Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światła komputerów i smartfonów psują wzrok Polaków. Są badania!

aga
ARC
Jak informują specjaliści, emitowane przez nie światło niebieskie może trwale uszkadzać siatkówkę oraz odpowiadać za powstawanie między innymi zwyrodnienia plamki żółtej, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia warstw komórek receptorowych oka.

Jak wynika z danych Polskiego Badania Internetu liczba polskich internautów w listopadzie br. wyniosła 28 mln. Każdy z nich spędzał w sieci średnio 2 godziny i 7 minut dziennie. Dodatkowo aż 81 proc. Polaków ogląda telewizję więcej niż 4 godziny w ciągu doby (dane z raportu „Jak widzą Polacy” IQS na zlecenie Vision Express). To daje ponad 6 godzin narażenia wzroku na szkodliwe działanie niebieskiego światła docierającego z ekranów.

Smartfony, monitory i ekrany telewizorów stanowią potencjalne zagrożenie. Jak informują specjaliści, emitowane przez nie światło niebieskie może trwale uszkadzać siatkówkę oraz odpowiadać za powstawanie między innymi zwyrodnienia plamki żółtej, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia warstw komórek receptorowych oka.
Godziny spędzone przed ekranem powodują również drobniejsze, tymczasowe dolegliwości, takie jak nieprzyjemne uczucie „piasku pod powiekami”, a także ból oczu, głowy i szyi.

Ponieważ obraz cyfrowy składa się z pikseli, ma on zdecydowanie mniejszy kontrast niż tekst drukowany, przez co nasze oczy muszą pracować zdecydowanie ciężej, by uzyskać odpowiednią ostrość. Oznacza to nieustanną pracę mięśni odpowiadających za dostosowywanie się soczewki oka do oglądanego obrazu. Widzenie bliskie wymaga szczególnego wysiłku, ponieważ na drodze ewolucji ludzki wzrok przystosował się raczej do patrzenia w dal w poszukiwaniu zagrożeń i pożywienia. Ważnym czynnikiem jest także mniejsza liczba mrugnięć, w wyniku czego dochodzi do wysuszania się powierzchni gałki ocznej (tzw. suche oko) – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Aby uniknąć niekorzystnych dla oczu konsekwencji wynikających z ich ekspozycji na światło niebieskie warto zadbać o swoje oczy stosując poniższe metody.

Oto, co może pomóc:

  • pracując przed komputerem warto stosować metodę 20 x 20 x 20, czyli co 20 minut spędzonych przed ekranem skupić wzrok przez 20 sekund na przedmiocie oddalonym o 20 stóp (6 metrów),
  • żeby uniknąć wysuszania się powierzchni oka dobrze jest zadbać o jego dodatkowe nawilżenie za pomocą odpowiednich kropli czyli tzw. sztucznych łez,
  • dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z dostosowanych do pracy przy komputerze okularów z filtrami blokującymi dostęp szkodliwych promieni UV oraz światła niebieskiego emitowanych przez monitor,
  • wiele nowych urządzeń posiada również specjalne oprogramowanie, które pozwala uruchomić tryb wyświetlacza emitujący mniej szkodliwego promieniowania. Warto sprawdzić tą funkcję w swoim komputerze, tablecie czy smartfonie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo