Święto Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ZDJĘCIA

  Święto Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ZDJĘCIA

  , UE, AK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach obchodzi swoje święto w dniu 11 stycznia
  1/105

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Lucyna Nenow

  W piątek 11 stycznia 2019, w 82. rocznicę wykładu, który zainaugurował działalność uczelni, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach obchodzi swoje święto. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnym odśpiewaniem "Gaudeamus Igitur" oraz hymnu państwowego w noszącej imię założyciela i pierwszego rektora uczelni - dr. Józefa Lisaka - auli budynku A.
  Uroczyste posiedzenie Senatu i Rad Wydziałów, powitaniem społeczności akademickiej i przybyłych gości oraz przemówieniem, otwarł rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

  – "Lata 2017-2018, to czas poprawy pozycji naukowej i sytuacji ekonomicznej, a nade wszystko – wzrostu wartości marki uniwersytetu (…) Zasadniczym pytaniem na dziś i na ten rok jest to, w jaki sposób podejdziemy do szans wynikających z reformy nauki, która ma miejsce w Polsce (…) Stawiamy na doskonałość naukową i wysoką jakość dydaktyki" – zaczął.
  Przechodząc do celów i uwarunkowań zmian, kontynuował: – "Zmiany procesów i struktur chcemy przeprowadzić ewolucyjnie i bezpiecznie. Ich celem nie jest likwidacja czy ograniczanie oferty dydaktycznej - wręcz jej rozwój w wyniku adaptacji do zmian na rynku edukacyjnym; nie jest ograniczanie zatrudnienia - zakładam wzrost potencjału zwłaszcza w zakresie badawczym; nie jest rozdzielanie zespołów i przemieszczanie komórek organizacyjnych, a stabilizacja aktualnej struktury katedr - tak, abyśmy koncentrowali się na wydajnej pracy" - mówił.

  Następnie rektor scharakteryzował krótko proponowane struktury pionowe i poziome, tworzące strukturę macierzową uczelni, będącą kompromisem pomiędzy potrzebą zmian i poczuciem bezpieczeństwa.

  – "Musimy zintegrować dydaktykę, skończyć z konkurencją wewnętrzną, ograniczyć powtórzenia treści, lepiej wykorzystać kwalifikacje nauczycieli w skali uczelni (…) Musimy maksymalnie wykorzystać posiadane procedury i potencjał kadrowy (…), pamiętać o tym co najważniejsze: o nauce i dydaktyce" – kończąc pokreślił rektor.

  W kolejnym punkcie programu II wicewojewoda śląski Robert Magdziarz w asyście rektora wręczył odznaczenia państwowe, nadane przez prezydenta RP. Wręczono 8 Krzyży Zasługi (2 Złote, 6 Brązowych) oraz 18 Medali za Długoletnią Służbę (3 Złote, 3 Srebrne i 12 Brązowych). Wicewojewoda gratulując odznaczonym, życzył im jednocześnie wszystkiego dobrego na bieżący rok i następne lata. Następnie rektor przeszedł do uroczystego nadania tytułów honorowych profesorów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach 11 pracownikom, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój uczelni. Więcej o nadanych odznaczeniach państwowych i tytułach profesorów honorowych

  Dalej prof. Tomanek poprowadził uroczyste wręczenie 10 dyplomów habilitacyjnych i 17 dyplomów doktorskich.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  W imieniu promowanych przemówiła dr hab. Katarzyna Czernek, która wyraziła wdzięczność władzom uczelni, wydziałów, promotorom i recenzentom oraz pracownikom naukowo-dydaktycznym i administracyjnym za stworzenie możliwości oraz warunków do osiągnięcia kolejnych stopni awansów. Podziękowanie za wsparcie i dobre słowo skierowała także do rodzin i bliskich promowanych osób. – "Dołożymy wszelkich starań, by godnie reprezentować naszą uczelnię w kraju i za granicą (…)" – zadeklarowała.

  – Dzisiejszy dzień jest także świętem nauki i życzyłabym nam wszystkim, abyśmy mogli tę naukę rozwijać poprzez wzajemną rozmowę, życzliwą, otwartą, przez wymianę wiedzy – kontynuowała. Więcej o promocjach doktorskich i habilitacyjnych

  O poprowadzenie dalszej części uroczystości rektor poprosił prof. dr. hab. Sławomira Smyczka, prorektora ds. edukacji i internacjonalizacji.

  – Chcemy wspierać najzdolniejszych studentów i tym samym przyciągać w mury naszej uczelni najzdolniejszych kandydatów ze szkół średnich – mówił prof. Smyczek. W ślad za tymi słowami rektor wręczył bony edukacyjne, jako specjalne stypendium o wartości 5000 zł każde, 3 najlepszym studentom 2. roku w ramach autorskiego projektu UE Katowice "Uniwersytet Talentów".

  W ramach uroczystości wręczono także nagrodę główną XXI edycji konkursu StatSoft Polska, pod patronatem Polskiego Towarzystwo Statystycznego, na najlepszą pracę magisterską wykorzystującą zaawansowane narzędzia statystyki i analizy danych. Absolwentce Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, mgr Halinie Zimińskiej oraz jej promotorowi, prof. dr hab. Grażynie Trzpiot i dziekanowi Wydziału Informatyki i Komunikacji, prof. dr. hab. Jerzemu Gołuchowskiemu specjalne dyplomy wręczył Tomasz Syguła – przedstawiciel organizatora konkursu.

  Po zakończeniu oficjalnej uroczystości, którą śpiewem uświetnił Chór UE Katowice pod dyrekcją Michała Brożka, goście poczęstowani zostali urodzinowym tortem.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał