- Od niedawna na polskiej scenie politycznej funkcjonuje nowy byt polityczny. To Suwerenna Polska. Solidarna Polska, która powstała 11 lat temu, przekształciła się w Suwerenną Polskę po kongresie w Warszawie, w którym uczestniczyły ponad dwa tysiące osób. Wiele osób zadaje nam pytanie – dlaczego taka nazwa? Dlatego, że dzisiaj w centrum uwagi w polityce jest kwestia naszej suwerenności – mówił minister Michał Wójcik z Suwerennej Polski.
Jak dodał, ta suwerenność jest dziś zagrożona ze wschodniej strony, przez działania wojenne, postawę Rosji.
- Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo Polaków. Tak więc duża wdzięczność pod adresem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i wicepremiera Mariusza Błaszczaka, którzy przygotowali takie regulacje, które chronią nas po prostu lepiej. Musimy jednak patrzeć także na stronę zachodnią, głównie na Brukselę, gdzie w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały się bardzo niebezpieczne zmiany z punktu widzenia suwerenności Polski – podkreślił Michał Wójcik.
Jako przykład przywołał przede wszystkim kwestie federalizowania Europy, czyli stworzenia jednego państwa. Suwerenna Polska nie zgadza się na takie rozwiązanie, bo to oznaczałoby, że na darmo ginęli nasi przodkowie, na darmo toczyła się walka o polskość, polską mowę.
- Po drugie to kwestia szalonych pomysłów związanych z pakietem „Fit for 55”. Chodzi o politykę klimatyczną UE. Jako Suwerenna Polska, kategorycznie sprzeciwiamy się temu pakietowi. Zwłaszcza tutaj, w województwie śląskim, powinniśmy mówić, że to ogromne niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Przypomnę czas restrukturyzacji, kiedy to pan Buzek zamykał kopalnie na Śląsku, a skutkiem tej nieracjonalnej decyzji była bieda, ubóstwo, bezrobocie, które ja do dziś pamiętam. Nie można w sposób bezrefleksyjny wprowadzać takiej polityki energetycznej. Jesteśmy za tym, by korzystać z naszych surowców, węgla. Mamy zasoby na 200 lat. Nie ma potrzeby sprowadzać węgla z całego świata. Wystarczą tylko nowe odkrywki czy, jeszcze bardziej dostępny, węgiel w rejonie lubelskim. Wiadomo, że UE chce zablokować węgiel w miksie energetycznym. Dlatego przygotowaliśmy „szóstkę” Suwerennej Polski – podkreślił minister Wójcik
.
Co zawiera ta właśnie „szóstka”? Założenia zaprezentowała Beata Białowąs, radna Sejmiku Śląskiego, pełnomocnik Suwerennej Polski w okręgu bielskim.
- Podczas konwencji w Warszawie została przyjęta „szóstka” Suwerennej Polski. Podkreślamy, że odrzucamy nowy traktat, tworzący jedno państwo w UE. Uważamy, że tak, jak na początku, powinny być państwa narodowe. Należy renegocjować umowę z UE, wzmocnić NATO, dalej tworzyć obszar wolnościowy. Tak, by każdy obywatel miał prawo do wolności osobistej, religijnej, gospodarczej. Każdy ma prawo sam dokonywać wyborów, np. w co się chce ubierać. Ma mieć prawo wyboru tego, co chce jeść, w jaki sposób chce podróżować. Czy to samochodem elektrycznym, czy hybrydowym, czy spalinowym – podkreśliła Beata Białowąs.
Kolejne założenia „szóstki” to prawo Polaków do posiadania w portfelu gotówki, a nie tylko zmuszanie ludzi do operowania kartami płatniczymi. Ostatni punkt to stop ideologii gender.
- Uważamy, że należy szanować każdego człowieka, ale nie można ideologizować pewnych filozofii i narzucać konkretnych norm – dodała Beata Białowąs.
Suwerenna Polska dziś w woj. śląskim ma dwóch ministrów. To Michał Wójcik oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Ugrupowanie ma swoich przedstawicieli w Sejmiku Śląskim, ma także wielu członków w sześciu okręgach.
- Wszystko idzie w dobrym kierunku. Myślę, że ugrupowanie będzie się rozwijało, a jeśli chodzi o kwestie wyborcze, to scenariusz numer jeden jest taki, by była jedna lista Zjednoczonej Prawicy. Wygraliśmy osiem razy pod rząd, myślę, że możemy wygrać także dziewiąty raz. Uważamy, że ten scenariusz jest najlepszy, ale jeśli będziemy do tego zmuszeni, to sami wystartujemy w wyborach pod szyldem Suwerennej Polski – podsumował Michał Wójcik.
"Szóstka" Suwerennej Polski:
1. Odrzucenie nowego traktatu tworzącego jedno państwo UE w miejsce państw narodowych;
2. Renegocjacja umowy z UE;
3. Wzmacnianie NATO i tworzenie regionalnego systemu bezpieczeństwa USA-Wielka Brytania-Polska;
4. Tworzenie nowego obszaru wolności osobistej, religijnej i gospodarczej na terenach byłej I RP. Samochody, loty samolotami, mieszkania, ubrania i jedzenie - bez absurdalnych ograniczeń. Wolność energetyczna - bez ETS-u i szaleństw ekologów;
5. Tylko złotówka i obrona możliwości korzystania z gotówki;
6. Stop ideologii gender. Szkoła wolna od lewackiej deprawacji.
Nie przeocz
Zobacz także
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto