W tym roku Święto Trzech Króli (6.01.2018) przypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracodawca będzie musiał nam oddać dzień wolny? Co na ten temat mówi Prawo Pracy? Dowiedz się, czy za Święto Trzech przysługuje w tym roku dodatkowy dzień odpoczynku.

Święto Trzech Króli 2019? Pracodawca odda nam dzień wolny?

Święto Trzech Króli jest od 2010 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. 6 stycznia 2019 roku wypada w niedzielę. Wielu zastanawia się zapewne, czy w związku z tym pracodawca powinien oddać nam dzień wolny. Niestety, odpowiedź nie jest zadowalająca dla pracowników, ponieważ pracodawca nie musi oddawać dnia wolnego za tegoroczne Święto Trzech Króli, które wypada w niedzielę.

Dlaczego?

Wynika to z paragrafu drugiego art. 130 Kodeksu Pracy. Mówi on, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Oznacza to, że gdyby Święto Trzech Króli wypadło w sobotę, to moglibyśmy cieszyć się z dnia wolnego za dzień ustawowo wolny do pracy. W tym roku niestety, pracodawca nie będzie musiał nam go oddać.

Święto Trzech Króli 6 01 2019

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. 6 stycznia w całej Polsce odbywają się liczne Orszaki Trzech Króli, w czasie których mieszkańcy maszerują w korowodzie za królami: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem.

Dni wolne 2019: Aż 10 dni ekstra. Majówka 2019, Boże Ciało, Trzech Króli. Kiedy wziąć urlop

Święto Trzech Króli było dniem wolnym w początkowych latach PRL. Zmieniono to w 1960 roku. Do pomysłu powrócono po 50 latach, czyli w 2010 roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii