Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supersam w Katowicach to „potomek” dawnej hali targowej. Poznaj historię Supersamu w Katowicach

Justyna Przybytek
Od dwóch dni Katowice znów mają Supersam. A kiedyś była tu hala targowa. Poznaj histori Supersamu w Katowicach, która sięga roku

Supersam przy ulicy Skargi w Katowicach, który otwarto dla klientów dwa dni temu, powstał na gruzach dawnego peerelowskiego Supersamu, który pamięta zapewne jeszcze wielu katowiczan.

Ale warto pamiętać, że handel w tym miejscu królował jeszcze przed wojną - od kiedy powstała tu hala targowa. Jej historię przypominamy w najnowszym numerze miesięcznika „Nasza Historia” (jest do kupienia w kioskach i punktach sprzedaży prasy).

Do budowy oryginalnej hali przystąpiono w 1935 roku. W tym czasie w Katowicach funkcjonowało 1486 sklepów spożywczych, 518 odzieżowych, 515 z towarami domowymi - od sklepów meblowych po drogerie - i 241 z artykułami różnymi, samochodami, narzędziami, książkami. Do 1925 r. handel odbywał się w poniedziałki, czwartki i soboty na rynku, z czasem targowisko przeniesiono nad brzeg Rawy, właśnie wzdłuż ul. Piotra Skargi. Handel odbywał się jednak pod gołym niebem, a w dni deszczowe także w błocie. Można tu było dostać słodycze, produkty spożywcze, warzywa, ale też ozdoby, odzież i obuwie. Niedaleko znajdowała się hala mięsna, gdzie raz w miesiącu odbywały się targi żywymi zwierzętami. Wedle statutu targowego miasta, handel mógł się odbywać między godz. 6 a 14, po godz. 14 handlarze mieli z placu zniknąć i zostawić po sobie porządek. Z tym ostatnim różnie jednak bywało, stąd pomysł na budowę hali.

Jej projekt to dzieło Lucjana Sikorskiego z Wydziału Budownictwa Naziemnego magistratu, natomiast projekt konstrukcji stalowej hali - prof. Stefana Bryły ze Lwowa, tego samego, który zaprojektował stalową konstrukcję katowickiego drapacza chmur z ulicy Żwirki i Wigury, pierwszego na świecie spawanego mostu drogowego na Słudwi (woj. łódzkie), a także konstrukcje kompleksu budynków Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego czy Prudentialu w Warszawie.

Dom Handlowy Supersam - oficjalne otwarcie 8 października 2015

Supersam Katowice wreszcie działa OTWARCIE DLA KLIENTÓW godz...

Budowa ruszyła na dawnym stawie hutniczym i trwała ponad rok - 30 września 1936 hala została poświęcona przez ks. Emila Szramka. Gdy została ukończona i otwarta - w 1937 r. - stała się wtedy największym tego typu obiektem w Polsce, miała 121 metrów długości, 39,5 szerokości, 16 wysokości. Znalazło się w niej miejsce na 408 stoisk na dwóch kondygnacjach (wyższa była na balkonie biegnącym wokół hali) i 12 basenów rybnych. Na zewnątrz znajdowało się 30 sklepów, filia urzędu pocztowego i kasy oszczędności. W podziemiach były magazyny i chłodnie. W dni targowe (poniedziałki, czwartki i soboty) zakupy robiło tu od 8 do 10 tysięcy ludzi, a towar dostarczało od 80 do 100 ciężarówek.bSzał na zakupy w hali trwał także po wojnie. Wkrótce zaczęto nazywać ją supersamem. Dlaczego i jak wyglądał handel w peerelowskim supersamie, oraz co działo się w nim po roku 1989 - poczytajcie w „Naszej Historii”.

Znajdą Państwo w niej jeszcze tekst o obozach w Łambinowicach (nie tylko o powojennym obozie pracy), o pewnym pociągu pancernym, o tym jak Alfred Szklarski pisał swoje „Tomki”, krwisty polityczny kryminał sprzed wojny i inne śląskie tematy. Polecamy najnowszą „Naszą Historię”.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo