MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świerklaniec i Nakło Śląskie będą miały obwodnicę. GDDKiA inwestuje w DK 78. Wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
GDDKiA inwestuje w DK 78 i budowe obwodnic miast.
GDDKiA inwestuje w DK 78 i budowe obwodnic miast. GDDKiA
Biuro projektowe Mosty Katowice z Katowic wykona dokumentację projektową dotyczącą budowy obwodnic Nakła Śląskiego i Świerklańca. Nowa droga będzie częścią drogi krajowej nr 78 i ma odciążyć wspomniane miejscowości od ruchu tranzytowego. Sama budowa to jednak melodia przyszłości, bo planuje się na lata 2025-28. W Śląskiem, na DK 78 ma powstać do 2028 roku aż pięć nowych obwodnic.

Mieszkańcy Nakła Śląskiego i Świerklańca odetchną

Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca będzie wybawieniem dla mieszkańców tych miejscowości. Obecnie przez nie biegnie tranzyt po bardzo ruchliwej DK 78. Nowa trasa znacznie odciąży te miejscowości.
Na razie generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła wybór najkorzystniejszej oferty na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej drogi. Wśród dwunastu ofert wybrano tę, złożoną przez biuro projektowe Mosty Katowice z Katowic. Biuro wykona ją za 4,17 mln zł.

Te drogi powstały w ciągu minionej dekady. Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich sprawnej komunikacji w Śląskiem. Opis kolejnych dróg znajdziecie pod kolejnymi zdjęciami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Bez tych dróg trudno wyobrazić sobie dziś życie, a powstały ...

Dokumentacja ma powstać w 39 miesięcy. Ale to nie wszystko, bo w ramach złożonej oferty, biuro projektowe ma uczestniczyć w ciągu 7 kolejnych miesięcy w procedurze przetargowej, która wyłoni wykonawcę robot budowlanych. Przeprowadzenie procesu przygotowawczego dla budowy tej obwodnicy przewidziano do 2024 roku. A sama budowa miałaby się rozpocząć dopiero w 2025 roku i potrwać trzy lata.

Czy obwodnica Nakła i Świerklańca będzie dwupasmówką?

Jaka to będzie droga? Dwujezdniowa, mająca po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, czy też jednojezdniowa dająca kierowcom po jednym pasie ruchu w każdym kierunku?

- Na tym etapie wiadomo na pewno, że będzie to droga główna ruchu przyspieszonego – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA. – Takie drogi mogą być jedno lub dwujezdniowe. Po to właśnie robi się tę dokumentację i analizy, by wykazać potrzebę budowy konkretnego typu drogi – dodaje.

- Na tym etapie wiadomo na pewno, że będzie to droga główna ruchu przyspieszonego – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA. – Takie drogi mogą być jedno lub dwujezdniowe. Po to właśnie robi się tę dokumentację i analizy, by wykazać potrzebę budowy konkretnego typu drogi – dodaje.

Na podstawie algorytmów, badań natężenia ruchu oraz innych czynników, które wezmą pod uwagę projektanci, zostaną określone potrzeby dla przebiegu obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca.
Wiadomo na pewno, że długość obwodnicy wyniesie około 12 kilometrów. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwiększyć przepustowość połączenia z jednej strony z A1, z drugiej z drogą krajową nr 11, a w przyszłości S11. 

20 kwietnia zakończyło się układanie nawierzchni bitumicznej na drugiej jezdni ekspresowej S1 między Podwarpiem i Pyrzowicami. Na całej drodze trzeba jeszcze dokończyć wiele rzeczy. Na zdjęciach z drona widać stan drogi na 30 marca 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Druga jezdnia trasy S1 do lotniska w Pyrzowicach nie będzie ...

W Śląskiem, na DK 78 powstanie aż pięć nowych obwodnic

Warto dodać, że obwodnica Nakła i Świerklańca, nie będzie jedyną obwodnicą na DK78. Kilkadziesiąt kilometrów dalej trwa już budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby. Obecnie wykonawca czeka na pozwolenie na budowę, które po zatwierdzeniu wpływu inwestycji na środowisko ma wydać wojewoda śląski. Ma się to stać w ciągu najbliższych tygodni.
Obwodnica Zawiercia i Poręby będzie drogą dwujezdniową, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Będzie miała w sumie około 24 km długości. Na razie w budowie jest pierwszy, 16-km odcinek. Drugi jest na etapie powstawania dokumentacji projektowej.
To nie koniec wielkiej budowy obwodnic na trasie DK 78, bo z obwodnicą Zawiercia będą się łączyły kolejne – obwodnica Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów. Będą to już jednak drogi jednojezdniowe, na których kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku i pobocza.

DK 78 będzie bezpieczniejsza

Jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA, dzięki tym inwestycjom droga krajowa nr 78 o długości około 230 km rozpoczynająca się na granicy z Republiką Czeską przebiegająca przez województwa śląskie i świętokrzyskie, aż do DK73 w Chmielniku, ominie zurbanizowane i niebezpieczne miejsca. Tym samym stanie się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Realizacja obwodnic w nowym śladzie pozwoli kierowcom na wybór drogi o parametrach technicznych zapewniających wysoki stopień bezpieczeństwa oraz wyeliminuje występowanie zdarzeń, których przyczyną było wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach z ruchem lokalnym.
Obwodnice mają powstawać w ramach rządowego programu "100 obwodnic".

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni