Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świerklaniec. Zabytkowe rowery i moda retro w parku. Spacerowicze zachwyceni pokazem mody z czasów przedwojennych

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Parku w Świerklańcu odbyła się prezentacja zabytkowych rowerów. Mogliśmy podziwiać modę z lat 30. i 40. XX wieku. Organizatorzy zadbali o najmniejsze detale. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo. Wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Parku w Świerklańcu odbyła się prezentacja zabytkowych rowerów. Mogliśmy podziwiać modę z lat 30. i 40. XX wieku. Organizatorzy zadbali o najmniejsze detale. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo. Wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Katarzyna Kasperek
Salon Śląski zaprosił spacerowiczów odwiedzających Park w Świerklańcu na specjalny pokaz zabytkowych rowerów. Oprócz jednośladów można było podziwiać także modę z lat 30. i 40. XX wieku. Przedwojenne stroje i rowery zachwyciły przechodniów. Organizatorzy zadbali o najmniejsze detale. Zobaczcie zdjęcia.

Zabytkowe rowery i retro moda w Parku w Świerklańcu

Krótka podróż w przeszłość czekała na odwiedzających Park w Świerklańcu i Pałac Kawalera w sobotę, 5 czerwca. W ramach Salonu Śląskiego mogliśmy zobaczyć zabytkowe rowery, a także modę, która panowała w czasach przedwojennych - w latach 30. - i 40. XX wieku. Warto było przyjść i zobaczyć pokaz.

Wydarzenie organizowane było przez stowarzyszenie Wrazidlok. W ramach cyklu „Salon Śląski” prezentowane są różne wystawy, organizowane koncerty, prezentacje czy prelekcje. Mają one wspomnieć wspaniałą historię tego niezwykłego miejsca i pokazać niezwykłą różnorodność Górnego Śląska. Wydarzenia w ramach Śląskiego Salonu odbywają się w soboty i niedziele w świerklanieckim parku zabytkowym. W minioną sobotę imprezę wspomogły Rowery Zabytkowe - Zabrze.

Wystawa rowerów zabytkowych była dostępna dla zwiedzających 5 czerwca już od godziny 11. Prezentacja pojazdów oraz modelek i modeli odbyła się o godz. 14 i 16. Pogoda dopisała, a zainteresowanie pokazem było naprawdę sporo. Spacerowicze zatrzymywali się, by posłuchać o rowerach i dawnych strojach. Robili dużo zdjęć.

Chętnie fotografowano się z zabytkowymi rowerami. Furorę robił rower transportowy Orkan, który służył sprzedawcom do rozwożenia wód mineralnych. Ten model roweru spodobał się szczególnie panom. Zachwycał także rower Patria z 1940 roku i jego bordowe kolory.

Organizatorzy doskonale przygotowali się do pokazu i zadbali o każdy szczegół. Rowery były w świetnym stanie i nie brakowało w nich intrygujących detali. Jednym z nich były siateczki, które widzimy na kołach rowerów. Pozwalały kobietom jeździć w strojach damskich takich jak sukienki. Dzięki nim stroje nie wkręcały się w części rowerowe.

Zachwycały nie tylko jednoślady, ale również modelki i modele, którzy prezentowali modę z przedwojennych czasów. Skórzane rękawiczki, szale, szlafroki, jedwabne krawaty... Spacerowicze mogli obejrzeć stroje domowe oraz wyjściowe. W tamtym czasie pojawił się też trend egzotyki azjatyckiej, dlatego jedna z modelek miała taki właśnie strój - z azjatycką parasolką.

Pięknie prezentowały się kapelusze i upięcia na głowach. Jedna z modelek miała nawet lekko przefarbowane włosy, by pasowały pod kolor czarnej sukni. Pokaz mody w Świerklańcu był też okazją, by zobaczyć, jak kobiety wyglądały w sportowych strojach.

Nie przeocz

Modelki i modele przejechali się też po parku. Mogli więc ich spotkać spacerowicze i inni rowerzyści, których tego dnia było tutaj naprawdę dużo. W pałacu odbyło się także zwiedzanie wnętrza oraz wystaw. Można było posłuchać i zobaczyć prace Zbigniewa Banasia, który jest kolekcjonerem świerklanieckich zdjęć. Na wystawie mogliśmy podziwiać miejsca i wnętrza, których już dziś nie ma.

Koronki w Parku w Świerklańcu

A już w niedzielę, 6 czerwca, na zwiedzających park czekają kolejne atrakcje. Śląskie Koło Koronki Klockowej kierowane przez Małgorzata Połubok zaprasza do Pałacu Kawalera na popołudnie tworzenia cudów ze szpulki nici. Organizatorzy pokażę, że koronki, to nie tylko kołnierzyki, mankiety i serwety, ale także wachlarze, bluzki i bransolety. Chętni będą mogli sami utkać koronkę klockową. Dostępne będzie pięć stanowisk warsztatowych.

Plan wydarzeń w niedzielę:

  • 12.30 – 15.00 – pokazowe warsztaty tworzenia koronki klockowej
  • 15.00 – 17.00 – wystawa koronki klockowej
  • 16.00 – prelekcja nt. koronki klockowej

Ponadto do końca września 2021 roku można zwiedzać Pałac Kawalera w asyście przewodnika w każde święto, a także każdą sobotę i niedzielę o godz. 15, 17 i 18.

zdjęcia rowerów zabytkowych od godz. 11 w takim namiocie przede wszystkim Orkan furorę - transprotowy, do wożenia wód mineralnych przedwojennym, Patria 1940 rok - bordowy kolor, organizatorów detale - siateczki na rowerach, panny mogły poruszać się dzięki temu w sukienkach letnich.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera