Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces i nadzieja dla chorych: Ortopedzi w Gliwicach rozpoczęli operacje chorych onkologicznie z przerzutami do kości

Oprac. Marlena Polok-Kin
Pierwsza pacjentka przeszła w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach skomplikowaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej.
Pierwsza pacjentka przeszła w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach skomplikowaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
Pierwsza pacjentka już po skomplikowanej operacji endoprotezoplastyki onkologicznej w gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4. Ortopedzi rozpoczynają operacje chorych z przerzutami do kości. To szansa na ratowanie sprawności pacjentów onkologicznych, poprawienie ich komfortu życia.

W Gliwicach ruszają operacje ratujące sprawność pacjentów onkologicznych

Agnieszka Fronczak jest pierwszą pacjentką, która przeszła w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach skomplikowaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej. Zabieg polega na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru i wszczepieniu specjalnego elementu sztucznego przejmującego funkcję uszkodzonej struktury. Przeprowadził ją zespół dr Andrzeja Baryluka, wspierany przez prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Dzięki temu eliminujemy przerzut do kości, który pojawił się u pani Agnieszki i robimy wszystko, co tylko możliwe, aby mogła odzyskać sprawność – tłumaczy dr Andrzej Baryluk, ordynator ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Nie przeocz

- Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze – mówi pani Agnieszka Fronczak.

Jak wyjaśnia dr Andrzej Baryluk, liczba chorych onkologicznie, u których dochodzi do przerzutów w obrębie kości, niestety, wzrasta. Wiąże się to z bardzo poważnymi powikłaniami takimi jak przewlekły ból i złamania patologiczne.
- U pani Agnieszki pojawiła się taka sytuacja, której chcieliśmy zaradzić przywracając jednocześnie sprawność i możliwość lepszego poruszania się - podkreśla dr Baryluk.

Zobacz koniecznie

Podczas zabiegu, gliwickich ortopedów wspierał prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zwrócił uwagę na ogromne znaczenie podobnych zabiegów dla ratowania sprawności pacjentów onkologicznych.

- Celem leczenia jest usunięcie guza przerzutowego z kości udowej, co pozwala na lepszą kontrolę leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na dłuższe życie. Kolejnym celem staje się przywrócenie funkcji operowanej kończyny poprzez rekonstrukcję ubytku kości powstałego po usunięciu nowotworu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie endoprotez onkologicznych. Pacjentka będzie pionizowana już następnego dnia po operacji, a po prawidłowym wygojeniu się rany pooperacyjnej będzie mogła bez przeszkód kontynuować leczenie onkologiczne. Liczymy zatem na powrót do aktywności ruchowej – wyjaśnia prof. Ktorych, który jest wybitnym specjalistą z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Musisz to wiedzieć

Większość chorób nowotworowych może powodować przerzuty do układu kostnego. Pojawienie się przerzutów do kości znacznie pogarsza jakość życia oraz rokowanie w zakresie przeżycia chorych. Bardzo często prowadzi do złamań patologicznych, które dodatkowo komplikują proces leczenia. Złamanie patologiczne powoduje nie tylko dysfunkcję narządów, ale także przyspiesza rozwój choroby nowotworowej i tym samym - skraca życie pacjenta.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera