Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentki z AJD kręcą film o częstochowskiej dzielnicy Raków

Bartłomiej Romanek
Studentki z AJD kręcą film o częstochowskiej dzielnicy Raków
Studentki z AJD kręcą film o częstochowskiej dzielnicy Raków Bartłomiej Romanek
Sześć studentek Akademii Jana Długosza postanowiło poprawić nie najlepszy wizerunek częstochowskiego Rakowa. Dziewczyny z pedagogiki społecznej postanowiły nakręcić film "Polub Raków".

Film jest najważniejszą częścią projektu realizowanego w ramach zajęć z warsztatów animacji społecznych, prowadzonych przez dr Edytę Widawską. Ale na pomysł nakręcenia filmu o Rakowie wpadły studentki. - To był nasz pomysł. Chcemy pokazać Raków w jak najkorzystniejszym świetle. Bo ta dzielnica wciąż źle się kojarzy mieszkańcom - mówi Barbara Wallus, jedna ze studentek.

Studentki nakręcą amatorski film, w którym pokażą najciekawsze zabytki i miejsca Rakowa, m.in. kościół św. Józefa, Rezerwat Archeologiczny, ale także stadion Rakowa Częstochowa. Nagrają również wypowiedzi mieszkańców, a jednym z bohaterów filmu będzie prawdopodobnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Film przypomni bogatą historię przemysłowego Rakowa, niegdyś najbardziej nowoczesnej dzielnicy miasta. Dziś jest to w dużej mierze poprzemysłowa część Częstochowy.

- Żadna z nas nie mieszka na Rakowie, ale myślę, że uda się nam przekonać mieszkańców miasta do zmiany myślenia o tej dzielnicy - mówi Klaudia Jurczyk.

Film kręci sześć studentek: Barbara Wallus, Klaudia Jurczyk, Monika Matuszczak, Milena Szkirel, Agata Klejn oraz Sandra Prandzioch. Za montaż odpowiedzialny będzie Mateusz Bardelli.

W ramach projektu wystawę fotografii przygotuje Sławomir Sobczak. Anna Mazur jest natomiast autorką ekspresyjnych obrazów, tworzonych na podstawie starych fotografii Rakowa.

Wernisaż zdjęć i prezentacja dokumentalnego filmu odbędzie się 17 stycznia (czwartek) o godz. 19 w pubie Zyg-Zag (al. NMP 28).

Byli pierwsi

Kiedy w Częstochowie ścieki płynęły rynsztokami, nie wyłączając Alei Najświętszej Maryi Panny, w blokach robotniczych na Rakowie była kanalizacja. W domach była też elektryczność. To była właściwie samowystarczalna osada, z własnym szpitalem, sklepami, posterunkiem policji i, jak byśmy dziś powiedzieli, usługami. 1 kwietnia 1928 roku Raków został dołączony do Częstochowy. Wcześniej był w granicach gminy Huta Stara. JS


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!