Świętochłowicami chcą rządzić: Urszula Gniełka, Dawid...

  Świętochłowicami chcą rządzić: Urszula Gniełka, Dawid Kostempski i Andrzej Szaton

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urszula Gniełka
  1/4
  przejdź do galerii

  Urszula Gniełka ©Fot. ARC

  Ale od kiedy dotychczasowy prezydent Eugeniusz M. pozostaje w areszcie śledczym, zainteresowanie przejęciem sterów w mieście rośnie. Chrapkę na urząd ma między innymi... radny z Katowic, Dawid Kostempski.

  - Urodziłem się i wychowałem w Świętochłowicach, przemieszkałem tam 20 lat. Mam zamiar włączyć się w proces ratowania miasta. Jeśli nastąpi scenariusz rewolucyjny, czyli zostanie powołany komisarz i dostanę propozycję, to ją przyjmę. Jeśli nie, to myślę o wyborach samorządowych - przekonuje Kostempski.
  Problem w tym, że jak na razie nie wiadomo, kto może rządzić Świętochłowicami. Pełniącego obowiązki prezydenta chciał wskazać wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, a powoływałby go premier.
  Taki scenariusz był możliwy, gdyż M. mimo że ma dwóch zastępców - Urszulę Gniełkę i Czesława Chrószcza - nie określił, który jest tym pierwszym. Odpowiednie zarządzenie M. podpisał dopiero w areszcie. W Urzędzie Wojewódzkim taki obrót spraw nie zyskał aprobaty. I służby wojewody skierowały zarządzenie do rządowego centrum legislacyjnego.

  - Mamy 30 dni na rozstrzygnięcie, a minął dopiero tydzień - ucina temat Marta Malik, rzeczniczka ŚUW. O potencjalnych kandydatach na stanowisko "pełniącego obowiązki" w Urzędzie Wojewódzkim rozmawiać nie chcą.

  A na liście nazwiska są na razie trzy. Pierwszy to Andrzej Szaton, kandydat zdawałoby się naturalny, bo jest w szeregach Platformy Obywatelskiej, która ma także większość w Radzie Miasta. W ostatnich wyborach samorządowych o fotel prezydenta walczył z M. Obecnie jest przewodniczącym RM i etatowym oponentem M. oraz popierającego go Porozumienia Świętochłowickiego.

  Druga jest Urszula Gniełka, niegdyś przewodnicząca RM z ramienia Porozumienia ŚW, dziś zastępczyni prezydenta. Jeśli decydował będzie wojewoda, jest raczej bez szans. Trzeci kandydat to Kostempski. Jest w Katowicach radnym pierwszą kadencję. W wyborach samorządowych startował z listy "KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok" i zebrał 637 głosów. Jeśli wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych, to o fotel prezydenta będzie walczył z Szatonem. - Ja będę startował. Nie twierdzę, że moja kandydatura jest lepsza, ale naturalna, bo uzyskałem drugi wynik w ostatnich wyborach prezydenckich w mieście - komentuje Szaton.

  Prezydent Świętochłowic oraz sekretarz miasta przebywają w areszcie od trzech tygodni. Prokuratura zarzuca im przyjęcie i żądanie korzyści majątkowych. Według śledczych mieli przyjąć w sumie 95 tys. zł łapówki. Sąd Rejonowy w Bytomiu zdecydował o zastosowaniu aresztu. Jednak zażalenie na decyzję sądu złożyli obrońcy urzędników. Tydzień temu Sąd Okręgowy w Katowicach podtrzymał decyzję Sądu Rejonowego w Bytomiu o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec prezydenta i sekretarza miasta. Od postanowienia Sądu Okręgowego nie przysługuje zażalenie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dd

  zzz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 115 / 112

  dawid kostempski stary skinhed tera sie nie pucuje tak to lotol z nami.white power

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LIST.

  JAKUB Z RYBNIKA. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 101 / 109

  SIEMA ALL.
  KTO Z WAS WIE :
  GDZIE MOGE ZNALESC OFIALNĄ STRONE URSZULI GNIEŁKI ???
  PROSZE O ODPOWIEDZ NA MOJE PYTANIE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kostempski skin

  Acid (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 80 / 113

  Dawid Kostempski byly skinhead nagle chce zostac preziem w Swietochlowicach, miejmy nadzieje ze nie przejdzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ds (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 102 / 92

  Nie "od postanowienia", ale "na postanowienie", niedouczona sieroto!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo