Światowy Dzień Ziemi 2018: Festyn Ekologiczny "Szopienice -...

  Światowy Dzień Ziemi 2018: Festyn Ekologiczny "Szopienice - Borki" w Katowicach ze sprzątaniem terenó przy stawach ZDJĘCIA

  AZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Światowy Dzień Ziemi 2018: W piątek i sobotę kilkaset osób wzięło udział w odbywającym się w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2018 V Festynie Ekologicznym
  1/28

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowy

  W piątek i sobotę w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2018 w Katowicach odbywał się V Festyn Ekologiczny „Szopienice – Borki” połączony ze sprzątaniem akwenów, brzegów i terenów przyległych zbiorników wodnych Morawa, Borki, Hubertusy – Katowickiego Zespołu Krajobrazowo Przyrodniczego Szopienice - Borki.
  W piątek i sobotę kilkaset osób wzięło udział w odbywającym się w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2018 V Festynie Ekologicznym „Szopienice – Borki” połączonym ze sprzątaniem akwenów, brzegów i terenów przyległych zbiorników wodnych Morawa, Borki, Hubertusy – Katowickiego Zespołu Krajobrazowo Przyrodniczego Szopienice- Borki. Tegoroczna akcja miała na celu kształtowanie wśród młodzieży i dorosłych odpowiedzialności za własne środowisko oraz promowanie Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Szopienice – Borki” w Katowicach - Szopienicach.

  W piątek w festynie udział wzięło ponad 120 uczniów i nauczycieli katowickich szkół, którzy mieli okazję wysłuchać prelekcji dr. Waldemara Szendery dotyczącej drzew i akwenów oraz wziąć udział w konkursach ekologicznych.

  Zobacz galerię

  W sobotę w festynie udział wzięło 15 stowarzyszeń i organizacji, wśród których byli między innymi płetwonurkowie Śląskiego WOPR, Centrum nurkowego „Hydrozagadka” oraz OSP Szopienice i Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Wodno - Nurkowego PSP w Bytomiu.

  Zgodnie z programem festynu w ramach Światowego Dnia Ziemi 2018 posprzątane zostały brzegi oraz dna zbiorników wodnych, przeprowadzone były konkursy wiedzy ekologicznej, warsztaty, można było także wziąć udział w grach i zabawach z możliwością korzystania ze sprzętu pływającego 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. M. Zaruskiego w Katowicach. W trakcie festynu skupiano się także na profilaktyce, bezpieczeństwie oraz ekologii, mówili o nich funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, Straży Miejskiej oraz Śląskiego WOPR.

  Porządki były potrzebne. Podczas Festynu zapełniono sześć dużych kontenerów na odpady, wśród zbieranych śmieci najczęstszym widokiem były szklane butelki po alkoholu. Ponadto wśród znalezionych nietypowych przedmiotów byłą lodówka, zjeżdżalnia basenowa, zderzaki samochodowe oraz sedesy i umywalki.

  Światowy Dzień Ziemi 2018  Akcja organizowana jest corocznie przez: 10 Harcerską Drużynę Żeglarską im. gen. Mariusza Zaruskiego, Stowarzyszenie EKO Morawa, Centrum Nurkowe Hydrozagadka, Związek Górnośląski, GalikPrint.pl Drukarnia Cyfrowa, X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Paderewskiego, Zespół Szkół Katolickich nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka przy współudziale miasta Katowice.

  Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”  Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki” – założony w roku 2000, obejmuje ok. 157 z obszaru ok. 200 ha stawów i ich otoczenia, usytuowanych w dolnych odcinkach dolin rzecznych Brynicy i Rawy. Stawy całego kompleksu powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano (bagrowano) na potrzeby górnictwa oraz jako wynik deformacji powierzchni w wyniku podziemnej eksploatacji górniczej (w rejonie tym prowadzono eksploatację do początku II połowy XX w.). W skład zespołu wchodzą stawy Morawa, Borki i Hubertus.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pieronym wczas!!!

  korfanciorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  jak sie nie wzniecie za porzadek i hygiena to sami po zdychocie w gnoju !!!!! te dziadostwo to widac i czuc golym okym !!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał