Święta z dobrą energią. Podpowiedzmy seniorom, jak oszczędzać

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
Ważne, aby towarzyszyć seniorom w trudnym czasie
Ważne, aby towarzyszyć seniorom w trudnym czasie 123rf
Grudzień - niezwykle intensywny czas. Przed świętami planujemy wydatki związane z przygotowaniem tradycyjnych potraw, ogrzewaniem domów, w których spotkają się całe rodziny... Warto więc wszędzie, gdzie jest to możliwe, poszukać oszczędności.

„Święta z dobrą energią” to charytatywny projekt, który ma przynieść starszym mieszkańcom realne wsparcie. Szukamy instytucji, stowarzyszeń, fundacji, które proponują konkretne rozwiązania wspierające osoby najbardziej odczuwające skutki kryzysu energetycznego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że do tej grupy należą przede wszystkim seniorzy. Czekając na zgłoszenia, eksperci z Energi z Grupy ORLEN, patrona akcji, opracowali zestaw porad, które mogą okazać się pomocne w codziennym gospodarowaniu energią elektryczną.

KLIKNIJ
I ZGŁOŚ POMYSŁ

Na początek trochę danych. Według Głównego Urzędu Statystycznego jedno gospodarstwo domowe w Polsce zużywa w ciągu roku średnio ok. 1996 kWh energii elektrycznej. Dzięki naszemu świadomemu podejściu, współczynnik ten można obniżyć od 5 do 15 procent. Oszczędzanie energii to nowy wzorzec świadomego podejścia do tematu ekologii, ale też ochrona naszych portfeli. O dobrych nawykach powiedzmy naszym rodzicom, dziadkom, starszym sąsiadom.

Żarówki energooszczędne (LED)

Pobierają znacznie mniej prądu niż te tradycyjne. Nie musisz wymieniać wszystkich na raz. Zacznij od tych pomieszczeń, w których przebywasz najczęściej. Żarówki LED są droższe niż te tradycyjne, ale działają dłużej.

Oświetlenie lokalne

To nic innego, jak korzystanie ze światła wyłącznie w otoczeniu, w którym przebywa się w danym momencie. Jeżeli pracujesz przy biurku lub czytasz książkę, wystarczy zapalić lampkę zamiast głównego światła.

Mniej wody w czajniku

Kiedy korzystasz z czajnika, wstaw tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Jeżeli masz taką możliwość, wymień czajnik elektryczny na gazowy - w dłuższej perspektywie zauważysz różnicę w wydatkach.

Tryb czuwania

Kiedy skończysz korzystać ze swojego urządzenia, zawsze je wyłączaj. Pozostawianie laptopa lub telewizora w tzw. trybie czuwania może pochłonąć mnóstwo niepotrzebnej energii.

Ogrzewanie

Jak radzą eksperci, warto też zapamiętać kilka prostych zasad:

  • Nie ogrzewaj pustych pokoi.
  • Odsłoń zasłony - pozwól promieniom słońca dotrzeć do wnętrza.
  • Wietrz mieszkanie intensywnie, ale krótko.
  • Jeśli korzystasz z pieca gazowego, zaprogramuj urządzenie tak, aby uruchamiało się tuż przed powrotem domowników.

Chcesz podpowiadać seniorom, jak oszczędzać energię? Korzystaj z porad zawartych na blogu
ZielonePojecie.pl

Czekamy na wasze zgłoszenia

Chcemy wyróżnić instytucje, organizacje i samorządy, które aktywnie działają na rzecz starszych mieszkańców, chroniąc przed wysokimi kosztami energii.

Zgłoszone w ramach akcji „Święta z dobrą energią” inicjatywy oceni kapituła. Kolejnym etapem będzie głosowanie, do którego zaprosimy naszych Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo. Przypomnijmy, że łączny budżet to aż 200 tys. zł. W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł,
  • 2 miejsce: 4000 zł,
  • 3 miejsce: 2500 zł.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do czwartku, 12 stycznia 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święta z dobrą energią. Podpowiedzmy seniorom, jak oszczędzać - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni