Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świerklaniec – gmina z widokiem...

Materiał partnerski

Nie bez powodu właśnie to hasło promocyjne gminy Świerklaniec. Wspaniałe widoki gmina zawdzięcza swojemu położeniu. Leży na obszarze Garbu Tarnogórskiego będącego częścią Wyżyny Śląskiej w rejonie przecięcia doliny rzeki Brynicy. Jest częścią tzw. Białego Śląska, czyli jej północnej części, niezdegradowanej wydobyciem węgla. Gminę otaczają lasy, które stanowią ponad 40% jej powierzchni. Przeważają bory sosnowe i spotkać tu można gatunki objęte częściową oraz całkowitą ochroną. Gminę Świerklaniec tworzą cztery sołectwa – Nowe Chechło, Orzech, Nakło Śląskie i Świerklaniec. Łącznie mieszka tutaj nieco ponad 11 tysięcy osób. Gmina Świerklaniec przyciąga turystów swoimi naturalnym dobrami. W poszukiwaniu ciszy, spokoju i zielonego otoczenia przyjeżdżają tu przede wszystkim mieszkańcy części śląska zniszczonej przez przemysł. Można tu spotkać wielu grzybiarzy i spacerowiczów. Jednak obok dóbr naturalnych, do gminy turystów przyciągają przede wszystkim atrakcje turystyczne stworzone przez ludzi. Pierwszym z nich – najbardziej obleganym w sezonie letnim – jest zalew Nakło-Chechło. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to sztucznie utworzone jezioro. Zalew został utworzony w latach 70 XX w. Powstał w miejscu kopalni odkrywkowej piasku. Akwen od lat słynie z pierwszej klasy czystości wody, co potwierdzają regularne badania Sanepidu (ostatnie wykonano przed wakacjami i potwierdziło świetną jakość wody). Kąpieliska są czyste i przede wszystkim bezpieczne, a turyści mogą bez obaw oddawać się swoim pasjom – kąpielom, wędkarstwie, kajakarstwu czy żeglarstwie.

Szacuje się, że w upalne wakacyjne weekendy nad zalew Nakło-Chechło zjeżdża nawet sto tysięcy osób. Wypoczywają tu nie tylko mieszkańcy gminy Świerklaniec, ale i całej aglomeracji górnośląskiej. Na wysokim poziomie jest również tutejsze zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Nad zalewem znajduje się również pole biwakowe z zapleczem sanitarnym i dostępem do sieci energetycznej. W bezpośrednim sąsiedztwie zalewu niewątpliwą atrakcję stanowi czynna w okresie wakacyjnym, kursująca od niemal 160 lat (!), zabytkowa kolejka wąskotorowa, która wyrusza z Bytomia i przez Tarnowskie Góry zmierza do Miasteczka Śląskiego. Jej dwa przystanki znajdują się przy głównych wjazdach nad zalew, co dodatkowo zwiększa możliwość szybkiej komunikacji centrum śląska – zalew Nakło Chechło.

Zalew Nakło-Chechło jest miejscem popularnym głównie w okresie wakacyjnym, ale także zimą można tutaj spotkać wielu spacerowiczów, a także osób biegających na nartach. Nad zalewem regularnie spotykają się członkowie klubu – „Morsy z Chechła rodem”, którzy korzystają tu z mroźnych kąpieli.

Drugą wspaniałą atrakcją, którą trzeba odwiedzić przyjeżdżając do gminy Świerklaniec jest zabytkowy park w Świerklańcu. Liczący około 180 hektarów powierzchni park założył w XVIII w. ród Henckel von Donnersmarck. Powstał obok istniejącego już wtedy zamku (który po wojnie spłonął a później został wysadzony). Budowlą, do której trzeba koniecznie zajrzeć będąc w świerklanieckim parku jest Pałac Kawalera. Wybudowany został w latach 1903-1906 dla podejmowania znamienitych gości. Był drugim obok Małego Wersalu (został również wyburzony) pałacem wybudowanym przez rodzinę Henckel von Donnersmarck. Teraz Pałac Kawalera staje się swoistym centrum kultury wyższej. Już w te wakacje odbędzie się tam nowatorski cykl „Pałacowe MuzykoGranie 2017”. W amfiteatrze obok Pałacu Kawalera wystąpią wspaniałe gwiazdy, m.in. znakomita aktorka Stanisława Celińska w zupełnie nowej scenicznej kreacji. Wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko wykona najwspanialsze utworamy z bestsellerowej płyty „Atramentowa...” (30 lipca). W amfiteatrze pojawi się również fantastyczny duet Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza (18 sierpnia), oraz w nietypowym show „Od klasyki do śląskich szlagierów” wystąpią Beata Mańskowska i Folk Ekspres (27 sierpnia).
We wnętrzach Pałacu Kawalera odbędą się natomiast koncerty Krzysztofa Ścierańskiego (4 sierpnia), Duo Linea (11, 13, 15 sierpnia). Będzie również okazja do degustacji najlepszych herbat, kaw oraz różnych egzotycznych owoców, a kinomani znajdą coś dla siebie podczas nocnych projekcji pod gwiazdami. Bilety na te wydarzenia dostępne są w Pałacu Kawalera.

Te wydarzenia to świetna okazja, żeby odwiedzić zabytkowy park, oraz ruszyć śladami rodu Donnersmarcków. W świerklanieckim parku można podziwiać jeszcze między innymi rzeźby Emmanuela Fremieta i fontannę "Trzy Gracje", kościół Dobrego Pasterza – świątynię i połączoną z nią kaplicę grobową rodu Henckel von Donnersmarck. Warto zobaczyć również wybudowany przez tą samą rodzinę pałac w Nakle Śląskim – teraz mieści się tam teraz Centrum Kultury Śląskiej. Wspaniałych zabytków jest w gminie jeszcze więcej, są to kościoły, kapliczki, budynki obecnego Domu Pomocy Społecznej w Nakle Śląskim i Klasztor w Świerklańcu. Zapraszamy do zapoznania się z ich historią i odwiedzenia pięknej gminy. Gminy z widokiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!