Strefa Kultury powstała na terenie dawnej kopalni Katowice
W 2001 roku w ciągu zaledwie półtora miesiąca ciężki sprzęt zrównał z ziemią całą infrastrukturę techniczną kopalni Katowice (kopalnia zakończyła wydobycie w 1999 roku po 176 latach działalności). Zniknęły: zakład przeróbki węgla, estakada czy budynki taśmociągu, a zostało kilkanaście pokopalnianych obiektów. Równo dziesięć lat później, w lipcu 2011 roku, na terenie po kopalni Katowice wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego i przyszłej Strefy Kultury.
Dziś Strefa to najlepiej zaprojektowana i najcenniejsza przestrzeń w Katowicach (pomijając dwa wielkie naziemne parkingi). Najcenniejsza dosłownie, bowiem w rewitalizację tego miejsca i budowę tu Muzeum Śląskiego, gmachu NOSPR oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego zainwestowano ogromne pieniądze. Każdy z tych obiektów jest inny, każdy wyjątkowy i ikoniczny. Wokół nich wybudowano nowy układ drogowy oraz parkingi, urządzono też przestrzenie parkowe. Całość tej spektakularnej inwestycji pochłonęła ponad 1 mld zł.
Rewitalizacja jest symboliczna. Pokazuje przemianę Katowic i regionu
Przemianę dawnej kopalni w Strefę Kultury można uznać za symboliczną dla zmian zachodzących w Katowicach, które z ośrodka przemysłu stały się ośrodkiem kultury (na dowód tytuł Miasta Kreatywnego Unesco w dziedzinie muzyki), biznesu (i turystyki biznesowej), a także nowych technologii.
Ślad po dawnej kopalni, która przez lata działała na tym terenie oczywiście jest. I to spory. Koncepcja i projekt nowego Muzeum Śląskiego opierały się właśnie o założenie, aby historię tego miejsca eksponować. To dlatego gmach muzeum schowano pod ziemią, a ponad nią odnowiono pokopalniane zabytkowe obiekty: magazyn odzieżowy, maszynownię, wieżę szybu Warszawa II, stolarnię, łaźnię główną.
Zobaczcie koniecznie
Strefa Kultury będzie się zmieniała
Oczywiście projekt pod nazwą Strefa Kultury w Katowicach będzie się zmieniał. Wokół strefy trwają duże inwestycje. TDJ Estate buduje biurowiec .KTW II (.KTW I już otwarto) obok Spodka, który ma być nowym najwyższym budynkiem Katowic oraz osiedle mieszkaniowe na północ od terenu Muzeum. Kolejne podobne inwestycje planowane są na działkach między strefą a Bogucicami.
Wyzwania stoją też przed miastem, które musi wybudować przedłużyć ulicę Dobrowolskiego na północ, a także uporządkować tutejsze parkingi, które zajmują ogromną przestrzeń, są szpetne, a przy tym niewystarczające – wyjściem z tej sytuacji będzie budowa parkingu wielopoziomowego.
To jednak melodia przyszłości. Tymczasem sięgnijmy do przeszłości, by przypomnieć, jak Strefa Kultury wyglądała przed przebudową…
Nie przegapcie
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż i poznaj wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?