MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Superpełnia 2016 LIVE Fantastyczne zdjęcia z poniedziałku 14 listopada. Superksiężyc jest ogromny

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Superksiężyc 14 i 15 listopada 2016 r. Te zdjęcia zapierają dech w piersiach. Supermoon jest ogromny
Superksiężyc 14 i 15 listopada 2016 r. Te zdjęcia zapierają dech w piersiach. Supermoon jest ogromny Armando Franca
Superksiężyc, superpełnia TE ZDJĘCIA SĄ FANTASTYCZNE Największa pełnia księżyca, czy też wilczy Księżyc, a z angielskiego SuperMoon - tyle nazw funkcjonuje na określenie wyjątkowego zjawiska astronomicznego, którego świadkami będziemy już dzisiaj, w poniedziałek 14 listopada 2016. SUPERPEŁNIA 2016. SUPERKSIĘŻYC 2016. ZOBACZ, KIEDY JEST SUPERPEŁNIA 2016? ZOBACZ ZDJĘCIA: SUPERKSIĘŻYC.

Superpełnia 2016. Właśnie w poniedziałek, 14 listopada, Księżyc osiągnie perygeum, czyli punkt, w którym nasz naturalny satelita na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej Ziemi. Zjawisku będzie towarzyszyć także pełnia.

SuperMoon to zjawisko, które obserwować możemy raz w roku. Jest niezwykle widowiskowe, bo Księżyc wygląda tak, jakby był co najmniej czterokrotnie większy niż zwykle.

Ta superpełnia jest nie tylko najjaśniejszą i największą w 2016 roku, ale także najefektowniejszą od 1948 r. - podaje NASA. Bob Berman, astronom z the Slooh Community Observatory, powiedział portalowi Space.com., że kolejny tak fantastyczny widok Supermoon oglądać będziemy mogli dopiero 25 listopada 2034 r.

Superpełnia NA ŻYWO na zdjęciach z całego świata

tweety o #supermoon

Dorównywać może jedynie innemu zjawisku krwawemu księżycowi

Jak zapowiadają astronomowie, tarcza Księżyca będzie optycznie większa o 14 procent i bardziej jasna (aż o 30 procent).

- Będzie to Superpełnia. Trzeba wyjaśnić, że Księżyc krąży dookoła Ziemi po orbicie, która nie jest okręgiem, a elipsą. W związku z powyższym bywają okresy, że jest on raz bliżej, a raz dalej. Nie ma stałej odległości dzielącej Księżyc od Ziemi. W poniedziałek, 14 listopada, będziemy mieli do czynienia zarówno z pełnią Księżyca, jak i z największym w ciągu roku zbliżeniem Księżyca do Ziemi. Odległość wyniesie 356515 km - informuje Jacek Szczepanik z Planetarium Śląskiego.

Przypomnijmy, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów. Co ciekawe, w listopadzie nastąpi największej zbliżenie i oddalenie Księżyca. - 27 listopada będzie miało miejsce największe oddalenie Księżyca od Ziemi. Odległość wyniesie wówczas 406561 km - dodaje Jacek Szczepanik.

To świetna okazja, aby wybrać się na spacer i podziwiać Superksiężyc. Gdzie się wybrać, aby podziwiać Superpełnię? Specjaliści potwierdzają, że w każdym miejscu będzie tak samo dobrze widoczny. - Ograniczyć nas mogą jedynie czynniki atmosferyczne - dodaje Szczepanik.

Warto zaznaczyć, że nazwę "Superksiężyc" zawdzięczamy astrologowi Richardowi Nolle, który wprowadził ją w 1979 roku na określenie zjawiska, gdy ziemski satelita znajduje się w linii prostej ze Słońcem i Ziemią. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo