MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świetne projekty gotowe i czekają! W Czeladzi chcą wybudować krytą pływalnię, parkową kawiarnię i rozbudować Kopalnię Kultury

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać kawiarnia "Grab" w Parku Grabek Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać kawiarnia "Grab" w Parku Grabek Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
Czeladź potrafi zadbać o to, co wymaga modernizacji, remontu, przebudowy, by mogło dalej przez wiele lat służyć miastu i mieszkańcom. Ten rok finansowo będzie jednak dość trudny dla lokalnych samorządów, dlatego ten w zagłębiowskim mieście pokazał, jakie ciekawe projekty są gotowe. Jeśli tylko uda się pozyskać zewnętrzne fundusze, czy to z dotacji rządowych czy funduszy europejskich, można się spodziewać, że będą realizowane. A jest na co czekać!

Aktualnie kończy się wykorzystywanie unijnych funduszy z poprzedniej perspektywy finansowej, a od wiosny tego roku Urząd Marszałkowski w Katowicach zapowiedział nabór projektów do finansowania z nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Kilka z nich złoży Czeladź. Związane są m.in. z nową kawiarnią w Parku Grabek czy krytym basenem, którego obecnie w mieście nie ma.

- Czeladź znakomicie wykorzystała miniony okres unijnego finansowania. W różnych rankingach jesteśmy na czołowych miejscach w województwie pod względem ilości pozyskanych środków unijnych na mieszkańca. Teraz przyszedł czas na "walkę" o fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Deklaruję, że razem z moimi znakomitymi współpracownikami od pozyskiwania środków zewnętrznych zrobimy wszystko, by unijne fundusze znów szerokim strumieniem płynęły do naszego miasta. Jednak warunkiem aplikowania o środki jest posiadanie gotowych projektów. Tych mamy sporo – dodaje.

Kryty basen na terenie byłej kopalni Saturn

Jednym z najbardziej wyczekiwanych przedsięwzięć jest mający pozwolenie na budowę projekt rewitalizacji kolejnego obiektu na terenie byłej kopalni Saturn. To budynek warsztatów mechanicznych, w których po remoncie i rozbudowie ma się znaleźć kryta pływalnia. Ten projekty zgłoszony został do jednej z poprzednicj edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Programu Polski Ład, ale jednak dofinansowania wówczas nie otrzymał. Cała inwestycja wyceniona została na 28 mln zł.

Według planu w budynku głównym dawnych warsztatów KWK Saturn zmieści się 25 metrowy basen z czterema torami. Szerokość basenu będzie wynosić 8,5 metra. W dobudowanej szklanej części umiejscowione będą inne atrakcje basenowe: sauny, jacuzzi czy brodzik dla dzieci. Obok powstaną nowe miejsca parkingowe oraz chodniki. Inwestycja ma kosztować wspomniane 28 mln zł, z czego wkład własny miasta miałby wynieść 2 mln 800 tys. zł.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 roku – w pierwszym naborze do Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – Czeladź otrzymała 4,6 mln zł na remont ul. Ogrodowej. Ta inwestycja jest w toku, ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku.

Kawiarnia „Grab” w Parku Grabek i większa Kopalnia Kultury

W Parku Grabek pojawiły się w ostatnich latach: tężnia solankowa, kompleks basenów oraz boiska do siatkówki plażowej, trzy nowoczesne place zabaw, a do tego całkowicie odnowiony został amfiteatr, gdzie odbywają się plenerowe wydarzenia. I to właśnie za zapleczu amfiteatru miałaby powstać kawiarnia „Grab”.

- Mam nadzieję, że odwiedzający Park Grabek podzielają moją opinię, że w tym urokliwym miejscu wypoczynku brakuje już tylko kawiarni z prawdziwego zdarzenia.

Pracownia projektowa właśnie dostarczyła do miasta zamówioną dokumentację. Mam nadzieję, że przedstawiona wizualizacja, pokazująca jak ma wyglądać po remoncie zaplecze amfiteatru, uzyska Państwa pozytywną opinię i będziemy mogli i na to zadanie szukać zewnętrznych środków. Dodam, że oprócz kawiarni w rozbudowanym obiekcie, znajdą się także szatnie dla artystów, co wykluczy konieczność wypożyczania na ten cel specjalnych kontenerów. No i powstaną tam, tak potrzebne w parku toalety – podkreśla burmistrz Czeladzi.

Miasto planuje też gruntowny remont środka odnowionej ostatnio z zewnątrz hali widowiskowo-sportowej MOSiR-u przy ulicy Sportowej. To kolejny gotowy projekt, który czeka w szufladzie na finansowanie zewnętrzne. Potrzeba 8 mln zł na remont wnętrza hali i jej otoczenia, bo tyle wynosi projektowy kosztorys.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest rozbudowa Kopalni Kultury w dzielnicy Piaski, bo – jak się okazuje – oferowane w niej propozycje cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, że budynek powoli robi się zbyt ciasny.

W Kopalni Kultury możemy m.in. posłuchać koncertów zespołów muzycznych, oglądać przedstawienia teatralne, filmy, a także brać udział w wielu innych wydarzeniach kulturalnych czy społecznych. Dziś miasto ma gotowy projekt powiększenia tego obiektu. Co miałoby się zmienić? Od strony ul. Trznadla powstałyby szatnie z prawdziwego zdarzenia i większy hol, w którym pojawiłaby się winda dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Od strony placu Viannaya zaprojektowana jest częściowo oszklona sala, w której swoje miejsce znajdzie "kopalniana" kawiarenka.

- Tam, przy dźwiękach muzyki, będzie można się napić kawy, czy spędzić czas podczas przerwy w przedstawieniu. Ta sala będzie miała jeszcze jedną zaletę. Wyposażona będzie w rozsuwane szklane drzwi, umożliwiające realizację przedstawień czy koncertów plenerowych na scenie zewnętrznej. Mam nadzieję, że mieszkańcy podzielą moje i pracowników Kopalni Kultury pragnienie powiększenia i poprawienia funkcjonalności tak popularnego już w naszym mieście obiektu. Bo jeżeli tak, to szukamy unijnego wsparcia finansowego dla tej inicjatywy, bowiem gotowy projekt z pozwoleniem na budowę już czeka – mówi Zbigniew Szaleniec.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera