Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice a pandemia koronawirusa. Zmiany w budżecie, pomoc dla przedsiębiorców i rezygnacja ze święta miasta

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ile Świętochłowice stracą na epidemii koronawirusa?
Ile Świętochłowice stracą na epidemii koronawirusa? OK
Ile Świętochłowice stracą z powodu epidemii koronawirusa? Wydatków związanych z epidemią jest sporo. Wymuszają one przesunięcia pieniędzy w budżecie miasta, rezygnację z festynów. Miasto zdecydowało się także pomóc przedsiębiorcom i stworzony specjalny "pakiet dla przedsiębiorców". W konsekwencji miasto będzie miało niższe dochody m.in. z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Cięć w wydatkach miasta, w tym tych na inwestycje, nie uda się uniknąć.

Pandemia koronawirusa a Świętochłowice. Jak epidemia wpływa na budżet miasta?

Świętochłowice na bieżąco przeznaczają pieniądze na walkę z koronawirusem. To jednak nie jedyny wpływ epidemii na budżet miasta. Działania pomocowe, związane przykładowo ze zwolnieniami z czynszu przedsiębiorców wynajmując gminne lokale, to duży cios dla dochodów miasta, które teraz będą mniejsze. Jak epidemia wpływa na budżet miasta i miejskie inwestycje?

- Sytuacja jest dynamiczna i niestety już dziś można stwierdzić, że nie obędzie się bez odpowiednich zmian w budżecie. W rachubę wchodzą przesunięcia w realizacji inwestycji, rezygnacja z niektórych zadań takich jak remonty, które można odłożyć w czasie oraz organizacji święta miasta i festynów. Już teraz ograniczono kwoty na ukwiecenie miasta - mówi Katarzyna Tomczyk, rzecznika Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

- Ostateczny kształt ograniczeń będzie zależał od długości trwania pandemii oraz jej skutków ekonomicznych i społecznych - dodaje rzeczniczka.

Świętochłowice na walkę z koronawirusem przeznaczyły do tej pory około 325 tysięcy złotych. Miasto około 250 000 zł przeznaczyło na środki ochrony osobistej, dezynfekcje i podobne oraz 75 tysięcy złotych na respirator, które zostały przeniesione ze środków przeznaczonych pierwotnie na wiosenne nasadzenia bratkami.

Epidemia koronawirusa wpłynie na budżet Chorzowa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ile straci Chorzów z powodu epidemii koronawirusa? Cięcia w ...

Świętochłowicki pakiet dla przedsiębiorców. Pomoc miasta dla lokalnych biznesów

Urząd Miejski w Świętochłowicach wraz z instytucjami przygotowali "pakiet dla przedsiębiorców", dzięki któremu w trudnych czasach epidemii koronawirusa dla świętochłowickich firm zostały opracowane specjalne procedury pomocowe.

- Możliwości miasta w tym zakresie ograniczają się do opłat i podatków. Mówimy głównie o podatku od nieruchomości. Odpowiednia uchwała została przyjęta na sesji Rady Miejskiej. Dzięki niej przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o przesunięcie terminu tych płatności do końca września bez dodatkowych opłat - wyjaśnia Katarzyna Tomczyk.

Wyjaśnijmy, że kwestie dotyczące opłat związanych z dzierżawami, użytkowaniem wieczystym oraz podatkiem od środków transportu regulowane są centralnie.

Nie przegapcie

- Naprzeciw przedsiębiorcom wyszło też Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach, oferując możliwość skorzystania z abolicji czynszowej firmom, które zawiesiły lub ograniczyły swoją działalność wskutek pandemii - dodaje rzeczniczka świętochłowickiego urzędu.

Świętochłowicki pakiet dla przedsiębiorców. Oto jaką pomoc mogą otrzymać przedsiębiorcy.

Urząd Miejski w Świętochłowicach:

 • prolongata terminów płatności podatków od nieruchomości
 • stworzenie punktu informacyjnego dla przedsiębiorców w Referacie Rozwoju Gospodarczego (Katowicka 53, tel. 32 3491 941
 • współpraca z Radą Biznesu, RIG oraz KSSE

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej (tel. 32 2454 021):

 • Abolicja czynszowa dla przedsiębiorców – wniosek o zwolnienie i zmniejszenie czynszu najmu lokali użytkowych będących w zasobach komunalnych Gminy. Zwolnienie obejmuje lokale, w których przedsiębiorcy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, i obowiązuje na okres zamknięcia lokalu.
 • Z kolei obniżenie czynszu najmu lokali użytkowych może nastąpić do 50% obowiązującej stawki czynszu w stosunku do restauracji, które zajmują się przygotowaniem i podawaniem żywności na wynos i nie zaprzestały prowadzenia działalności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

 • Tarcza antykryzysowa oferująca ochronę zatrudnienia i zmniejszenie obciążeń.

Śląski Pakiet dla Gospodarki:

 • wsparcie pracodawców
 • pożyczki obrotowe i płynnościowe
 • wsparcie bezzwrotne
 • działania wspierające
 • wejścia kapitałowe

Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach (tel. 32 3482 713)

 • niskoprocentowa pożyczka - więcej informacji
 • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych - więcej informacji
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne - więcej informacji

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (tel. 32 3494 610)

 • zwolnienie z opłat
 • odraczanie terminów

Kompleksową informację w tym zakresie oraz w zakresie możliwości skorzystania z tarczy antykryzysowej świętochłowiccy przedsiębiorcy mogą uzyskać w Referacie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach (32) 349 18 71 / [email protected].

Ile Świętochłowice stracą na epidemii koronawirusa?

Ile miasto straci z powodu koronawirusa? Nie ma jeszcze dokładnych szacunków. Wiadomo jednak, że przychody do budżetu miasta z podatku dochodowego od osób fizycznych już są mniejsze. Wszystko zależy od tego czy tak będzie dalej. Pandemia koronawirusa powoduje wzrost wydatków samorządu na pilne działania pomocowe. To jednak nie jedyny wpływ. Dla miasto ma także znaczenie to ile firm zostanie zamkniętych, a mieszkańców straci pracę, co w konsekwencji wpłynie na to o ile wpływy do budżetu będą mniejsze.

- Już teraz widać mniejsze wpływy z tytułu udziału w podatku PIT - sprawdza Katarzyna Tomczyk.

Z niepokojem oczekujemy na kolejny miesiąc, który pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Dodatkowo wspomniane odroczenia płatności ze strony przedsiębiorców również odbiją się na płynności finansowej gminy - zaznacza Katarzyna Tomczyk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

- Decydującą sprawą będzie, czy Ministerstwo Finansów zrealizuje zapowiedziane na początku roku wpływy z tytułu udziałów, dotacji i subwencji. Utrata płynności finansowej skutkować może odroczeniem płatności składek ZUS, czy składek komunikacyjnych. Ostatecznością będzie przesuwanie terminów płatności faktur, na które czekają przedsiębiorcy, tego jednak chcielibyśmy uniknąć - podkreśla Katarzyna Tomczyk.

Nie ma wątpliwości, że epidemia COVID-19 wpływa na polską gospodarkę. Wszyscy obawiają się kryzysu gospodarczego. Niestety wiele firm już decyduje się na zwolnienia pracowników, wiele firm też bankrutuje. Koronawirus to także wyzwanie dla samorządów. Za wcześniej jest by dokładnie powiedzieć, jakie to wszystkie będzie miało konsekwencje dla miasta i mieszkańców Świętochłowic.

- Niestety konsekwencje tej nadzwyczajnej sytuacji są nie do uniknięcia. Miasto robi wszystko, aby ograniczyć skalę negatywnych skutków, jednak ostateczny kształt trudno dziś przewidzieć. Wszystko zależy od tego, na ile szybko nastąpi „odmrożenie” aktywności gospodarczej, która jest kluczem do opanowania i ograniczenia skutków finansowych pandemii - podsumowuje Katarzyna Tomczyk.

Kolejny etap „odmrażania” gospodarki. Co zostanie otwarte w Świętochłowicach?

Od 4 maja OSiR „Skałka” otwiera Orliki i korty – dla wspólnego bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników Ośrodka zmienione będą jednak zasady korzystania z obiektów.

Od 4 maja udostępnione zostaną boiska przy ul. Armii Krajowej oraz przy Alei Parkowej z zachowaniem następujących zasad bezpieczeństwa:

 • obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja telefoniczna odbywać się będzie w poniedziałki;
 • obiekty udostępniane będą dla klientów indywidualnych;
 • na obiekcie jednocześnie może przebywać maksymalnie 6 użytkowników;
 • nie ma możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego – za wyjątkiem WC i umywalki;
 • użytkownicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk przed wejściem na obiekt i po jego opuszczeniu;
 • do momentu wejścia na boisko obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy;
 • brak możliwości wypożyczenia sprzętu;
 • w czasie dokonywania rezerwacji należy określić ilość osób, dyscyplinę sportu oraz numer telefonu kontaktowego.

Korty tenisowe w kompleksie OSiR "Skałka" przy Alei Parkowej udostępniane będą na następujących zasadach:

 • obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja telefoniczna;
 • na korcie mogą przebywać maksymalnie 4 osoby;
 • użytkownicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk;
 • przed wejściem na kort i po jego opuszczeniu zaleca się systematyczne odkażanie rąk podczas gry;
 • do momentu wejścia na kort obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy;
 • nie ma możliwości wypożyczenia sprzętu (rakiety i piłeczki).
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera