Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supernowoczesny polski żaglowiec przetransportuje rakietę Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Pierwszym zadaniem supernowoczesnego żaglowca będzie przetransportowanie części rakiety Ariane 6 do kosmodromu.
Pierwszym zadaniem supernowoczesnego żaglowca będzie przetransportowanie części rakiety Ariane 6 do kosmodromu. Fot. portalmorski.pl
Polski statek przewiezie części rakiety Ariane 6 z Europy do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Nowoczesna konstrukcja łączy napęd żaglowy z dieslowskim. Jego wodowanie odbędzie się we wtorek w Szczecinie.

Statek był budowany na lądzie. - Po zbudowaniu jest podnoszony na urządzeniach hydraulicznych. Podkładane są specjalne platformy jeżdżące, z pomocą których statek jest opuszczany na ponton. W szczecińskiej Stoczni „Gryfia” nastąpi oficjalne zwodowanie jednostki – wyjaśnił Piotr Szynaka, dyrektor produkcji w Partner Stoczni.

Po wodowaniu będzie trwało jeszcze doposażanie jednostki. Statek ma być gotowy „pod klucz” za około trzy miesiące, kiedy to odpłynie do Holandii.

Jednostka ma 121 metrów długości i 23 metry szerokości. Nazwa się „Canopee”, czyli baldachim. Jest bardzo nowoczesny. Od innych statków odróżniają go żagle. Cztery rozkładane „żagloskrzydła” o wysokości około 45 metrów będą uzupełnieniem dieslowskiego silnika. Wykorzystanie wiatru pozwoli też oszczędzać paliwo, a także czyni z tej jednostki tzw. green vessel, czyli statek dbający o środowisko – podkreślił Piotr Szynaka. Dodał również, że same żagle zostaną zamontowane w Holandii.

Statek będzie mógł rozwinąć prędkość do 16,5 węzła. Jego nośność to 7,5 tysiąca ton.

Rakieta Ariane 6, którą ma przewieźć statek z Polski, ma ponad 60 metrów wysokości. Na orbitę okołoziemską może wynieść ładunek o masie do 16 ton.

Start rakiety to wspólny międzynarodowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Ariane Group. Ma pomóc utrzymać niezależność Europy w zagospodarowywaniu przestrzeni kosmicznej.
Ariane 6 służyć będzie obserwacji Ziemi, celom telekomunikacyjnym, meteorologicznym, naukowym i nawigacyjnym.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Supernowoczesny polski żaglowiec przetransportuje rakietę Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej - Portal i.pl