Świętochłowice. Dolina Lipinki będzie zespołem przyrodniczo-krajobrazowym. Ajska to piękne miejsce w Lipinach, które mało kto zna

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dolina Lipinki w ŚwiętochłowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dolina Lipinki w ŚwiętochłowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Świętochłowica
Udostępnij:
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach radni zdecydują o przyszłości terenu północnych Lipin znanych jako Dolina Lipinki i Ajska. Powstanie tam Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy. Przypomnijmy, że w Świętochłowicach są już użytki ekologiczne - Lasek Chropaczowski, Staw Foryśka, Góra Hugona - teraz jest możliwość utworzenia wyższej ochrony przyrodniczej, jaką jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy.

Dolina Lipinki trafi pod głosowanie świętochłowickich radnych

Świętochłowiccy radni już w poniedziałek, 29 marca, będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie powołania Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Dolina Lipinki na terenie miasta Świętochłowice. Dolina Lipinki, przez inny zwana Ajską. To piękne miejsce w Lipinach, które mało kto zna.

Radni będą głosować nad powołanie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, który ma objąć prawie 41 hektarów, a dokładnie łączną powierzchnię 40,8703 ha. Obszar „Ajski” lub Dolina Lipinki, bo różnie nazywane jest to miejsce, położony jest w zapadlisku górnośląskim, w którym występowały pokłady węgla kamiennego.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy ma objąć środkowy odcinek doliny Lipinki (1250 m długości) i dno oraz zachodnie zbocza. Na współczesną rzeźba tego terenu wpłynęła działalność kopalni węgla kamiennego „Śląsk-Matylda” oraz huty cynku „Guidotto”. Obecnie najwyższy punkt stanowi szczyt hałdy – 290 m n.p.m., a najniższy to sama dolina – 259 m n.p.m. Na terenie znajduje się hałda „Kopyto” o stromych zboczach, której wysokość to około 12-16 m. Z niej rozpościera się panorama na Chropaczów.

Nie przeocz

Dolina Lipinki porośnięta jest łęgiem i olsem, a zbiorowiska wodne pokryte są szuwarami. Możemy zobaczyć tutaj także wiele zwierząt w tym gatunki chronione, w tym wiele ptaków, jak: derkacz zwyczajny, przepiórka, wodnik, kropiatka, zimorodek, brodziec samotny, dudek, sowa uszata, pójdźka, dzięcioł zielony, dziwonia, strzyżyk, bączek, ślepowrona, czy raniuszka krętogłowa.

Ajska to także miejsce rozrodu gadów i płazów, takich jak zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, ropucha zielona, rzekotka drzewna, czy kumak nizinny.

Flora Doliny Lipinki. Występują tu rzadkie gatunki roślin m.in.:

  • kruszczyk błotny i szerokolistny,
  • listera jajowata,
  • kruszczyk rdzawoczerwony,
  • konwalia majowa,
  • grążel żółty,
  • czy kosaciec żółty.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych.

Na koniec 2019 roku w Polsce istniały 322 Zespoły Przyrodniczo-Krajobrazowe, z czego w województwie śląskim znajduje się ich około 25 – najbliższe to Żabie Doły na granicy Chorzowa i Bytomia, czy Miechowicka Ostoja Leśna w Bytomiu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Piękne, dzikie miejsce. Żadnych ławek, żadnych koszy. Prawdziwy eko-park!

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie