MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękne ogródki działkowe włoszczowskiej "Stokrotki" w majowej odsłonie. Niektóre to arcydzieła! Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
Rodzinne Ogrody Działkowe "Stokrotka" we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Rodzinne Ogrody Działkowe "Stokrotka" we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Ogródki działkowe ciągle są w modzie. W majowej odsłonie pięknie prezentują się Rodzinne Ogrody Działkowe włoszczowskiej "Stokrotki". Zobaczcie zdjęcia

Nie maleje zainteresowanie ogródkami działkowymi. Najwięcej chętnych jest na te, które są zagospodarowane, w dobrej lokalizacji i sąsiedztwie. Zadbana działka może kosztować w granicach 30-50 tysięcy złotych. Wiosna to idealna pora na zakup. Jednak kto chciałby pozbywać się miejsca rekreacji w maju.

W ogródkach włoszczowskiej "Stokrotki" od świtu pracują działkowcy. Na dom z ogrodem nie każdy może sobie pozwolić, a włoszczowianie mieszkający w blokowiskach, czy w osiedlach deweloperskich, albo kamienicach szukają kawałka prywatnej zieleni do leniwego ładowania baterii. Idealnym rozwiązaniem są więc działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Coraz częściej można tam też spotkać osoby młode, które z zapałem pielęgnują drzewa owocowe i przekopują grządki.

Zobaczcie zdjęcia włoszczowskich ogródków działkowych

Historia ogródków działkowych sięga przełomu XIX i XX wieku: pierwsze powstały w Grudziądzu w 1897 roku, następne w Warszawie w 1909. Od początku były traktowane jako miejsce wypoczynku, ale także produkcji owoców i warzyw na potrzeby właścicieli. To drugie szczególnie ważne okazało się w słusznie minionych czasach PRL, kiedy to działkowicze, właśnie dzięki działkom, uzupełniali niedobory zaopatrzeniowe.

Od początku lat 90. zainteresowanie ogródkami systematycznie malało. Dopiero moda na ekologię, a później pandemia całkowicie zmieniły sytuację: gwałtownie wzrósł popyt na działki i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dla wielu osób ogródek działkowy to enklawa zieleni w środku miasta, oaza spokoju i miejsce, gdzie można odpocząć od wszechobecnego zgiełku i pośpiechu.

Maj na działce to pracowity miesiąc Trzeba między innymi ochronić rośliny przed przymrozkiem (na bieżąco śledzić temperaturę i na bieżąco reagować, na przykład okryć młode rośliny agrowłókniną czy zabezpieczyć rośliny w inny sposób, aby nie stracić nasadzeń), pielęgnować dyniowate, dbać o ogródek ziołowy i warzywny, zadbać o truskawkowe grządki, prawidłowo posadzić pnącza, kosić trawniki, posadzić w tunelach pomidory do ogrodu, zadbać czy pomyśleć jak zdrowo grillować… Maj to okres, kiedy działkowcy sadzą czy sieją rośliny ciepłolubne. Niektórzy kupują rozsady ogórków, cukinii, dyni, a inni wysiewają nasiona tych roślin. Maj to także okres siewu fasoli szparagowej i tycznej. W związku z okresem bardzo intensywnego wzrostu roślin wykonuje się też wiele zabiegów dotyczących nawożenia czy ochrony roślin.

Ale czy działkowcy mogą sobie wyobrazić inne życie wiosną?

Zobaczcie zdjęcia włoszczowskich ogródków działkowych

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie