr Marta Sláviková jest Słowaczką, mieszka w miejscowości Vysoká nad Kysucou, a pracuje w polskim Cieszynie i często też w Brukseli. Kieruje pierwszym w Polsce Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej (European Grouping of Territorial Cooperation - EGTC) TRITIA z siedzibą w Cieszynie, którego obszar aktywności to: Region Morawsko-Śląski w Czechach, województwa śląskie i opolskie w Polsce oraz Samorządowy Region Żyliński na Słowacji. Jak mówi Marta Sláviková, TRITIA wykorzystuje wspólną aktywność dla wspólnych celów.

Dyrektorka TRITII to specjalistka w dziedzinie funduszy unijnych, propagatorka współpracy polsko-czesko-słowackiej. Autorka wielu inicjatyw i projektów, mających na celu rozwój obszaru pogranicza. Uzyskała stopień doktorski na kierunku Ekologia i Biologia Ewolucyjna na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.

Oto 10 przykazań i zasad, którymi w życiu kieruje się dr Marta Slávikova:

1. Współpracuj. Nie tylko dlatego, że tak „wypada”, nie dlatego, że dziś współpraca jest modna, dobrze widziana albo tak jak w przypadku EUWT TRITIA słowo współpraca znajduje się w nazwie organizacji czy firmy. Współpracuj przede wszystkim dlatego, że we wspólnej pracy dla kreatywności, harmonijnego rozwoju i oczywiście sukcesu, współpraca ma kluczowe znaczenie.

2. Kształć się, nie zapominaj o rozwoju osobistym. Nigdy nie wiesz tak dużo, żebyś nie mógł wiedzieć więcej, nawet jeżeli dotyczy to dziedziny, którą - jak Ci się wydaje - znasz „od podszewki”. Nie pozwól, żeby Twoja wiedza się zdewaluowała, postarzała. Nie możesz zostać „w ogonie” peletonu, gdy świat pędzi naprzód. Edukacja i chęć uzupełnienia wiedzy, w zakresie swojej dziedziny lub ponad nią, są konieczne zarówno dla rozwoju osobistego, jak też dla rozwoju firmy. Warto zobaczyć i porównać przykłady działań w bliskim i dalszym sąsiedztwie.

3. Podejmuj nowe wyzwania. Czasami wydaje się, że nie jesteśmy w stanie wykonać określonego zadania ani w odpowiednim czasie (to najczęściej), ani intelektualnie, bo wydaje nam się, że nas przerasta. Albo po prostu w pracy nie mamy specjalistów lub sprzętu. To nic nagannego, bo przecież każdemu zdarzają się chwile zwątpienia. Możemy obawiać się nowego zadania, niemniej jednak pamiętajmy, że jest ono wyzwaniem. Może Cię rozwinąć w każdym kierunku. Dlatego podejmij je i działaj!

4. Zachowaj równowagę między wolnością a odpowiedzialnością. To jest jak najbardziej oczywiste i zrozumiałe - możesz, a nawet powinieneś móc swobodnie myśleć, pracować, budować swoją hierarchię wartości i wagi zadań. Ale zachowując prawo do wolności myślenia i poglądów, a także do swobody wyborów, zawsze miej na uwadze odpowiedzialność za wykonywaną pracę - jej jakość oraz punktualność.

5. Bądź szczery. Ta zasada odnosi się do każdego, nie tylko do szefa. Niezależnie, czy jesteś kierownikiem, czy szeregowym pracownikiem, postaw na szczerość! Jeżeli na przykład nie zdążysz czegoś zrobić albo nie wiesz, jak coś zrobić - powiedz o tym. Zapobiegniesz dzięki szczerości wielu nieprzyjemnościom. Jeśli masz lepszy pomysł nawet od Twojego szefa - powiedz o nim. Zobaczysz, co będzie. Jeśli zachowasz pomysł tylko dla siebie, nie przekonasz się, czy był dobry. Jeżeli niektóre rzeczy w pracy po prostu Cię denerwują, nie duś ich w sobie. Otwórz się i powiedz o nich.

6. Nie bój się „pobrudzić”. Nie chodzi tu tylko o brud fizyczny, ale głównie o ten psychiczny. Są w życiu takie zadania, które na pierwszy rzut oka wydają się wyczerpujące, zbyt trudne. Są takie zadania, które wypełniają nasze myśli i duszę. Często jednak właśnie te zadania wzbogacają nas, a ich rozwiązanie przynosi nam radość.

7. Zachowaj równowagę między pracą i odpoczynkiem. I to nie tylko w harmonogramie pracy. Tu chodzi o równowagę między aktywnością fizyczną oraz psychiczną w całym Twoim życiu, również prywatnym. Jeżeli siedzisz cały dzień przed komputerem - idź pobiegać. Jeżeli cały dzień pracujesz z ludźmi - idź na spacer do lasu, ale sam. Jeśli przez cały dzień podejmujesz decyzje - popracuj w ogrodzie (tam natura podejmuje decyzje za Ciebie, a Ty możesz jej zaufać). Takie podejście ma na celu zachowanie zdrowia psychicznego, ale nie tylko. Bo oczywiście również fizycznego. Zachowaj więc równowagę i unikaj syndromu wypalenia zawodowego.

8. Przenigdy nie rezygnuj z marzeń. Marz, planuj, a nawet trochę „bujaj w obłokach”. Wizualizuj swoje marzenia. Nie tylko raz, ale wielokrotnie, „w kółko” i udoskonalaj je. Dopóki nie staną się prawdą.

9. Pamiętaj - nie jesteś sam. Nie tylko w pracy, ale głównie poza nią nie jesteś sam, ani nie jesteś skazany na samotność. Tam, gdzie jesteś Ty, gdzie pracujesz, mieszkasz, żyjesz, są również Twoi koledzy. Spotykaj się z nimi poza pracą - na piwie, na kolacji, na porannej jodze albo na kręglach. Nie zaniedbuj znajomości, pielęgnuj przyjaźnie, nie odsuwaj się od ludzi, nie bądź „samotną wyspą”. Pustka niczemu dobremu nie służy. Lepiej niech wokół będzie tłoczno. Może okazać się, że gnębi Was wspólny problem, że nie jesteś z nim sam, a rozwiązanie i pomoc pojawią się nie tylko w życiu prywatnym, ale również w życiu zawodowym.

10. Zadbaj o dobry nastrój. To wprawdzie raczej nie rozwiąże naszych problemów oraz zadań, jednak zdecydowanie pomoże nam w każdej dziedzinie. I - jak mówił wielki czeski aktor Ján Verich - „Dobry humor wkurza tak wiele osób, że warto go zachować”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera