Świętochłowice: Zmiany w sieci szkół. Spór o utworzenie SP nr 5 w Chropaczowie. Burzliwa dyskusja podczas VIII sesji

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
VIII sesja Rady Miejskiej dotyczyła przede wszystkim zmian w sieci szkół
VIII sesja Rady Miejskiej dotyczyła przede wszystkim zmian w sieci szkół UM Świętochłowice
Udostępnij:
W Świętochłowicach-Chropaczowie przy ul. Sudeckiej 5 znowu będzie szkoła podstawowa. Od 1 września 2019 uczniowie będą chodzili do Szkoły Podstawowej nr 5 (w budynku II LO). Dzięki temu rozwiązany ma zostać problem przepełnionej SP nr 1 i SP nr 17.

VIII sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach: uchwały w sprawie zmiany sieć szkół

W poniedziałek 28 stycznia odbyła się ósma sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach, podczas której głównym tematem dyskusji były zmiany w sieci szkół w mieście. Burzliwa dyskusja dotyczyła kwestii powołania Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jerzego Kukuczki w Chropaczowie.

- Gimnazjum nr 2 z siedzibą w ZSO nr 2 przy ul. Sudeckiej 5 przekształca się w 8-letnią szkołę podstawową. Szkoła Podstawowa nr 5 rozpocznie działalność 1 września 2019 roku - mówiła podczas sesji Sonia Kwaśny, wiceprezydent Świętochłowic.

- W uzasadnieniu tej uchwały powołania nowej szkoły podstawowej w mieście pokazujemy, że zarówno SP nr 1, jak i SP nr 17 są obecnie przepełnione, dlatego by zapewnić dzieciom warunki nauki tylko na jednej zmianie, konieczne jest podjęcie takiej decyzji i powrót do historii, gdy to SP nr 5 mieściła się właśnie przy ul. Sudeckiej 5 - dodała Sonia Kwaśny, wiceprezydent.

Spór o powołanie Szkoły Podstawowej nr 5

Radny Łukasz Respondek zakwestionował to, że po utworzeniu SP nr 5 będą blisko siebie trzy szkoły podstawowe. Podkreślił także, że projekt ten nie został należycie skonsultowany z nauczycielami z SP nr 17. Przypomniał także, że wcześniejszy pomysł zakładał przeniesienie SP nr 17 do budynku ZSO nr 2 (ul. Sudecka 5), co miałoby rozwiązać problemy demograficzne (red. przyp. przy jednoczesnym przeniesieniu II LO do budynku SP nr 17).

- Ponadto SP nr 5 ma być szkołą z oddziałami integracyjnymi. Będzie to druga szkoła z oddziałami integracyjnymi w promieniu ok. 5 km - zauważył radny Respondek.

Podkreślił także, że nauczyciele z SP nr 17 są przygotowania do nauki dzieci z dysfunkcjami, bo mają m.in. studia z tyflopedagogika czy surdopedagogiki co pozwala im uczyć dzieci m.in. z dysfunkcjami wzroku, słuchu czy też dzieci autystyczne.

- Kolejna szkoła z oddziałami integracyjnymi może rzeczywiście powinna powstać, ale dlaczego nie w Centrum lub na Zgodzie - pytał radny.

Na zapytania radnego Łukasza Respondka odpowiedzi udzieliła wiceprezydent Sonia Kwaśny, która zwróciła uwagę, na to że przeniesienie SP nr 17 do budynku ZSO nr 2 nie rozwiąże problemu przepełnienia w SP nr 1. Na kolejne zapytania radnego zadeklarowała, że nauczyciele nie stracą etatów w szkole, bo liczba uczniów się nie zmieni.

- Z dwóch przepełnionych szkół, tworzymy trzy szkoły w trzech budynkach. Nie ma to wpływu na etaty - wyjaśniła Kwaśny

Szkoła Podstawowa nr 17 przestanie być atrakcyjna dla uczniów?

Głos w tej sprawie zabrał też m.in. radny Dawid Kostempski, który przestrzegł przed konsekwencjami utworzenia SP nr 5 w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

- Utworzenie SP nr 5 z oddziałami integracyjnej, czyli drugiej szkoły w Chropaczowie dla dzieci z orzeczeniami niepełnosprawności doprowadzi do sytuacji, w której nastąpi całkowita wyhamowanie SP nr 17. Rodzice będą wysyłać dzieci do SP nr 5, co spowoduje zmniejszenie naboru do SP nr 17 i w konsekwencji redukcję etatów - podkreślił radny Kostempski.

Zauważył też, że licealiści nie będą chcieli wybierać II LO, bo do tego samego budynku będą chodziły dzieci z podstawówki. Co przyczyni się do tego, ze młodzież będzie kształciła się w sąsiednich miastach. Sonia Kwaśny zapewniła, że nie będzie problemu mieszania się licealistów z dziećmi, bo szkoła ma segmenty z wejściami za pomocą karty. Wejścia będą osobne dla starszych i młodszych uczniów. To oznacza, że na korytarzu nie spotkają się uczniowie z klas szkoły podstawowej i liceum. Jedynym miejscem, gdzie będą mogli się spotkać to boisko szkolne.

Ostatecznie radni 11 głosami przyjęli przedstawioną uchwałę. Tylko trzech radnych głosowało przeciwko tej uchwale.

Zmiany w świętochłowickiej sieci szkół

VIII sesja Rady Miejskiej dotyczyła przede wszystkim zmian w sieci szkół w Świętochłowicach. Radni podjęli uchwały dotyczące następujących zamiarów:

  • przekształcenia Gimnazjum nr 2 w Szkołę Podstawową nr 5 im. Jerzego Kukuczki – taka zmiana ma na celu odciążenie pod względem liczby uczniów dwóch innych szkół podstawowych: nr 17 w Chropaczowie i nr 1 w Piaśnikach. Nie bez znaczenia dla podjęcia tej uchwały był też fakt, iż kuratorium oświaty nalegało na zmiany zmierzające do likwidacji dwuzmianowości w tych dwóch placówkach;
  • likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół i Pracy Pozaszkolnej w Świętochłowicach – w mieście są obecnie dwa licea dla dorosłych; po likwidacji szkoły pozostanie jedno liceum dla dorosłych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, gdzie będzie uczęszczać blisko 100 osób z obu połączonych szkół;
  • zmiany siedziby Szkoły Podstawowej dla Dorosłych z klasami dotychczasowego Gimnazjum dla Dorosłych wchodzącej w skład dotychczasowego Zespołu Szkół i Pracy Pozaszkolnej w Świętochłowicach poprzez włączenie jej do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych;
  • likwidacji Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Świętochłowicach wchodzącej w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych – pozostanie jedna szkoła policealna w mieście;
  • likwidacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej – zajęcia, które się tam dotychczas odbywają zostają przeniesione do SP19 z zachowaniem wszystkich etatów;
  • zmiany siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Świętochłowicach z ulicy Szkolnej 13 na budynek wygaszanego Gimnazjum nr 5 przy ulicy Wojska Polskiego 75.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie