Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Arcybiskup Wiktor Skworc: media są częścią naszej codzienności, kształtują nasz obraz świata

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał, że media są częścią naszej codzienności; kształtują nasz obraz świata, wpływają na nasze wybory, informują i formują
Arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał, że media są częścią naszej codzienności; kształtują nasz obraz świata, wpływają na nasze wybory, informują i formują Marzena Bugała
W niedzielę 18 września br. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W trakcie niedzielnej mszy św. arcybiskup Wiktor Skworc przyznał, że media są częścią naszej codzienności; kształtują nasz obraz świata, wpływają na nasze wybory, informują i formują.

Tegoroczne obchody odbywają się, zgodnie z wolą papieża Franciszka, pod hasłem „Słuchanie uchem serca”. W Światowym Dniu Środków Masowego Przekazu nie brakuje przeróżnych wydarzeń, poświęconych mediom, a w kościołach trwają modlitwy w intencji osób związanych z telewizją, radiem, prasą, mediami społecznościowymi i internetowymi.

Jak przekazuje PAP, w komunikacie odczytywanym w niedzielę w parafiach archidiecezji katowickiej, arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przypomniał, iż obchodzony w Kościele tradycyjnie w trzecią niedzielę września Dzień Środków Społecznego Przekazu jest inicjatywą zwracającą uwagę na obecność i rolę mediów w naszym życiu.

- Media tradycyjne, takie jak radio i telewizja, prasa, a także portale internetowe oraz media społecznościowe są częścią naszej codzienności. Kształtują nasz obraz świata, wpływają na nasze wybory, informują i formują. Nie sposób banalizować czy lekceważyć ich znaczenia we współczesnym świecie - przekazał arcybiskup Skworc.

Obchodzony w niedzielę dzień jest - jak ocenił - dobrą okazją, by przypomnieć o mediach katolickich, zwłaszcza tych związanych z archidiecezją katowicką, jak "Gość Niedzielny", "Mały Gość Niedzielny", Radio eM oraz portale internetowe gosc.pl i wiara.pl.

- Ludzie tworzący te media starają się rzetelnie dostarczać sprawdzone informacje o świecie i Kościele; próbują patrzeć na wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne z perspektywy wartości chrześcijańskich i komentować je w świetle katolickiej nauki społecznej – wskazał arcybiskup, przypominając, iż tygodnik "Gość Niedzielny" przygotowuje się do swoich setnych urodzin.

- Tylko wspólnymi siłami będziemy w stanie stawić czoła nowym wyzwaniom i pokonywać trudności. Jestem przekonany, że dojrzałe i profesjonalne media katolickie mogą pomagać nam wszystkim jeszcze pełniej żyć duchem Ewangelii - podsumował w niedzielnym komunikacie abp Wiktor Skworc.

Orędzie na LXI Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu przygotował także papież Franciszek.

- Słuchanie jest więc pierwszym nieodzownym składnikiem dialogu i dobrej komunikacji. Nie można komunikować się, jeśli najpierw się nie słucha, a bez umiejętności słuchania nie ma dobrego dziennikarstwa. Aby dostarczać rzetelnych, wyważonych i kompletnych informacji, trzeba słuchać przez długi czas. Aby zrelacjonować wydarzenie lub opisać rzeczywistość w reportażu, trzeba umieć słuchać, być gotowym także do zmiany zdania i modyfikacji własnych początkowych założeń – przekazał papież Franciszek.

Jak dodał, tylko wtedy, gdy wyjdzie się z monologu, można osiągnąć zbieżność głosów, która jest gwarancją prawdziwej komunikacji.

- Słuchanie kilku źródeł, „niezatrzymywanie się w pierwszej gospodzie” - jak uczą nas eksperci w tej dziedzinie - zapewnia wiarygodność i powagę przekazywanych przez nas informacji. Słuchanie większej ilości głosów, słuchanie siebie nawzajem, także w Kościele, wśród braci i sióstr, pozwala nam ćwiczyć się w sztuce rozeznawania, która zawsze jawi się jako zdolność orientowania się w symfonii głosów – podkreślił papież Franciszek.

Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono na polecenie papieża Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r., zaś pierwsze poświęcone mediom papieskie orędzie ukazało się 2 maja tego roku. Termin obchodów Dnia ustalono na niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, jedna episkopaty krajowe dostały możliwość ustalania swojej daty. W Polsce, na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski, Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera