Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studniówka na rynku? Dlaczego nie. Maturzyści z Rudy Śląskiej zatańczyli poloneza w centrum miasta

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Maturzyści zatańczyli poloneza na rynku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Maturzyści zatańczyli poloneza na rynku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej
Tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości już 4 maja. Zanim to nastąpi – czas na zabawę na studniówce. Uczniowie z Rudy Śląskiej spotkali się 31 stycznia na maturalnym balu na… rynku w Nowym Bytomiu. Wspólnie z nauczycielami i Michałem Pierończykiem, prezydentem miasta, zatańczyli poloneza.

Maturzyści z Rudy Śląskiej zatańczyli poloneza na rynku

Rudzcy maturzyści spotkali się na placu Jana Pawła II już po raz siódmy.

- To już taka rudzka tradycja, w którą chętnie włączają się młodzi ludzie, żeby oderwać się od codziennych obowiązków i zrelaksować przed maturą, która dla wielu z nich jest bardzo stresująca – komentuje wydarzenie Urząd Miasta.

Uczniów poprowadzili Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej oraz inicjatorka wydarzenia i nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Mariola Mańka-Sgodzaj. Poloneza zatańczono do muzyki z filmu „Pan Tadeusz”.

- Teraz będą musieli się wziąć intensywnie do nauki, żeby wypaść na maturze jak najlepiej – słowa nauczycielki przytacza Urząd Miasta.

Tegoroczne egzaminy dojrzałości rozpoczną się 4 maja i potrwają do 23 maja. Jak podaje rudzki Urząd Miasta, w tym roku klasy maturalne w mieście liczą łącznie 655 uczniów – 373 osoby w liceach i 292 w technikach. Dołączamy do życzeń składanych przez władze Rudy Śląskiej i wszystkim maturzystom życzymy udanej zabawy na studniówkach, owocnych przygotowań do egzaminów, sukcesów w nauce i przyszłej pracy.

Tradycja tańczenia poloneza na balach przedmaturalnych sięga w Polsce początków XIX wieku. Historia tańca sięga pierwszej połowy XVI wieku, a mniej więcej w połowie kolejnego stulecia zyskał on miano tańca narodowego.

W 2021 roku został zgłoszony wniosek o wpisanie poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jak podaje Wikipedia, konwencja odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zaliczają się do nich:

  • tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego,
  • sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne,
  • zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne,
  • wiedza o przyrodzie i wszechświecie oraz związane z nią praktyki,
  • umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera