Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SUM i Bytom podejmują współpracę na rzecz zdrowia bytomian 

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Mat. prasowe
Efektem współpracy miasta z uczelnią mają być opracowania dotyczące stanu zdrowia bytomian, zarządzania ryzykiem zdrowotnym, zagrożeń środowiskowych w gminie. Miasto Bytom zyska także zaplecze eksperckie niezbędne przy aplikowaniu o innowacyjne rozwiązania.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański podpisali dziś porozumienie o współpracy naukowo-badawczej w zakresie zdrowia publicznego. Na mocy porozumienia pracownicy naukowi i studenci Wydziału Zdrowia Publicznego SUM oraz urzędnicy będą prowadzić badania dotyczące m.in. wpływu zagrożeń środowiskowych na stan zdrowia bytomian.
 
– Bardzo się cieszę, że władze miasta Bytom zechciały nawiązać współpracę, mającą na celu skorzystanie z naszego potencjału badawczego. W naszej katedrze powstało już 18 prac doktorskich, w których jest mowa o Bytomiu – mówiła dr hab. n. przyr. Ewa Marchwińska-Wyrwał, wieloletni Kierownik Katedry Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Katowicach.
 
Wiedza pracowników naukowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dotycząca m.in. stanu zdrowia mieszkańców w połączeniu z konkretnymi danymi dotyczącymi środowiskowych czynników ryzyka jest nie do przecenienia. Na mocy podpisanego dziś – 1 lipca 2019 r. – porozumienia także bytomscy urzędnicy będą mogli z niej korzystać.

Efektem współpracy miasta z uczelnią mają być opracowania dotyczące stanu zdrowia bytomian, zarządzania ryzykiem zdrowotnym, zagrożeń środowiskowych w gminie. Miasto Bytom zyska także zaplecze eksperckie niezbędne przy aplikowaniu o innowacyjne rozwiązania.  
 

Dzięki współpracy z uczelnią będziemy mogli przeprowadzić dokładną analizę zagrożeń, skonfrontować ze sobą dane środowiskowe i zdrowotne. Chcemy korzystać z dorobku Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Katowicach, aby dowiedzieć się, jaki wpływ na mieszkańców Bytomia ma niska emisja, otaczające nas hałdy czy miejsca, gdzie do niedawna były składowane odpady. Tylko taka wiedza pozwoli nam skutecznie zawalczyć o poprawę stanu zdrowia mieszkańców oraz zaplanować kolejne inwestycje z myślą o zdrowiu bytomian

– mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Nie przegapcie

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na mocy porozumienia zyska aktywnego partnera biorącego udział w projektach i zgłaszającego konkretne problemy badawcze do opracowania. Oprócz tego, Urząd Miejski w Bytomiu zapewni możliwość odbycia praktyk i stażów przez studentów SUM w jednostkach miejskich. 

Wierzę, że porozumienie, które dziś podpisujemy przyczyni się do kształtowania odpowiedzialnej i służącej zdrowiu bytomian polityki rozwoju miasta

– skomentował sygnatariusz porozumienia, prof. Tomasz Szczepański Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Działający w Bytomiu od 2002 roku Wydział Zdrowia Publicznego SUM kształci na kierunkach Zarządzania Ryzykiem Zdrowotnym (unikalny, jedyny taki kierunek w Polsce), Dietetyki oraz Zdrowia Publicznego. Na strukturę organizacyjną bytomskiej uczelni składa się 12 jednostek naukowo-dydaktycznych z wysoko wykwalifikowaną kadrą akademicką. 

Zobaczcie koniecznie

Jak produkowany jest prąd w Elektrowni w Rybniku?

Debata DZ: Jak walczyć ze smogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo