Studenci szukają pracy. Jak uczelnie ze Śląska im w tym pomagają? Sprawdzamy

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Znalezienie pracy nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze trudniej mają studenci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. W odnalezieniu się w tej nowej rzeczywistości pomagają jednak uczelnie. Sprawdzamy, jak uczelnie ze Śląską wspierają w procesie rekrutacyjnym studentów i absolwentów. Jak jest na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym, Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie czy Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej?

Oferty rekrutacyjna za pośrednictwem Uniwersytetu Ekonomicznego

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pozyskuje oferty rekrutacyjne i udostępnia je studentom oraz absolwentom na przeznaczonej do tego stronie internetowej uczelni - Twoja kariera. Uczelnia prowadzi także stronę "Twoja Kariera - UE Katowice" (@TwojaKarieraUE) na Facebooku. Za te działania odpowiedzialne jest na UE Katowice Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami.

Wśród ofert rekrutacyjnych są m.in. propozycje stałych ofert, jak i sezonowych. Oferty sezonowe studenci mogą znaleźć wśród: umów zleceń, płatnych staży bądź praktyk. Czasem rodzaj oferty wynika również z nazwy stanowiska, np. „Płatny staż wakacyjny”. Dlatego uczelnia zachęca studentów i absolwentów, by - poszukując ofert - czytali dokładnie ich szczegóły, w których znajdują się m.in. informacje nt. okresu współpracy.

- Oferty wakacyjne są zamieszczane przez pracodawców od maja do sierpnia. Najczęściej poszukiwani są studenci/absolwenci takich kierunków jak: finanse i rachunkowość, ekonomia, logistyka oraz informatyka. Większość udostępnianych przez nas ofert dotyczy pracy na terenie województwa śląskiego - mówi dr Monika Kućmierczyk, kierownik Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Samo wynagrodzenie za wykonywaną pracę jest bardzo rzadko podawane w ogłoszeniach – często widnieje informacja „do uzgodnienia”. Wynika to z faktu, iż pracodawcy są skłonni do negocjacji, jeśli kandydaci spełniają ich oczekiwania.

- Co ciekawe, nie zaobserwowaliśmy zmniejszenia liczby ofert rekrutacyjnych, w związku z panującą pandemią i związanymi z nią obostrzeniami - dodaje dr Monika Kućmierczyk z UE.

Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami ponadto zachęca firmy do bezpłatnej publikacji ofert rekrutacyjnych na dedykowanej stronie uczelni – TUTAJ.

Uniwersytet Śląski pomaga studentom wejść na rynek pracy

Uniwersytet Śląski w Katowicach również wspiera studentów i absolwentów w wejściu na rynek pracy. Za pomoc odpowiada Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego. Osoby przygotowujące się do poszukiwania pracy mogą skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego czy coacha kariery m. in. w napisaniu dokumentów aplikacyjnych czy przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Doradca pomoże także w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy, stażu czy praktyk – także na okres wakacyjny. Każdy ze studentów i absolwentów ma możliwość skorzystania z uczelnianego serwisu z ofertami pracy i praktyk – TUTAJ.

- Serwis współprowadzony przez Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego to zbiór ofert pracy, zróżnicowanych pod względem: wymagań, miejsc pracy, widełek płacowych, a także tego czy oferta kierowana jest do studentów, do absolwentów, czy obu grup - mówi Joanna Sadowska-Chudy, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Można w nim znaleźć zarówno sprofilowane oferty, powiązane z kompetencjami nabywanymi na poszczególnych kierunkach studiów, jak i propozycje podjęcia pracy w czasie wolnym od zajęć, między innymi nastawione na zarobek podczas wakacji. Każdy student może w dowolnej chwili aktywować swoje konto poprzez Uczelniany System Obsługi Studentów. W poprzednim roku, w związku z pandemią do serwisu wpłynęło o połowę mniej ofert niż w roku 2019. Wciąż jednak było ich aż 920! - dodaje Joanna Sadowska-Chudy z Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego.

Ponadto, w okresie wakacyjnym studenci i absolwenci UŚ mogą uczestniczyć w Akademii Rozwoju Kariery. Jest to cykl letnich warsztatów i szkoleń prowadzonych przez pracodawców zarówno z umiejętności interpersonalnych, jak i tzw. „twardych”. Podczas szkoleń pracodawcy opowiedzą także o możliwościach rozwoju w danej firmie czy instytucji, o sposobie aplikacji i o aktualnych naborach.

- Osoby zainteresowane znalezieniem pracy mogą uczestniczyć także w spotkaniach rekrutacyjno – informacyjnych z pracodawcami z różnych branż. W związku z rygorem sanitarnym spowodowanym pandemią wszystkie inicjatywy Biura Karier i Uniwersytetu Śląskiego odbywają się w formie zdalnej - wyjaśnia kierownik Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Turystyka, marketing, sprzedaż i HR. Studenci WSB w Chorzowie szukają pracy

Biuro Karier i Praktyk w Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie powstało z myślą o studentach, którzy poszukują wsparcia w zakresie pośrednictwa pracy, praktyk, staży czy chcą rozwinąć swoje kompetencje. Biuro Karier i Praktyk wspiera studentów w znalezieniu pracy przez cały rok.

- Na co dzień uczelnia współpracuje z blisko 100 partnerami biznesowymi, z którymi w ramach współpracy organizujemy warsztaty, wizyty studyjne, staże i praktyki. To u tych pracodawców studenci mogą znaleźć pracę, która jest zgodna z ich wykształceniem. Przedstawiciele firm prowadzą także zajęcia w WSB, konsultują programy kierunków i specjalności - dodaje Joanna Dinges z WSB w Chorzowie.

Spadek ofert pracy dla studentów był widoczny w ubiegłym roku (2020), natomiast w tym roku pracownicy Biuro Karier i Praktyk widzą wzrost liczby ofert. Od stycznia do maja 2021 studenci mogli aplikować na 141 ofert pracy, o których informowało swoimi kanałami BKiP. Dodajmy, że w 2019 roku – 116 studentów znalazło stałe zatrudnienie dzięki współpracy BKiP, z kolei w 2020 roku – 52 studentów znalazło stałe zatrudnienie. Nie ma jeszcze pełnych danych za 2021 rok, gdyż są one publikowane dopiero na koniec roku.

- W przypadku informacji o wynagrodzeniu - tutaj zależy wszystko od pracodawcy, który składa taką ofertę. W części ofert taka informacja się pojawia, często jednak studenci (w czasie rozmowy rekrutacyjnej) samodzielnie negocjują stawki na podstawie swoich umiejętności czy doświadczenia - wyjaśnia Joanna Dinges, dyrektor Biura Karier i Praktyk w WSB w Chorzowie

- Większość ofert pracy dopasowana jest do kierunków studiów, które oferuje WSB. Dlatego też studenci mogą rekrutować się na oferty związane z HRem, logistyką, turystyką, marketingiem, sprzedażą, IT, księgowością, programowaniem czy obsługą klienta - wymienia dyrektorka Biura Karier i Praktyk w WSB w Chorzowie.

Oferty Pracy za pośrednictwem WSB w Chorzowie:

  • Informacje o ofertach pracy są systematycznie publikowane w Extranecie oraz w grupach skierowanych do naszych studentów, tam też studenci mogą samodzielnie aplikować na wybraną ofertę,
  • Studenci mogą również poinformować BKiP o tym, że poszukują pracy. Gdy pojawia się oferta, wówczas specjaliści zajmują się pośrednictwem i informują studenta o wybranych ofertach.
  • Informacja o wynagrodzeniu – tutaj zależy wszystko od pracodawcy, który składa taką ofertę. W części ofert taka informacja się pojawia, często jednak studenci samodzielnie negocjują stawki na podstawie swoich umiejętności czy doświadczenia.
  • Większość ofert pracy dopasowana jest do kierunków studiów, które oferuje WSB. Dlatego też studenci mogą rekrutować na oferty związane z HRem, logistyką, turystyką, marketingiem, sprzedażą, IT, księgowością, programowaniem czy obsługą klienta.

Nie przeocz

Pośrednictwo pracy, targi pracy, praktyki, wizyty studyjne Akademii WSB

Na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej za wsparcie studentów w rozwoju kariery zawodowej odpowiada Akademickie Biuro Karier. Pomoc znajdą tu studenci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, jak i do osób posiadających doświadczenie zawodowe.

- W ramach Akademickiego Biura Karier doradcy zawodowi przeprowadzają indywidualne konsultacje dzięki którym zyskują możliwość zaplanowania swojej ścieżki kariery zawodowej, zapoznają się z metodami poszukiwania pracy bądź praktyk, przygotowują dokumenty aplikacyjne oraz ćwiczą rozmowę kwalifikacyjną. Aktualnie konsultacje są realizowane w formie stacjonarnej jak i zdalnej, bez względu na okres wakacyjny - przekazuje nam Katarzyna Łopacińska z WSB w Dąbrowie Górniczej.

Uczelnia we współpracy z partnerami merytorycznymi organizuje Targi Pracy i Praktyk Studenckich, spotkania z praktykiem, wizyty studyjne, programy praktyk i staży studenckich, pośrednictwo pracy. Podczas targów studenci biorą udział w szkoleniach oraz rozmowach kwalifikacyjnych prowadzonych przez pracodawców. W tym roku targi miały formę online. Pracodawcy stale publikują oferty pracy, praktyk i staży. Zwiększa się ich zainteresowanie promowaniem swoich działań przez posty na FB.

- Zarówno są to oferty pracy związane z kierunkami studiów realizowanymi na Akademii WSB, ale równocześnie ze zniesieniem stopniowym obostrzeń pojawiają się oferty pracy sezonowej. Oferty pracy są co raz bardziej dostosowane do oczekiwań młodego pokolenia, pracodawcy nadal skupiają się na promowaniu benefitów - sprawdzają pracownicy Akademickiego Biura Karier AWSB.

- W ramach współpracy z pracodawcami można dostrzec, że istotne dla nich są kompetencje zawodowe, ale również ważne są kompetencje miękkie. Pracodawcy poszukują kandydatów którzy wykazują się postawą przedsiębiorczą tzn. samodzielnością w działaniu, odpowiedzialnością za realizowane zadania, realizacją zadań na czas. Pożądana jest znajomość języka obcego, bardzo dobra obsługa Excella. Co raz częściej możemy spotkać oferty pracy z dokładną propozycją wynagrodzenia. Niektórzy pracodawcy kierują do studentów pieniężny system poleceń pracowniczych - zauważają pracownicy Akademickiego Biura Karier AWSB.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DELL

Tak ino BTW: sprzedaz to tez logistyka.

Za to pytanko: co to sa te "wizyty studyjne" ? Intrygujace... :-)

D
DELL

O czym jest wlasciwie ten "artykul" ?

Ze studenci szukaja i wiedza jak szukac - bo sa przeciez studentami ?

O tym, ze Excel to absolutnie wysoka, aktualna, poszukiwana i decydujaca kwalifikacja ? :-)

A moze to tylko znowu robota na zamówienie, tzn. klasyczna "zawaluowana/zakamuflowana" kryptoreklama dla tych "wyzszych" uczelni...... made in Posenland ?

A jak sobie, prosze Pani, radza "studenci" na "wyzszej" zaglebiowskiej "uczelni" "Humanitas". Bo doslownie nie moge zasnac. Nie dowiemy sie. Nie zaplacili.

G
Gość

"Jak uczelnie ze Śląska .... ?"

- Na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Napisała Olga von der Wolga.

Dodaj ogłoszenie