Świadczenie pielęgnacyjne nie dla każdego [ZMIANY OD 1 LIPCA]

Monika Krężel
Świadczenia pielęgnacyjne - nowe zasady od 1 lipca 2013
Świadczenia pielęgnacyjne - nowe zasady od 1 lipca 2013 123rf
Udostępnij:
Nasza Czytelniczka opiekuje się schorowanym ojcem. Nie pracuje, bo opieka nad nim wymaga całkowitego poświęcenia. Otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Już niedługo. 1 lipca w życie wchodzą nowe zasady świadczeń pielęgnacyjnych.

- Jednak zgodnie z nowymi przepisami, będę je pobierała tylko do lipca. Potem wchodzą w życie nowe zasady, według których nie będzie on mi się należał. Czy to sprawiedliwe? Dlaczego rządzący się na to zgodzili? - pyta.

Dokładnie 11 lat temu pani Gabriela zrezygnowała z pracy, żeby opiekować się schorowanymi rodzicami. - Mama, rocznik 1917, już nie żyje. Tata urodził się w 1918 roku. Cały czas nim się zajmuję - mówi. - Obydwoje mieli przyznaną pierwszą grupę inwalidzką, poruszali się na wózkach.

Pani Gabriela dostaje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 złotych. - Przyznano mi je dopiero po śmierci matki, gdyż ówczesne przepisy mówiły, że dopóki żyje jeden z małżonków, to takie świadczenie ich opiekunowi się nie należy, bo jeden małżonek pomaga drugiemu - mówi pani Gabriela. - Do dzisiaj zastanawiam się nad takim przepisem, bo jak miały pomagać sobie wzajemnie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich? - pyta.

Pani Gabriela musiała zrezygnować z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnymi rodzicami.

- Dostaję świadczenie pielęgnacyjne, ale od 1 lipca 2013 roku zostanę go pozbawiona, bo zmieniają się przepisy. Mam 57 lat, gdzie znajdę pracę? - pyta. - Zastanawiam się, co mam teraz zrobić? Czy oddać ojca do domu starców, w obce ręce? Czy może zatrudnić opiekunkę za jego marną emeryturę i iść do pracy? Mam wrażenie, że rządzący ustalający nowe przepisy, nie mają żadnej wiedzy, jak wygląda opieka nad schorowanym człowiekiem. Nawet przez godzinę nie poradziliby sobie z nim, a przecież trzeba go umyć, nakarmić, zrobić masaż, obserwować 24 godziny na dobę.

Nasza Czytelniczka uważa, że wprowadzone przepisy nie są sprawiedliwe. - Zabierane są przywileje uczciwym ludziom, którzy poświęcili się rodzicom. Opieka nad nimi w domu jest o wiele mniej kosztowna niż pobyt w szpitalu lub w jakimś ośrodku. A przecież starość czeka każdego z nas. Czy wiemy, jaki nas los spotka? Gdyby udało się nagłośnić tę niesprawiedliwość i więcej osób będzie interweniowało, to wywalczymy sobie te marne 520 złotych - mówi pani Gabriela.

Jakie zmiany

Danuta Piątek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach
Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 r., ale dopiero od 1 lipca świadczenie będzie wypłacane już tylko uprawnionym do tego osobom - na podstawie nowych przepisów.

Osoby dotychczas otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne zachowały prawo do niego od stycznia do końca czerwca i ot-rzymują je w wysokości 520 zł.

Nowe przepisy ograniczyły krąg osób, którym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Te-raz prawo do niego będą mieć opiekunowie osób, których nie-pełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki
w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukoń-czenia 25. roku życia.

Opiekunowie takich osób otrzymają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 620 zł - nowe przepisy podniosły wysokość świadczenia (520 zł + 100 zł dodatek do świadczeń pielęgnacyjnych). Jego przyznanie nie jest uzależnione od dochodów rodziny, a osoba je pobierająca będzie mieć także odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. MOKR

NOWOŚĆ! Jest już specjalny zasiłek opiekuńczy. Ale nie dla wszystkich...

Ustawa wprowadziła rów-nież nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on m.in. osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z pracy w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek ma też przysługiwać rodzicom, gdy niepełnosprawność u ich dziecka została stwierdzona lub nabyta po 25. roku życia, ale tylko w przypadku, gdy jedno z rodziców zrezygnowało z pracy. Nie ot-rzyma go rodzic, który nigdy nie pracował.
Specjalny zasiłek opiekuńczy ma wynosić 520 zł, ale je-go otrzymanie jest uzależnio-ne od dochodów w danej ro-dzinie. Specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy kwoty kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świad-czenia rodzinne. Dzisiaj kwota ta wynosi 623 zł.

Osoby sprawujące opiekę nie będą miały prawa do spec-jalnego zasiłku opiekuńczego, np. wtedy, gdy mają już ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuń-czego. Nie będą mogły go ot-rzymać także osoby o znacz-nym stopniu niepełnospraw-ności oraz podlegające obo-wiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Podstawa prawna - Ustawa z 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzin-nych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548).


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Materiał oryginalny: Świadczenie pielęgnacyjne nie dla każdego [ZMIANY OD 1 LIPCA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gabi
jestem w tej samej sytuacji po odebraniu zasilku nie mogac isc do pracy nie mam ubezpieczenia ani zusu zeby oddac schorowana matke do domu starcow musze zaplacic 2800zl ,panstwo placilo tylko 520 i to odebrali gdzie jest tu sprawiedliwosc
c
ciekawe
A co zrobic w sytuacji gdy już nie pracuje sie od 7 lat i nie przysluguje mi juz nic. Mam rodzicow niepelnospawnych (znaczny stopień) mama ma parkinsona i nowotwór a ojciec po ciezkim zawale serca i bajpasach.... mnie nie nalezy sie już nic bo nie pracuje nie mam z czego rezygnować bo kto chce do pracy kogos z takim obciązeniem...... I z czego ja mam żyć. Siły jakoś czerpie bo wiem że MUSZE dla nich je mieć, bo oni mają gorzej niż ja . Nikogo to nie obchodzi a opiece społecznej - to już nie wspomnę... Wywiady srodowiskowe to fikcja literacka
.Opiekunka rodziców.
z tym wyjątkiem, że nasi wszechmocni odpowiednio dużo nakradli aby mieć godziwą starość!!!
J
Ja i mama
Bezprawia , proszę Pani!!!!!!!!!! Ustawy i ich paragrafy to nasza RP to Oni wiedzą najlepiej co potrzebuje schorowany i nieporadny starszy człowiek!!!!!!!Cholera niech się udławią tymi pieniędzmi, Ja i tak opiekuję się swoją mamą i mam ich daleko::::::: Olać ten kraj , a mówią że , jesteśmy w UE, daleko , bardzo daleko nam do nich, i wiem o czym piszę !!!!!!!
G
Gośc
Nasi wszechmogący chyba wyszli z założenia że , będą żyć wiecznie w zdrowiu i dostatku!! Pogratulować ustawy i niech im tak się stanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
g
gość2
znam rodzinę gdzie kto inny opiekuję się chorą starszą osobą a kto inny pobiera zasiłek bo :"jak dają to trzeba brać"
g
gość
moja mama ma 920 zł emerytury,to ja mam rentę dla córki po ojcu jej zmarłym oraz na syna alimenty,a dochód liczą wszystkich członków rodziny a dochód mi nie przekracza?
A
Asia
Twoja mama ma bardzo wysoką emeryturę skoro w cztery osoby przekroczycie próg dochodowy...
g
gość
masz racje,zabrali i powiedzieli rób co chcesz.
Jestem samotną matką wychowująca dwójkę dzieci samotnie,mam pod opieką swoją mamę,która ma przyznaną pierwszą grupę inwalidzką,oraz stopień najwyższy niepełnosprawności,cieszyłam się do czerwca jakoś dawałam sobie rade z jej potrzebami,ale teraz brakuje mi na wszystko,a jej potrzeby są bardzo wysokie,jest po czterech udarach,sparaliżowana,nie mówi nie może sie poruszyć,[jest leżąca w pampersie,karmie ją przez sondę przez nos dojelitowo] jej pięlegnacja ciała wymaga dużo balsamów kremów,oraz innych środków,jej widok że żyje mnie uszczęśliwa,jej spojrzenie,[co dzień gdy zapada wieczór siedzę i spogladam na nią czy oddycha i łzy mi się leją po twarzy ,bo jak pomyślę że jutro zabraknie mi czy jedzenia dla mamy czy balsamu,bo przepis się zmienił,nie chcę wyklinać bo to nie wypada ale czy wiedzą w tym rządzie co tam siedzą co robią co zrobili,nie dadzą godnie umrzeć ludziom którzy naprawdę zasłużyli],Nigdy ale to nigdy nie oddałabym matki swej do domu starców,ona mnie urodziła chcę jej się odwdzięczyć za to co dla mnie zrobiła.Do rządu oddajcie,przywrótcie stare przepisy.Bo przepis który ja nie otrzymałam tego zasiłku to że nie pracowałam w tamtym czasie jak mamę wzięłam pod opieką,to chore a skąd ja wiedziałam że mama będzie miała tyle udarów.
g
gość
Moja córka ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowany P od dzieciństwa,przeciwwskazana
każda praca,korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji wymaga opieki osoby drugiej,orzeczenie te ma na stałe.Czy mogę starać się o świadczenie pielęgnacyjne
s
sabina
tak wszystko prawda nie wiem kto jest gorszy chory ci w lóżkach i na wózkach czy rządzący bardzo łatwo się wymąrzac jak się ma pełny brzuch i wypasione konto ciekawe jak by sobie poradzili mając chorego na opiece i 520zł za całodobową pracę trzeba to nagłaśniać. pozdrawiam.
j
jolka
Jakim prawem ci ustalali nowe przepisy dot.świadczenia pielęgnacyjnego ,stawiają się ponad prawem????
Czy Konstytucja RP,jest dla nich nie obowiązująca???? Łamią zapis art.32 ust.1 .
Czy to jeszcze kraj prawa czy bezprawie?????
j
jasmin
Każdy kto faktycznie sprawuje opiekę nad osobą nie pełnosprawną tym bardziej na 1 grupie niepełnosprawności ,powinien otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.Państwo nie musi ponosić dodatkowych kosztów na opiekę nad takimi ludzmi,tym samym opiekunowie odciążają państwo .Bez względu czy jest to rodzic niepełnosprawnego dziecka ,czy też żona opiekująca się mężem,powinni mieć przyznane takie świadczenie .A skąd taki niedorzeczny pomysł ,że żona też ma być chora?????żeby uzyskać świadczenie .....No cóż chore przepisy ,powinny być jeszcze raz zweryfikowane . Odnosi się takie wrażenie ,że specjalnie tak są skonstruowane przepisy ,żeby odebrać jak najwięcej takich świadczeń .
j
jasmin
Każdy kto faktycznie sprawuje opiekę nad osobą nie pełnosprawną tym bardziej na 1 grupie niepełnosprawności ,powinien otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.Państwo nie musi ponosić dodatkowych kosztów na opiekę nad takimi ludzmi,tym samym opiekunowie odciążają państwo .Bez względu czy jest to rodzic niepełnosprawnego dziecka ,czy też żona opiekująca się mężem,powinni mieć przyznane takie świadczenie .A skąd taki niedorzeczny pomysł ,że żona też ma być chora?????żeby uzyskać świadczenie .....No cóż chore przepisy ,powinny być jeszcze raz zweryfikowane .
u
ula
Ja mam niepełnosprawne leżące dziecko i co ,ubezpieczenie sama i nie pracowałam ,czyli te 520 zł na -pół plus 153 zł,a reszta renta i zasiłek czyli po 50o zł na jednego ,jest różnica czy nie .Oczywiście dzieci sa mniej ważne od wyłudzaczy i opiekunów żerujących na niepełnosprawnych .Powinno to mieć ręce i nogi a nie na łupu cupu .
Dodaj ogłoszenie