Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością: był napad na muzeum! To niekonwencjonalna akcja Fundacji Oczami Brata

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Obchodzili Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością napadając na muzeum! To niekonwencjonalna akcja Fundacji Oczami Brata Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obchodzili Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością napadając na muzeum! To niekonwencjonalna akcja Fundacji Oczami Brata Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
Podopieczni częstochowskiej Fundacji Oczami Brata postanowili w dość niekonwencjonalny sposób obchodzić Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością i jednocześnie przypomnieć o zbiórce na budowę Domu Oczami Brata - wcielili się w bohaterów serialu „Dom z papieru" i napadli na muzeum. Wszystko nagrały kamery!

W Kawiarni Alternatywa 21, która mieści się na płycie Starego Rynku w Częstochowie odbyła się nietypowa konferencja prasowa. Spotkanie z mediami dotyczyło najnowszej kampanii Fundacji Oczami Brata promującej budowę Domu Oczami Brata i stworzonego przez jej podopiecznych filmu. Jego premiera nieprzypadkowo odbyła się 3 grudnia, ponieważ jest to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, a także dzień premiery drugiej części 5. sezonu "Domu z papieru" w serwisie Netflix.

Jak zapowiadali twórcy kampanii: - Uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Oczami Brata dokonali napadu z bronią w ręku, obezwładniając ochroniarza. Włamywacze byli przebrani w czerwone skafandry i maski. Podejrzani współpracowali z pracownikami Kawiarni „Alternatywa 21” (osobami z niepełnosprawnością), skąd windą zjechali do muzeum. Skradli artefakty ze Starego Ratusza w Częstochowie, jednak z marnym skutkiem… Inspirowali się znanym serialem "Dom z papieru", a także filmami "Vinci", czy "Va banque".

Spotkanie prasowe odbyło się w pełnej scenerii przypominającej miejsce objęte policyjnym śledztwem. - Nie pochwalam decyzji uczestników zajęć, ale ich determinacja świadczy o tym, jak Dom Oczami Brata jest dla nich ważny i…, że nie jest on z papieru – zaznaczył pozostając w konwencji Paweł Bilski, Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata.

Prezes fundacji mówił też, że ta kampania ma podkreślić, brak na mapie Polski takich miejsc jak profesjonalne warsztaty terapii zajęciowej, czy mieszkania treningowe. Jak pokazuje wiele przykładów, takie miejsca są niezbędne.

- Zaczęliśmy naszą przygodę [z Fundacją Oczami Brata przyp. red.] 10 lat temu. Mój syn chodził jeszcze wtedy do szkoły podstawowej i zaczęliśmy szukać takiego miejsca, gdzie moje dziecko czułoby się bezpieczne i kochane. Jest to miejsce pełne radości, pogody, gdzie pracuje masa młodych ludzi, wolontariuszy. Mam taką nadzieję, że znajdą się ludzie dobrego serca i otwartej kieszeni i pomogą nam dokończyć najwspanialsze miejsce w Częstochowie, Dom Oczami Brata. Dzięki temu domowi będę szczęśliwa, że moje dziecko, kiedy mnie już nie będzie, znajdzie swoje miejsce i będzie szczęśliwe - mówi pani Beata, mama Bartka, uczestnika warsztatów terapii zajęciowej.

Pomysłodawcą i reżyserem filmu był Piotr Bilski – architekt budowy Domu Oczami Brata. W filmie zagrali m.in. uczestnicy zajęć fundacji: Zuzanna Kasprzak, Agata Kukuła, Michał Gałuszka, Bartosz Kijak, Mikołaj Kołacz, Mateusz Salita Dominik Sieradzki oraz
pracownicy i wolontariusze Fundacji Oczami Brata. Za ujęcia odpowiadała Studio Filmowe OSKAR, a za montaż Kaja Grochowina. W produkcję zaangażowała się firma ochroniarska STYX, firma TOPOS STUDIO oraz Kawiarnia Alternatywa 21.

Aktorzy grający w filmie nie kryli radości z uczestnictwa w tym projekcie. Widać było, że świetnie bawili się na planie, a mieli tylko 3 dni na nakręcenie materiału. - Chciałam powiedzieć, że jestem aktorką dziękuję Pawłowi, że mogłam wystąpić. Jestem dumna i chcę z wszystkimi uczestnikami i pomagać innym - mówiła Agata, uczestniczka projektu i podopieczna Fundacji Oczami Brata.

Dom rośnie w oczach, ale potrzeba jeszcze wiele milionów na jego wykończenie

Fundacja prowadzi zbiórkę publiczną na rzecz budowy Domu Oczami Brata i pragnie z nią dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Postanowiła przeprowadzić kampanię medialną w nietypowy sposób - oddając sprawczość w ręce uczestników zajęć, osób z niepełnosprawnością intelektualną. Efektem takiego podejścia jest film "Dom nie z papieru", w którym grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i aktorów Teatru Oczami Brata przy pomocy pracowników Kawiarni „Alternatywa 21” dokonuje napadu
na Muzeum Częstochowskie w celu sfinansowania dalszych etapów budowy. Film można zobaczyć w serwisie YouTube oraz na profilu Facebook Fundacji Oczami Brata.

- Dom budujemy z pełnym zaangażowaniem, pasją i miłością. W pełni świadomie. Mamy nadzieję, że Dom będzie mógł być
otwarty na przyszłe święta Bożego Narodzenia. Nakręcony, z przymrużeniem oka, przez uczestników film kończy się fiaskiem, ale może to być przełomowy moment, na zebranie brakujących środków finansowych na zakończenie budowy - dodał Paweł Bilski. Jest to nie pierwsze tego typu działanie fundacji. Wcześniej Oczami Brata promowało ciastko „Downie” (zamiast brownie), jako łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności.

Film stworzony przez aktorów Teatru Oczami Brata można obejrzeć na You Tube:

Do zakończenia inwestycji budowy Domu Oczami Brata brakuje jeszcze 2 500 000,00 zł Środki można wpłacać na wyodrębnione konto fundacji: 73 1750 0012 0000 0000 3860 0133 oraz za pośrednictwem portalu siepomaga.pl - www.siepomaga.pl/oczamibrata.

Nie przeocz

Czym zajmuje się Fundacja Oczami Brata?

Fundacja Oczami Brata powstała w Częstochowie w 2014 r. Misją fundacji jest patrzenie na świat oczami osób z niepełnosprawnościami. Oczami Brata z sukcesami realizuje autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością, m.in. poprzez prowadzenie ośrodków wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, mieszkań
wspomagano-treningowych, asystentury społecznej, klubokawiarni i kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnością oraz licznych działań animacyjnych, kulturalnych i wolontariatu. Za swoją działalność uhonorowano ją licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Największym przedsięwzięciem fundacji jest budowa Domu Oczami Brata. Dom podzielony będzie na dwie części - rehabilitacyjną, pełniącą także funkcje centrum społeczności lokalnej, oraz mieszkalną, która stanie się domem dla 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które nie mogą pozostać pod opieką rodziców i opiekunów ze względu na ich wiek i schorzenia. Budowa trwa od maja 2020 r. Do tej poru doprowadzono do stanu surowego. Przed fundacją wciąż wiele pracy, w tym położenie instalacji i wykończenie obu części budynku, a w związku z tym ogromne koszty materiałów, produktów i pracy.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo