Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supernowoczesny implant w kolanie BioPoly wszczepiony pacjentce w Sosnowcu

Agata Pustułka
W sosnowieckim Szpitalu Miejskim specjaliści jako pierwsi w województwie śląskim wszczepili pacjentce nowatorski implant BioPoly RS do częściowej protezoplastyki kolana
W sosnowieckim Szpitalu Miejskim specjaliści jako pierwsi w województwie śląskim wszczepili pacjentce nowatorski implant BioPoly RS do częściowej protezoplastyki kolana Joanna Urbaniec
W sosnowieckim Szpitalu Miejskim specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu pod kierownictwem dr n. med. Bogdana Wójcika jako pierwsi w województwie śląskim wszczepili pacjentce nowatorski implant BioPoly RS do częściowej protezoplastyki kolana.

Metoda znajduje zastosowanie przy objawowych lub ostrych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzęstnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach kłykci kości udowej, ale nie na tyle poważnych, by zastosować klasyczną endoprotezę stawu kolanowego. Z taką sytuacją lekarze z Sosnowca spotkali się u pacjentki z chorobą zwyrodnieniową kolana prawego, objawiającą się ubytkiem chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej.

- Chora od kilku lat zgłaszała nasilające się dolegliwości bólowe w wyniku których zmuszona była do poruszania się przy pomocy kuli łokciowej. W 2015 r. u pacjentki przeprowadzono zabieg artroskopii stawu kolanowego z poprawą stanu klinicznego. Nastąpił jednak nawrót dolegliwości bólowych i narastanie zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego z ubytkiem tkanki chrzęstnej. Chorą zakwalifikowano do zabiegu endoprotezoplastyki powierzchniowej, polegającego na wszczepieniu implantu BioPoly umocowanego bezcementowo, który wypełnił 20-milimetrowy ubytek w chrząstce stawowej – wyjaśnia dr n. med. Bogdan Wójcik, kierujący zespołem ortopedów wykonujących zabieg.

- BioPoly to ortopedyczny biomateriał nowej generacji, składający się z kwasu hialuronowego - Bio i polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej – Poly, osadzonej na tytanowej matrycy. Ten opatentowany biomateriał wchodzi w korzystną interakcję z otaczającymi tkankami, odtwarzając anatomicznie obciążaną powierzchnie stawową – dodaje dr n. med. Bogdan Wójcik.
- Jestem dumny z naszych lekarzy. Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu to jedna z wizytówek naszego Szpitala – mówi Artur Nowak, Prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z .o.o. - Cieszę się, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody BioPoly, a co za tym idzie mało inwazyjnego zabiegu, poprawić jakość życia pacjentce – dodaje prezes Nowak.

Specjaliści z sosnowieckiego Szpitala Miejskiego dostrzegają pięć zasadniczych korzyści klinicznych wynikających z zastosowania metody BioPoly:

  1. Przywrócenie funkcjonalności powierzchni stawowej w celu powstrzymania mechanicznego tarcia i zniszczenia otaczających ubytek powierzchni stawowych.
  2. Umożliwienie szybkiego obciążania czego rezultatem jest szybka rehabilitacja i powrót do aktywności.
  3. Zachowanie anatomii poprzez mechaniczne wypełnienie tkanki.
  4. Prosty, powtarzalny mini-inwazyjny zabieg.
  5. Wyniki badań wykazują znacznie zmniejszony poziom bólu, poprawę aktywności fizycznej oraz podniesienie jakości życia

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!