Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Częstochowskiej w Stanach Zjednoczonych. Stworzony przez nich łazik marsjański bierze udział w prestiżowym konkursie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Kilka dni temu ekipa PCz Rover Team wyruszyła do Stanów Zjednoczonych by wziąć udział w prestiżowym konkursie
Kilka dni temu ekipa PCz Rover Team wyruszyła do Stanów Zjednoczonych by wziąć udział w prestiżowym konkursie Adrian Sochocki/PCz Rover Team
Studenci Politechniki Częstochowskiej kolejny raz stworzyli marsjańskiego łazika, z którym wyruszyli na podbój Stanów Zjednoczonych. 1 czerwca rozpoczęli rywalizację w prestiżowym konkursie na pustyni Utah.

Studenci Politechniki Częstochowskiej w Stanach Zjednoczonych

Choć zawody w Stanach Zjednoczonych zaczęły się 1 czerwca, częstochowscy konstruktorzy z PCz Rover Team byli na miejscu już parę dni wcześniej. Sam łazik, którego rozebrano na potrzeby transportu na mniejsze części, został wysłany osobno w specjalnej skrzyni.

Na trzydniowe, konkursowe zmagania łazików składają się cztery misje, czyli zadania odpowiadające tym, które przynajmniej potencjalnie mogłyby być realizowane na innej planecie. Do zrealizowania jest więc misja serwisowania sprzętu i misja jazdy autonomicznej, które zaplanowano na czwartek. W piątek, 2 czerwca, odbędzie się misja biologiczno-geologiczna, a w sobotę, 3 czerwca, zadaniem łazika będzie dostarczenie sprzętu astronaucie. Wtedy też poznamy wyniki całej rywalizacji.

Jako że przygotowanie i operowanie pracą łazika marsjańskiego to praca integrująca kompetencje z kilku dziedzin, w mistrzostwach walczył nowy, interdyscyplinarny zespół w składzie:

  • Cezary Kołodziejek - lider zespołu, łączność;
  • Maciej Kuczyński - V-ce lider zespołu, programowanie, biologia;
  • Antoni Wielgus - elektronika, programowanie;
  • Daniel Kucharski- autonomia, łączność;
  • Damian Szymanek - programowanie;
  • Łukasz Pałuszka - mechanika, mechatronika;
  • Mateusz Tądel - mechanika, mechatronika.

Na miejscu wspierać ich będą prof. Janusz Bobulski oraz dr Paweł Waryś. Z Polski opiekunem projektu jest prof. Dawid Cekus. W tym roku do ekipy dołączyli też nowi członkowie, którzy co prawda nie polecieli do USA, ale bez których pracy praktycznie niemożliwe byłoby przygotowanie łazika do zawodów. W skład nowej ekipy wchodzą:

  • Jakub Moskalik - elektronika;
  • Kacper Kisiołek - autonomia, programowanie;
  • Mateusz Nowak - autonomia, programowanie;
  • Paweł Gorzałka - social media, marketing;
  • Kacper Dziembek - programowanie.

- Zarówno my, jak i nasz łazik jesteśmy w pełni gotowości do zawodów - podkreślali prosto ze Stanów Zjednoczonych reprezentanci Politechniki Częstochowskiej.

Prestiżowy konkurs w Stanach Zjednoczonych

Prestiżowe zawody University Rover Challenge odbędą się w dniach 1-3 czerwca. Od 2007 roku są one organizowane rokrocznie na pustyni południa stanu Utah – w bazie Mars Desert Research Station w Hanksvill. Zespoły inżynierskie ze wszystkich kontynentów starają się sprostać wyzwaniu zaprojektowania i skonstruowania marsjańskiego łazika przyszłości – takiego, który kiedyś będzie miał okazję sprawdzić się podczas prawdziwej załogowej misji na Marsa u boku astronautów.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera