Studniówki jednak się odbędą. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze wytyczne

Martyna Urban
Martyna Urban
Studniówki 2022 odbędą się zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEiN. Przeczytaj, jakie zasady wyznaczono.
Studniówki 2022 odbędą się zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEiN. Przeczytaj, jakie zasady wyznaczono. ZSO nr 1 w Raciborzu
Udostępnij:
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opublikowało najnowsze wytyczne dotyczące nadchodzących studniówek. Temat organizacji balów maturalnych był często poruszany w szkołach średnich, gdyż uczniowie, pomimo zarezerwowanych sal, nie wiedzieli czy w ogóle się odbędą. Jakie wytyczne wydało MEiN?

Studniówki 2022 jednak się odbędą

We wtorek, 21 grudnia MEiN w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz GiS-em, wydało wytyczne organizacji studniówek. Jak czytamy w dokumencie, "Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba jej organizacji jest w pełni uzasadniona."

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak wynika z wytycznych, za wydarzenie szkolne, będą odpowiadać organizatorzy, czyli: dyrektor, nauczyciele, wychowawcy i rodzice i to oni będą musieli przestrzegać i egzekwować od uczestników reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej.

- Należy podkreślić, że Wytyczne w czasie pandemii COVID-19 wynikają z aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a więc dotyczą zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych dzieci, uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół. - czytamy w dokumencie.

Jakie zasady będą obowiązywały?

Tak naprawdę forma, czas, miejsce oraz ilość uczestników, w tym wykluczenie osób towarzyszących zależne jest od organizatora imprezy. Oprócz tego w wytycznych zaleca się, by przy stolikach powinni zasiadać uczniowie jednej klasy, została zwiększona częstotliwość czyszczenia powierzchni dotykowych - klamek, poręczy, uchwytów oraz miejsc wspólnie użytkowych - toalet i podłóg. Kolejnymi wytycznymi jest zwiększenie częstotliwości wietrzenia pomieszczeń, w których będą przebywać uczniowie oraz ograniczenie kontaktów uczestników studniówki z poza niej.

Ważną rolę odegrają punkty gastronomiczne, gdzie w większości przypadków zostaną zorganizowane bale maturalne. Z dokumentu wynika, że punkty te muszą stosować się do nowych zaleceń oraz na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Główny Inspektoriat Sanitarny. Oprócz tego lokale, muszą być w posiadaniu informacji o konkretnej liczbie uczestników, a personel obsługujący studniówkę zakrywać usta i noc za pomocą maseczki i realizować usługę gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi
zaleceniami służb sanitarnych.

- Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) – o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) – jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości. - czytamy w nowych wytycznych.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Studniówki na Śląsku zawsze były huczne. Zobaczcie, jak matu...

Część uczniów zorganizowała studniówki wcześniej

Racibórz był jednym z miast, gdzie studniówki odbyły się dużo wcześniej. Rada rodziców oraz uczniowie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Liceum Plastycznego postanowili zapobiec niepewnemu losowi tegorocznej studniówki i zorganizowali ją już 1 października. Również dyrekcja była zaskoczona takim obrotem sprawy.

- Kiedy 1 września przyszliśmy do szkoły, to się okazało że maturzyści już mają wszystko załatwione, umówione, zapłacone i w zasadzie pozostało im tylko zaprosić nauczycieli - mówiła nam po jednej z pierwszych, październikowych studniówek wicedyrektor Grażyna Strózik z ZSO nr 1 w Raciborzu.

Uczniowie komentowali, że dzięki odległemu terminowi studniówki, mają więcej czasu na naukę. ZSO nr 1 ma w tym roku 167 maturzystów zarówno w klasach LO, jak i w Liceum Sztuk Plastycznych. Wychowawcami klas są: biologiczna - Agnieszka Bedrunka-Ignac, humanistyczna – Elwira Sekuła, językowa – Urszula Majewska, matematyczna – Marzena Niżborska, matematyczno-medyczna – Zuzanna Koloska oraz IV LSP Michał Sitek.

Nie tylko w I LO studniówka odbyła się wcześniej, także w II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu uczniowie zatańczyli poloneza w październiku. Ich bal odbył się 187 dni przed egzaminem dojrzałości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie