Superpompa infuzyjna ratuje wcześniaki w Zabrzu

  Superpompa infuzyjna ratuje wcześniaki w Zabrzu

  Olga Wiśniowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oddział Patologii Noworodka w zabrzańskim Szpitalu Klinicznym wzbogacił się o nową aparaturę. Fundacja Pomagamy z Uśmiechem przekazała placówce jednostrzykawkową pompę infuzyjną.
  Niepozorne urządzenie ma za zadanie precyzyjnie dawkować leki dla wcześniaków. Organizm takiego maleństwa nie jest w stanie przyjmować leków czy pożywienia tradycyjnie, kropla po kropli. Nowe urządzenie, warte 3210 zł, będzie precyzyjnie odmierzało dawki, od 0,1 do 10 ml na godzinę.

  - Na oddziale mamy 15 miejsc dla dzieci, każde z nim potrzebuje minimum trzech takich pomp - do podawania jedzenia, kroplówki i antybiotyków. Standardem jest sześć na pacjenta - mówi prof. dr hab. n. med. Urszula Godula-Stuglik.

  Pompy, które pracują na oddziale, są starsze, awaryjne, nie podają leków regularnie albo przeciekają. Pacjentami oddziału są dzieciaki urodzone przed 30 tygodniem, ważące poniżej 1 kilograma, dlatego sprzęt musi być niezawodny.

  - Trzy takie same pompy jak ta, którą dostaliśmy, już działają na oddziale, zdążyliśmy je przetestować i wiemy, że są świetne - dodaje ordynator.

  - Jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc uratować życie. Pieniądze zebraliśmy wśród naszych darczyńców - mówi Joanna Pełka z Fundacji.

  We wtorek Fundacja Pomocy Dzieciom Pomagamy z Uśmiechem przekazała pyskowickiemu żłobkowi integracyjnemu matę do hydromasażu, która posłuży w fizjoterapii i masażu 6-letniej Marysi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo