Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa wolna od zakazu spożywania alkoholu w Parku Lisiniec w Częstochowie? Miasto podtrzymuje negatywne stanowisko w tej sprawie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KMP Częstochowa, BR
Młoda Lewica, Młoda Prawica i Młodzi Demokraci, trzy częstochowskie młodzieżówki, chcą, aby w Parku Lisiniec w Częstochowie powstała strefa wolna od zakazu spożywania alkoholu poniżej 18 procent. Pomysł nie jest nowy, bo już trzy lata temu Młoda Prawica skierowała do władz miasta petycję w tej sprawie. Trzy lata temu skierowano do prezydenta Częstochowy i przewodniczącego Rady Miasta kolejny wniosek, tym razem podpisany przez trzy młodzieżówki, ale odpowiedź miasta jest odmowna. - Mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców Częstochowy, nie znajduję uzasadnienia do zmiany stanowiska w tej sprawie - informuje w odpowiedzi Piotr Grzybowski, wiceprezydent miasta.

To było porozumienie ponad podziałami. Młoda Lewica, Młoda Prawica i Młodzi Demokraci wspólnie skierowali petycję do prezydenta Częstochowy i przewodniczącego Rady Miasta.

- Uznaliśmy, że w tym czasie, który teraz jest, warto szukać jakiegoś konsensusu i zgody, dając w pewnym stopniu przykład starszym kolegom i koleżankom w parlamencie. Naszym zdaniem istnieje bowiem możliwość porozumienia i podjęcia pewnych inicjatyw ponad podziałami. Dlatego podjęliśmy inicjatywę w Częstochowie, która jest zgodna z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, o utworzenie strefy, w której można pić alkohol. Rekomendujemy jako miejsce Park Lisiniec. Naszą prośbę kierujemy do prezydenta Częstochowa i przewodniczącego Rady Miasta, bo są to dwie władze, które realnie mogą podjąć działania w tej sprawie – tłumaczył Adam Bednarek, reprezentujący Młodych Demokratów.

- Znacznie bezpieczniej jest spożywać alkohol w legalnym miejscu i pod okiem służb niż po kryjomu – przekonywał Szymon Błażejowski z Młodej Lewicy, apelując o to, aby po alkoholu nie pływać, ani nie prowadzić pojazdów mechanicznych.

Mateusz Szymanek z Młodej Prawicy przypominał, że pomysł nie jest nowy. Strefa miałaby funkcjonować od 1 maja do 30 września, a w strefie można byłoby pić alkohol poniżej 18 procent.

- Młoda Prawica składała już podobną petycję już trzy lata temu, kiedy znowelizowały się przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i kiedy powstawała infrastruktura w parku Lisiniec – mówi Mateusz Szymanek. - Wtedy miasto stwierdziło, że taka strefa byłaby promocją alkoholu. Po trzech latach wiemy, że to miejsce i tak stało się miejscem, gdzie młodzież i nie tylko nagminnie spożywa alkohol i musi to robić po kryjomu. Skoro to miejsce kulturowo już zostało przyjęte jako miejsce, gdzie spożywa się alkohol, skoro większość społeczności albo jej bardzo duża część nie godzi się z podporządkowaniem do tych regulacji, obecne przepisy tracą sens.

Miasto negatywnie ocenia pomysł powstania strefy

Przedstawiciele młodzieżówek otrzymali już odpowiedź od władz miasta w tej sprawie. Opinia jest negatywna. W swojej odpowiedzi wiceprezydent Częstochowy, Piotr Grzybowski powołał się na odpowiedź na petycję Młodej Prawicy z 2018 roku. Wówczas władze miasta zapytały o zdanie w sprawie strefy wolnej od zakazu spożywania alkoholu. Przeciwne temu były WOPR, MOSiR oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Straż Miejska dodawała, że nie jest w stanie zapewnić właściwiej kontroli w tym miejscu, bo w wakacje musi zabezpieczać m.in. Strefę Kibica na Placu Biegańskiego (trwały wówczas mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji).

- Mając na uwadze dobro wszystkich mieszkańców Częstochowy, nie znajduję uzasadnienia do zmiany stanowiska w tej sprawie - odpowiada na petycję Piotr Grzybowski, wiceprezydent miasta.

Co na to przewodniczący Rady Miasta w Częstochowie? - Skierowałem petycję do wszystkich komisji i czekam na ich opinie. Jestem otwarty na dyskusję w tej sprawie - mówi Dziennikowi Zachodniemu przewodniczący Rady Miasta w Częstochowie.

Nie przeocz

Policja karała mandatami

Komenda Miejska Policji w Częstochowa przedstawiła dane dotyczące interwencji w lipcu 2021 roku w Parku Lisiniec, który był stale patrolowany.

Podczas prowadzonych działań w Parku Lisiniec od końca czerwca to ubiegłej niedzieli mundurowi wylegitymowali 403 osoby, ujawnili 189 wykroczeń, z czego 52 z nich zakończyły się nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego.

Mundurowi zatrzymali również 7 nietrzeźwych kierowców i 7 osób poszukiwanych. Podczas prowadzonych działań zatrzymani zostali sprawcy uszkodzenia ciała, a w trakcie jednej z kontroli pojazdów policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który posiadał przy sobie narkotyki.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera