Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Jąkaniem już we wtorek

Katarzyna Pachelska
Henryk Czich i Dawid Tomaszewski sami kiedyś borykali się z jąkaniem. Dzisiaj uczą innych mówić na nowo. Tu z uczniem Bartłomiejem Oliwą
Henryk Czich i Dawid Tomaszewski sami kiedyś borykali się z jąkaniem. Dzisiaj uczą innych mówić na nowo. Tu z uczniem Bartłomiejem Oliwą arc.
We wtorek, 22 października, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Jąkaniem. W Polsce problem z jąkaniem ma ponad 500 tys. osób, duża część tej grupy to ludzie uzależnieni od płynnie mówiących znajomych, przyjaciół. Służą oni pomocą jąkającym się w załatwianiu ważnych spraw.

Oni sami wycofują się z życia towarzyskiego, publicznego do swoich domów, telewizorów, komputerów, gdzie są akceptowani.

Dla ciężko jąkającej się osoby zakupy w osiedlowym sklepie są na takim samym poziomie stresu jak dla niejąkającego się wystąpienie przed 3 tysiącami ludzi. Jąkających się zwykle nie spotkamy na dyskotece, ale w pracy jak najbardziej. Robią różne rzeczy, niektórzy są nawet księżmi. Jednak życie nie cieszy ich tak jak innych, bo swoimi emocjami, sukcesami, porażkami, odkryciami nie mogą się podzielić z innymi ludźmi.

Jąkanie to jedna z najbardziej tajemniczych przypadłości ludzkich. Wielu osobom kojarzy się ze śmiesznym powtarzaniem sylab lub głosek, zresztą kabareciarze chętnie wykorzystują to w skeczach.

- Problem jąkania nie kończy się jedynie na widocznych objawach, prawdziwe cierpienie rodzi się już z chęcią mówienia, w trakcie trwania, a także po zakończeniu wypowiedzi - mówi Dawid Tomaszewski, współzałożyciel (razem z Henrykiem Czichem, znanym z zespołu Universe) Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie.

Dawid sam kiedyś się jąkał. Należał do najcięższych przypadków. Pomogła mu terapia u rosyjskiej prof. logopedii Lilii Arutyunian. Teraz uczy innych jąkających się mówić od nowa.

Jąkanie zaczyna się zwykle w dzieciństwie, znacznie (4 razy) częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. - Jąkanie to nawyk niemówienia zgodnie z naturą - mówi Tomaszewski. - Jest ciągłym stanem patologicznym mowy, która nie spełnia określonych reguł. Przy jąkaniu się nie ma zwykle żadnych zmian fizjologicznych w narządzie mowy, w krtani, czy układzie oddechowym - dodaje.

Jąkający się stosuje uniki, tzw. slalomy, by zastąpić słowa, których nie jest w stanie wymówić takimi, które potrafi. Zamiast "dzień dobry", mówi "witam". Zamiast "coca-cola" (to Dawid Tomaszewski pamięta z autopsji) mówi "ciemny napój gazowany".

Świetnie o tym problemie opowiada nagrodzony Oscarem film "Jak zostać królem" o jąkającym się następcy tronu brytyjskiego.

Ciekawostki o jąkaniu się

* U osób niewidomych od urodzenia nie stwierdzono jąkania.
* Podczas śpiewu lub recytowania 90 procent osób nie jąka się.
* U małych dzieci, 3-4-letnich, powtórzenia sylab są w normie rozwojowej.
* Osoby jąkające się mówią podniesionym tembrem głosu.
* Podczas ćwiczeń u logopedy jąkające się osoby są w stanie mówić płynnie powtarzając wzorce.
* Jąkające osoby często wolą odpowiedzieć na pytanie "nie wiem" niż przeżywać niepowodzenie z zająknięciem.
* Sukces znanych osób jąkających się często jest związany z dużym wsparciem innych osób.
* Osoby jąkające się myślą i przetwarzają wyrazy bez jąkania.
* Wykorzystywane także dziś stare, mało skuteczne metody na pokonanie jąkania to: pocieranie języka czosnkiem, mycie naczyń w ciepłej wodzie, chodzenie w czapce, operacje na wędzidełku języka, alkohol na rozluźnienie, mówienie z landrynkami w ustach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!