Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Agugaga 9 czerwca. Na pewno nie wiesz, co to jest agugaga. Dlatego musisz przeczytać ten tekst!

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Nie ma reguły na to, jakie słowo upodoba sobie nasza mała pociecha i wypowie jako pierwsze. Może to być "pępek", a nie "mama". Mowa dziecka rozpoczyna się w zasadzie już w momencie narodzin. Krzyk i płacz to komunikaty, które dziecko wysyła światu.

Pierwsze słowo wypowiedziane przez dziecko to zwykle powód do radości i dumy jego rodziców. Mamy potrafią nawet po kilkunastu latach wspominać, jakiego słowa ich pociecha użyła jako pierwszego.

9 czerwca obchodzimy Dzień Agugaga, czyli święto pierwszych słów niemowlaka. Dzień Agugaga to święto wywodzące się z Afryki. „Agugaga” oznacza pierwsze słowa niemowlaka oraz tych, którzy zaczynają uczyć się nowego języka.

Kiedy dziecko powinno zacząć wypowiadać pierwsze słowa, jak rozmawiać z pociechą, co powinno wywołać nasz niepokój i dlaczego warto śpiewać w obecności malucha?

Pierwsze słowa

„Mama”, „tata” czy „dada” - to najpopularniejsze pierwsze słowa najmłodszych. Zapytane o to pacjentki szpitala ginekologiczno – położniczego Łubinowa w Katowicach wskazały także inne,mniej charakterystyczne wyrazy jak: „pępek”, „jeść” i „nie ma”. Nie ma też reguły na to, jakie słowo upodoba sobie nasza mała pociecha i wypowie jako pierwsze. Mowa dziecka rozpoczyna się w zasadzie już w momencie narodzin.

- Krzyk i płacz to komunikaty, które dziecko wysyła światu. Jego mama już po kilku tygodniach potrafi bezbłędnie odczytywać te „słowa”, wiedząc o co dziecko prosi w ten naturalny dla siebie sposób

– tłumaczy doktor Iwona Sosnowska - Wieczorek, logopeda i dyrektor Centrum Diagnostyki i Terapii „In Corpore”. Jak wyjaśnia doktor Sosnowska – Wieczorek, pierwszą fazą rozwoju mowy dziecka jest głużenie. Są to różnego rodzaju dźwięki, zwłaszcza gardłowe. Dopiero około 4 miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć. – W tym momencie życia dziecko zaczyna słyszeć swój głos, cieszy się nim i go naśladuje. Wtedy mówimy o rozpoczęciu fazy gaworzenia. Niemowlę potrafi wypowiadać pierwsze sylaby, chociaż nie rozumie jeszcze ich znaczenia – tłumaczy logopeda.

Około pierwszego roku życia, po trwającym już kilka miesięcy okresie gaworzenia, dzieci powinny zacząć artykułować swoje myśli słowami. Radość okazywana przez otoczenie z tego powodu pozytywnie wpływa na dziecko, które wtedy jest zmotywowane do mówienia. Do pierwszego słowa dołącza kolejne i powoli zaczyna się za ich pomocą komunikować, wypowiadając wiele mówiące „jeść”, „pić” czy „spać”.

Dziecko długo nie zaczyna mówić – czy to powód do zmartwień?

Wpływ na szybkość nauki słów, na odpowiednią ich artykulację ma każdy element rozwoju psychomotorycznego maluszka. Długość trwania poszczególnego etapu to kwestia indywidualna, każde dziecko inaczej poznaje świat i w innym tempie. Należy jednak rozpoznawać pewne symptomy, które mogą stać się przyczyną poważnych dolegliwości – Przychodzący do nas rodzice często bagatelizują problem. Mówią, że w ich rodzinie to normalne, że wszyscy zaczynali późno mówić, a to błąd. Już na etapie głużenia, czyli około 2 miesiąca życia niemowlęcia specjaliści potrafią rozpoznać pewne objawy, których następstwem mogą być zaburzenia mowy. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że nawet nieprawidłowe ssanie smoczka przez dziecko może doprowadzić do wady zgryzu – ostrzega doktor Iwona Sosnowska – Wieczorek.

Jak zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój?

Bez fachowej wiedzy rodzicom trudno określić, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy specjalistów. Szpital Łubinowa zapewnia bezpłatne badania logopedy oraz fizjoterapeutki dla dzieci do 6 tygodnia życia. – Logopeda w trakcie takiego badania sprawdza aktywność języka, warg, zdolność ssania czy połykania. Wykrycie nieprawidłowości na tym etapie to bardzo duża szansa na bezinwazyjne leczenie dziecka – tłumaczy Iwona Sosnowska – Wieczorek.

Jak powinniśmy mówić do swoich dzieci?

W bezpłatnej szkole rodzenia prowadzonej przez położne ze szpitala Łubinowa w Katowicach, rodzice mogą nauczyć się, jak poprawnie komunikować się ze swoimi dziećmi. Wykwalifikowane położone zwracają im uwagę na drobiazgi, na które rodzicom mogą umknąć w toku codziennego wychowania, a które są kluczowe dla poprawnego rozwoju. Zajęcia odbywają się w Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore –

Powinniśmy mówić do dzieci ładnie, językiem adekwatnym do etapu rozwoju, na jakim jest. Kluczowa jest przyjazna i ciepła intonacja. Śpiewajmy dzieciom – to bardzo dobrze na nie wpływa. Mowa też ma swoją melodię, też jest w pewnym sensie śpiewem. Najważniejsze jest radosne komunikowanie się z dzieckiem – wtedy maluszek ochoczo z nami rozmawia, bo to dla niego przyjemność

– dodaje na zakończenie doktor Iwona Sosnowska – Wieczorek.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

________________________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo