Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci śląskich uczelni mogą wziąć udział w nietypowych praktykach. Przed nimi... kosmiczna misja ratunkowa

Monika Krężel
Laboratorium firmy Future Processing w Gliwicach
Laboratorium firmy Future Processing w Gliwicach FOT. mat. prasowe
Gliwicka firma Future Processing zaprasza studentów informatyki na płatne praktyki wakacyjne. Chętni będą się uczyć i zdobywać doświadczenie w nietypowy sposób. Tradycją praktyk jest bowiem specyficzna akcja, wokół której zbudowana jest fabuła programu. Teraz studenci wezmą udział w kosmicznej misji ratunkowej.

Statek badawczy Południca wyrusza na ratunek Esthajnalcsillag (węg. Gwiazda Zaranna), swej siostrzanej jednostce. Przed kilkudziesięcioma laty, w podobnych okolicznościach zaginął bez śladu półautonomiczny pancernik Morningstar. Czy zbieżność losów statków o podobnej nazwie jest przypadkowa? O tym przekonają się uczestnicy programu wakacyjnych, płatnych praktyk w firmie technologicznej Future Processing z Gliwic. Ich zadaniem będzie uratować załogę Esthajnalcsillag oraz ocalić wynik prowadzonych przełomowych badań naukowych. Do 13 kwietnia trwa pierwszy etap rekrutacji. Program skierowany jest do studentów informatyki i kierunków pokrewnych.

Wykłady, warsztaty i ćwiczenia

Praktyki organizowane przez mającą główną siedzibę w Gliwicach firmę przyjmują charakter szkoleniowy. Spotkania mają formę wykładów, warsztatów, prezentacji, ćwiczeń indywidualnych i grupowych, paneli dyskusyjnych i konsultacji ze specjalistami. Przez dwa miesiące uczestnicy, pod okiem dwóch mentorów oraz kilkunastu trenerów, uczą się modelowania, analizy i projektowania, doboru architektury, pisania kodu, testowania, refaktoryzacji, test-driven development (TDD), dobrych praktyk tworzenia oprogramowania.

– Jednak umiejętności techniczne to tylko jeden z aspektów praktyk. Studenci będą także szkoleni z pracy zespołowej, zasad komunikacji i technik twórczego myślenia. Wierzę, że podobnie jak w latach ubiegłych program, który specjalnie dla nich przygotowaliśmy, umożliwi im rozwinięcie skrzydeł. Cieszę się na ponowną okazję pracy z grupą młodych, zdolnych, ale przede wszystkim ambitnych studentów – mówi Bartłomiej Michalski, Senior Software Developer, odpowiedzialny w Future Processing za program praktyk.

Priorytetowymi elementami praktyk są zdobywanie wiedzy i satysfakcja uczestników. Program co roku jest dostosowywany do potrzeb uczestników, tak aby mogli oni dzięki praktykom maksymalnie poszerzyć swoje kompetencje. Studenci mają również wpływ na kształt i formę prowadzenia zajęć, które odbywają się w sali szkoleniowej, zaaranżowanej z myślą o potrzebach praktykantów. Dzięki takiemu "zwinnemu" podejściu, możliwe jest sprostanie zmieniającym się oczekiwaniom uczestników programu. De facto to trenerzy Future Processing każdego dnia stają się zespołem projektowym dbającym przede wszystkim o zadowolenie klienta, a uczestnicy praktyk stają się klientem.

Zadanie do rozwiązania

Do udziału w praktykach Future Processing zaprasza studentów drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów pierwszego stopnia oraz pierwszego roku studiów drugiego stopnia, na kierunku Informatyka (lub kierunkach pokrewnych). Pierwszy etap rekrutacji potrwa do 13 kwietnia 2018 r.

Zgłaszający się otrzymają do rozwiązania zadanie. Spośród osób, którzy odeślą poprawne rozwiązanie, 40 kandydatów z najlepszymi wynikami przechodzi do kolejnego etapu, którym są warsztaty kreatywne. Tutaj uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami miękkimi, takimi jak praca zespołowa czy odporność na stres. Do programu praktyk finalnie zakwalifikuje się 15 osób. Aby poznać fabułę, zadanie oraz aby rozpocząć rejestrację należy wejść na stronę: https://www.future-processing.pl/praktyki/.

Program praktyk studenckich w FP jest realizowany od 2012 roku. Jego celem jest pokazanie studentom, jak wygląda praca w firmie IT oraz czym jest proces wytwarzania oprogramowania. Future Processing w latach 2014 i 2016 otrzymało tytuł Praktykodawcy Roku Województwa Śląskiego w konkursie, którego organizatorem jest Uniwersytet Śląski, w 2015 r. program otrzymał wyróżnienie.

Współpraca z uczelniami

FP współpracuje z regionalnymi uczelniami w zakresie rozwoju, badań i edukacji. Na Politechnice Śląskiej opiekunowie programu praktyk, Bartłomiej Michalski i Łukasz Januszek, prowadzą opracowany przez siebie przedmiot „Tworzenie oprogramowania w zmiennym środowisku biznesowym”, który trafił na listę przedmiotów obowiązkowych dla pierwszego roku stacjonarnych studiów magisterskich, na specjalizacji oprogramowania systemów. W ramach cyklu Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania realizuje, odbywające się m.in. na Uniwersytecie Śląskim, wykłady i warsztaty skierowane do młodych programistów. FP współpracuje także w Uniwersytetem Opolskim.

Tradycją letnich praktyk Future Processing jest specyficzna, pełną humoru akcja, wokół której zbudowana jest fabuła programu. W 2017 roku tematem była historia katastrofy ekologicznej na skolonizowanej przez Polan planecie Sustar77, gdzie w 2157 r., dochodzi do zachwiania ekosystemu. Na skutek niegospodarności mieszkańców planeta stała przed widmem katastrofy ekologicznej, której zapobiec miał powołany specjalnie w tym celu 15-osobowy sztab kryzysowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty