MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świat ptaków z Auschwitz

Adam Cyra
arc
W bibliotece Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przechowywane jest niezwykłe opracowanie. Dotyczy... flory i fauny w rejonie obozu koncentracyjnego.

Autor, Günther Niethammer (urodzony w 1908 roku w Waldheim), był cenionym ornitologiem, obronił doktorat w Niemczech hitlerowskich w 1933 roku, pracował w muzeach przyrodniczych w Bonn i Wiedniu. Napisał nawet poczytny podręcznik, który składał się z 3 tomów ("Handbuch der deutschen Vogelkunde"; 1937, 1938, 1942).

W 1937 roku Niethammer wstąpił do SS, a trzy lata później rozpoczął służbę wartowniczą w esesmańskiej załodze KL Auschwitz. Za zgodą komendanta tego obozu, Rudolfa Hössa, zajął się badaniami ornitologicznymi na polach i w lasach w pobliżu obozu. Nie pracował sam. Dobrał sobie do pomocy polskiego więźnia, studenta sztuki.

Potem Niethammer opublikował dysertację naukową "Uwagi o świecie ptaków z Auschwitz", która ukazała się w 1942 roku w 52. tomie czasopisma naukowego "Annalen des Naturhistorischen Museums in Wien", wydawanego przez Muzeum Przyrodnicze w Wiedniu.

Na podstawie tych faktów w 2008 roku pochodzący z Prus Wschodnich niemiecki pisarz, Arno Surminski (rocznik 1934), napisał powieść "Świat ptaków z Auschwitz".

Po wojnie Niethammer był sądzony w Krakowie za przynależność do załogi SS w KL Auschwitz. Skazano go na 8 lat, a później zmniejszono mu karę do 3 lat więzienia. Potem wrócił do Niemiec i podjął na nowo pracę w muzeum przyrodniczym w Bonn. Habilitował się, a w 1957 roku został w Bonn mianowany profesorem. Był przewodniczącym niemieckiego stowarzyszenia ornitologicznego. Napisał kilkutomowe, monumentalne dzieło poświęcone ptakom Europy Środkowej, a podczas tej pracy współpracował także z polskimi ornitologami. Od 1971 roku mieszkał w Meckenheim-Merl koło Bonn. Zmarł w Morenhoven 14 stycznia 1974 roku na niewydolność serca. Miał 65 lat.

Autor jest historykiem pracującym w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni