Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Strefa Otwarta” książki w Bibliotece Śląskiej. Można wejść, poczytać i odpocząć

Teresa Semik
„Strefa Otwarta” książki w Bibliotece Śląskiej
„Strefa Otwarta” książki w Bibliotece Śląskiej TES
W odmienionym holu głównym Biblioteki Śląskiej zainaugurowała swoją działalność „Strefa Otwarta”. To miejsce, gdzie bez karty bibliotecznej można w spokoju poczytać książki wystawione na regałach, obejrzeć film, posłuchać audiobooków. I odpocząć.

Na razie dostępnych jest około 6 tysięcy książek, z najnowszą literaturą polską włącznie, około 300 komiksów, ale także przewodniki, książki dla dzieci i młodzieży oraz dotyczące historii, zdrowia i urody. Dla najmłodszych jest też specjalne miejsce, w którym mogą się zająć zabawą, gdy rodzice będą pogrążeni w lekturze.

– „Strefa Otwarta” cały czas będzie ewoluowała, tytuły na półkach będą się zmieniać w zależności od czytelniczych zainteresowań naszych gości – zapowiada dyrektor Biblioteki Śląskiej, dr hab. Zbigniew Kadłubek. – Biblioteka jest miejscem głośnego, wielojęzycznego, ożywionego dialogu. Różne książki z różnych epok toczą dialog i może czasem się ze sobą spierają, ale chyba nigdy się nie kłócą, nigdy się nie nienawidzą. Książki uczą nas rozmowy. Chciałbym, żeby „Strefa Otwarta” książki była taką szkołą rozmowy, agorą rozmowy, rynkiem wspólnych projektów pomiędzy sztukami, ideami, myślami.

„Strefą Otwartą” Biblioteka Śląska chce uczcić stulecie niepodległości Polski.
– Nasza biblioteka powstała w roku 1922 jako biblioteka Sejmu Śląskiego, ale od razu włączyła się w budowanie wspólnej narracji, wspólnej opowieści Polski i Śląska – dodał dyrektor Kadłubek.

Na razie odłożona została w czasie zapowiadana na grudzień abolicja dla czytelników, którzy mają spore zobowiązania wobec Biblioteki Śląskiej; nie oddali książek, a częściej nie zapłacili kar za nieterminowy ich zwrot. Kara wynosi 1,50 zł za każdy tydzień zwłoki. Zobowiązania kilkuset czytelników urosły już do ponad 3 mln zł. To spora część budżetu Biblioteki Śląskiej. Książnica nie chce tych czytelników stracić, ale rozwiązanie problemu wymaga głębszej analizy finansowej i prawnej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo