Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superkomputer Corona pomoże amerykańskim naukowcom w badaniach nad COVID-19. AMD podwoi jego wydajność

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
LLNL
Firma AMD wraz z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) oraz Penguin Computing przedstawiły plany rozbudowy klastra obliczeniowego Corona, który służy do wsparcia badań nad wirusem COVID-19.

AMD przekaże akceleratory Radeon Instinct MI50, które według prognoz podwoją szczytową wydajność systemu Corona do poziomu ponad 4,5 PetaFlops. System ten będzie wykorzystywany przez konsorcjum COVID-19 HPC. To partnerstwo publiczno-prywatne, które zapewnia bezpłatne zasoby obliczeniowe badaczom zaangażowanym w walkę przeciwko COVID-19 oraz naukowcom LLNL.

Dodanie najnowocześniejszych układów graficznych do systemu Corona zwiększy możliwości zespołów pracujących przy badaniach dotyczących COVID-19. Pozwolą one na szybsze obliczenia i większą przepustowość. Mając więcej zasobów możemy przetwarzać więcej przypadków i potencjalnie uzyskiwać szybciej nowe projekty przeciwciał i małych molekuł, które mogą prowadzić do lepszego leczenia. Ponadto umożliwią one także lepsze i bardziej efektywne działanie naszego nowego oprogramowania do symulacji i uczenia maszynowego – stwierdził Jim Brase, zastępca dyrektora ds. programów w LLNL.

Musisz to znać

Dodajmy, że badacze z LLNL pracują nad odkrywaniem potencjalnych przeciwciał i związków przeciwwirusowych dla SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Z kolei system Corona (funkcjonujący w LLNL od 2018 roku) jest obsługiwany przez procesory AMD Epyc, współpracuje z akceleratorami AMD Radeon Instinct i wykorzystuje platformę Tundra Extreme Scale firmy Penguin Computing.

Skuteczna reakcja na COVID-19 wymaga współpracy najlepszych i najzdolniejszych umysłów. Wykorzystując ogromne możliwości obliczeniowe najpotężniejszych superkomputerów na świecie, możemy przyspieszyć modelowanie i badania, aby pomóc w walce z wirusem – powiedział Forrest Norrod, starszy wiceprezes i dyrektor generalny AMD Datacenter i Embedded Systems Group.

Corona będzie jednym z najlepszych spośród siedmiu superkomputerów LLNL udostępnionych badaczom za pośrednictwem konsorcjum COVID-19 HPC, w które zaangażowanych jest kilkanaście instytucji członkowskich w amerykańskim rządzie, przemyśle i środowisku akademickim. AMD oficjalnie dołączyło do konsorcjum 6 kwietnia. Inżynierowie oprogramowania firmy z Kalifornii zapewnią wsparcie przy przenoszeniu niektórych aplikacji o kluczowym znaczeniu dla badań nad COVID-19 do Corony, optymalizują także wydajność procesorów graficznych w odpowiednich aplikacjach.

System Corona pomoże badaczom LLNL w poszukiwaniu potencjalnych przeciwciał i leków antywirusowych do zwalczania wirusa. COVID-19 stał się najwyższym priorytetem dla systemu – zespół naukowców LLNL wykorzystuje go między innymi do oceny projektów przeciwciał. Zawężono listę z niemal nieskończonego zestawu do około 20 możliwości i rozpoczęto badanie dodatkowych projektów przeciwciał. Naukowcy są przekonani, że aktualizacja superkomputera podwoi liczbę symulacji, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo na odkrycie skutecznego rozwiązania. (źródło: AMD, LLNL)

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera