18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święci na obrazkach co piątek w DZ. Ich świętość powinna być wzorem

Agata Pustułka
Święty Jacek Odrowąż, albo św. Jacek z pierogami, który chroni  przed kradzieżąŚw. Jacek Odrowąż jest jednym ze 140 świętych, a jedynym pochodzącym z Polski, którego figura znalazła się na kolumnadzie na placu św. Piotra. Zasłużył sobie na to z pewnością. Św. Jacek był człowiekiem starannie wykształconym i pobożnym. Urodzony w Kamieniu Śląskim pochodził z rodziny szlacheckiej, zaś wśród jego krewnych był m.in. biskup Iwon Odrowąż.Jacek był dominikaninem (osobiście przyjął go do zakonu św. Dominik).  Założył w Polsce wiele zakonów. W 1594 roku został kanonizowany, zaś jego święto przypada każdego 17 sierpnia. Ma chronić przed utonięciem oraz kradzieżą.Bywa nazywany świętym z pierogami, bo według legendy miał pierogami własnego wyrobu karmić biednych i głodnych. Jak czytamy w źródłach, jest piątym z kolei Polakiem wyniesionym na ołtarze. Jest też patronem archidiecezji katowickiej.Obrazek ze św. Jackiem w piątek, 23 listopada.
Święty Jacek Odrowąż, albo św. Jacek z pierogami, który chroni przed kradzieżąŚw. Jacek Odrowąż jest jednym ze 140 świętych, a jedynym pochodzącym z Polski, którego figura znalazła się na kolumnadzie na placu św. Piotra. Zasłużył sobie na to z pewnością. Św. Jacek był człowiekiem starannie wykształconym i pobożnym. Urodzony w Kamieniu Śląskim pochodził z rodziny szlacheckiej, zaś wśród jego krewnych był m.in. biskup Iwon Odrowąż.Jacek był dominikaninem (osobiście przyjął go do zakonu św. Dominik). Założył w Polsce wiele zakonów. W 1594 roku został kanonizowany, zaś jego święto przypada każdego 17 sierpnia. Ma chronić przed utonięciem oraz kradzieżą.Bywa nazywany świętym z pierogami, bo według legendy miał pierogami własnego wyrobu karmić biednych i głodnych. Jak czytamy w źródłach, jest piątym z kolei Polakiem wyniesionym na ołtarze. Jest też patronem archidiecezji katowickiej.Obrazek ze św. Jackiem w piątek, 23 listopada. DZ
Żywoty świętych to pasjonująca lektura. Nie brak wśród nich męczenników i nawróconych grzeszników. Św. Barbarze głowę ścięto mieczem, św. Jacek karmił biednych pierogami, zaś św. Jadwiga założyła wędrowny szpital. Takie ciekawostki to perełki.

O świętych przypominamy sobie w chwili trwogi, smutku albo wtedy, gdy chcemy coś wyprosić tam, u góry. Wielu z nich cieszy się popularnością na całym świecie, a inni cenieni są przez kościoły lokalne.

Trudno wybrać tych najważniejszych wśród kilku tysięcy wyniesionych na ołtarze. Musieliśmy jednak dokonać wyboru i dlatego sprezentowaliśmy Wam obrazki pięciorga świętych: Józefa, Barbary, Jadwigi, Antoniego oraz Jacka. Przy okazji przypominamy ich fascynujące życiorysy.

Co piątek przez cały listopad do wydania "Dziennika Zachodniego" będziemy dołączać pocztówkę ze świętym, przypominając, że warto się na nim wzorować, ale też warto szukać tej świętości, czytaj: dobroci, w sobie.

Dziś zaczynamy od głowy Świętej Rodziny, czyli św. Józefa, cieśli, opiekuna Maryi oraz Jezusa.


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!