Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Mikołaj czeka na dzieci 6.12.2015. Sprawdź, gdzie go spotkacie WYKAZ IMPREZ

Katarzyna Domagała-Szymonek
W ten weekend w całym regionie będzie można spotkać Świętego. Przyjdzie do domów kultury, pojawi się na miejskich rynkach czy w galeriach handlowych. Warto pamiętać, że św. Mikołaj był dobrotliwym i uczynnym biskupem, który nikogo nie zostawił w potrzebie.
W ten weekend w całym regionie będzie można spotkać Świętego. Przyjdzie do domów kultury, pojawi się na miejskich rynkach czy w galeriach handlowych. Warto pamiętać, że św. Mikołaj był dobrotliwym i uczynnym biskupem, który nikogo nie zostawił w potrzebie. Polska Press
Święty Mikołaj od samego rana 6 grudnia rozdaje dzieciom prezenty. Sprawdźcie, gdzie go spotkacie w Waszym mieście. Wizerunek rubasznego św. Mikołaja w czerwonej czapce, jaki dziś nas otacza powstał w XX wieku, ale historia świętego jest dużo, dużo starsza. WYKAZ IMPREZ MIKOŁAJOWYCH

Mira w Azji Mniejszej, dziś terytorium Turcji. To stąd pochodzi św. Mikołaj. Biskup był dobrotliwy i szczodry, wspierał swoimi działaniami biednych i potrzebujących. Za swoje czyny został wyniesiony na ołtarze.

- Większość badaczy uważa, że święty Mikołaj urodził się w 270 roku, ale daty śmierci są już różne teoriew przypadku daty śmierci są bardziej zgodni. Zmarł między 345 a 352 rokiem naszej ery. Bardziej prawdopodobny jest dzień jego śmierci, właśnie 6 grudnia - opowiada dr Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego.

W ikonografii przedstawiany jest jako szczupły, starszy pan z ciemnoszarą brodą (czasem bez niej). Ubrany w strój biskupi ze wszystkimi atrybutami. Posiada trzy złote kule lub sakiewki. Nieraz otaczają go trzy młode dziewczyny lub trzech młodych młodzieńców - to osoby, które uratował za życia.

Postać świętego jaką znamy z telewizji stworzona została w Stanach Zjednoczonych. - Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w 1823 roku. W Nowym Jorku ukazuje się poemat „Wizyta świętego Mikołaja”. Jego autorem jest amerykański profesor literatury greckiej Clement Clarke Moore - opowiada Odoj. To w nim po raz pierwszy przeczytamy, że Mikołaj przybywa do dzieci saniami zaprzężonymi w osiem reniferów z bieguna północnego.

Święty Mikołaj postanowił iść z duchem czasu, zamieniając czerwony uniform na… hipsterski sweterek. „Hipster Santa” pojawił się w centrum handlowym w Portland, pozując z dziećmi do zdjęć. Tak jak prawdziwy hipster, mężczyzna ma jeansy, sweterek oraz koczek z włosów. Mikołaj postanowił również zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Sanie zamienił na rower, którym rozwozi prezenty po mieście.

Ostateczna zmiana wizerunki świętego nastąpiła w 1930 roku. Koncern Coca Cola wynajął wtedy popularnego rysownika Freda Mizena. Miał ocieplić wizerunek Coca Coli, by napój sprzedawał się lepiej zimą. Rysownik stworzył całą akcję promocyjną. Jednym z jej elementów był właśnie korpulentny, miły staruszek z siwą brodą, w złotych okularach i czerwonym kubraczku, przypominającego rubasznego krasnoludka.

- Od tego czasu św. Mikołaj stał się komercyjnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Pojawiał się nie tylko przy okazji promocji napoju, ale przez cały okres przygotowań do świąt. Stał się ich uosobieniem - komentuje Odoj.

MIKOŁAJ 6 GRUDNIA WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - PROGRAM IMPREZ:

Bielsko Biała

Już dzisiaj wystartuje 3. Bieg Mikołajkowy. Zawodnicy do pokonania będą mieli 6 kilometrową trasę, która mieści się na terenie lotniska. Na jej przebiegnięcie będą mieli maksymalnie 60 minu. Bieg startuje o godz. 12. Do listy startowej będzie się jeszcze można dopisać w dniu zawodów w miarę wolnych miejsc.
MIKOŁAJ 6 GRUDNIA WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - PROGRAM IMPREZ:

Chorzów

Sporo atrakcji z okazji 6 grudnia czeka w Parku Śląskim. Tego dnia św. Mikołaj odwiedzi kolejkę linową Elkę. Dzieci będą mogły go spotkać zarówno przy stacji Stadion Śląski oraz Wesołe Miasteczko. Będzie miał dla nich również drobne upominki. Ale to nie wszystko - dzieci i młodzież do 16 lat tego dnia kolejką będą mogły przejechać się zupełnie za darmo. Warunek jest tylko jeden: muszą być pod opieką osoby dorosłej. Z bezpłatnej przejażdżki będzie można skorzystać w godz. od 10 do 16.

Mikołaja będzie można również spotkać na lodowisku przy ul. Katowickiej (w pobliżu Centrum Handlowego AKS) o godz. 16.30. Ma być słodko i kolorowo. Oczywiście w niedzielę wszystkie dzieci i młodzież będą mogły ślizgać się za darmo.

Dąbrowa Górnicza

Charytatywny Bieg Mikołajkowy rozpocznie się 6 grudnia o godz. 15. Start i meta znajdują się przed Halą “Centrum” (Aleja Róż 3). Chętni do spędzenia Mikołaja na sportowo do wyboru będą mieli trasy biegnące alejkami Parku Hallera na dwóch dystansach. Bieg rodzinny to 0,5 km, bieg indywidualny to 3 km trasy. Zgłoszenia do biegu będą przyjmowane w dniu zawodów w Hali Centrum od godz. 14. Warunkiem wystartowani w biegu jest wrzucenie do specjalnie przygotowanych puszek 10 zł (nie dotyczy dzieci). Zebrane pieniądze wspomogą akcję Graj i Pomagaj.

Święty Mikołaj postanowił iść z duchem czasu, zamieniając czerwony uniform na… hipsterski sweterek. „Hipster Santa” pojawił się w centrum handlowym w Portland, pozując z dziećmi do zdjęć. Tak jak prawdziwy hipster, mężczyzna ma jeansy, sweterek oraz koczek z włosów. Mikołaj postanowił również zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Sanie zamienił na rower, którym rozwozi prezenty po mieście.

Katowice

Przez cały weekend (5-6 grudnia) będziemy mieć okazję wybrać się na Jarmark na Nikiszu. Na stoiskach na placu Wyzwolenia znajdziemy rękodzieło i sztukę użytkową, będzie malarstwo, rzeźba, ceramika artystyczna, koronki, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, florystyka, krawiectwo artystyczne, biżuteria, gadżety związane z Nikiszowcem i Górnym Śląskiem. Atrakcją jarmarku będzie też lot balonem, z którego będzie można podziwiać Nikiszowiec. Balon będzie startował w sobotę i niedzielę od godz. 11. A godzinę wcześniej na nikiszowieckim rynku zakręci się wiedeńska karuzela. W niedzielnym programie są także występy na scenie (od godz. 13.), widowisko „Mikołajowe marzenia do spełnienia”, zagra Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek, wystąpi Teatr Studio 47, a wieczorem zaplanowano koncert muzyki elektronicznej.

Święty Mikołaj zawita też jutro na Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach (Raciborska 50). Będzie można własnoręcznie wykonać ozdoby świąteczne, gadżety i podarunki. Odbędą się również pokazy filmów animowanych dla dzieci („Zima w krainie Reksia, Bolka i Lolka, czyli przegląd Studia Filmów Rysunkowych”). Zaplanowano też spotkanie ze Świętym. Na gości czeka wystawa prac oraz poczęstunek. Impreza rusza o godz. 12.

Brzuchatego świętego będzie można spotkać też we wszystkich trzech siedzibach Miejskiego Domu Kultury “Szopienice - Giszowiec”. Rodzice mogą przynieść wcześniej podpisane prezenty. Czekają przedstawienia i wspólna zabawa.
MIKOŁAJ 6 GRUDNIA WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - PROGRAM IMPREZ:

Lubliniec

Mniejsze i trochę starsze dzieci będą miały okazję spotkać się ze świętym dzisiaj i jutro. Dzisiaj między godz. 17 a 19 w mieście działać będzie “Pogotowie Mikołajkowe”. Jeśli rodzice chcą, by ich pociecha odebrała prezent z rąk świętego, powinni zostawić go przed godz. 17 w Galerii pod Glinianym Aniołem. Prezent musi być wyraźnie podpisany. W sobotę Z kolei jutro o godz. 16 na Bulwarze Franciszka Grotowskiego odbędzie się „Spotkanie z Mikołajem”. Wystąpią wokaliści MDK. Do 8 grudnia kino “Karolinka” orgaznizuje specjalne mikołajkowe seanse.

Łazy

Święty Mikołaj, choć w zimowych butach i grubo ubrany, wody się nie boi. Dlatego w niedzielę odwiedzi Park Wodny Jura. Specjalne atrakcje i zabawy organizowane (tyrolka na basenie, skoki do pontonów czy poszukiwania z latarką) będą między godz. 10 a 13. Zaś o godz. 15 Miejski Dom Kultury z okazji Mikołaja wystawi na scenie przedstawienie “Wilk i zając”. Wstęp dla dorosłych widzów 5 zł. Później będzie okazja do spoktania św. Mikołaja. Rodzice, którzy chcieliby aby święty wręczył prezent ich dzieciom powinni wcześniej przynieść go do MOK-u. Pamiętajmy o podpisaniu podarunku!

Ruda Śląska

Święty Mikołaj postanowił iść z duchem czasu, zamieniając czerwony uniform na… hipsterski sweterek. „Hipster Santa” pojawił się w centrum handlowym w Portland, pozując z dziećmi do zdjęć. Tak jak prawdziwy hipster, mężczyzna ma jeansy, sweterek oraz koczek z włosów. Mikołaj postanowił również zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Sanie zamienił na rower, którym rozwozi prezenty po mieście.

O godz. 15 w niedzielę wystartuje Bieg Mikołajów. Celem tegorocznej edycji jest spełnienie marzeń Oliwii i Alana. Chłopiec urodził się w 2009 roku z bardzo poważną wadą serca pod postacią przełożenia wielkich naczyń, lewostronnego zespołu Ebsteina, ubytku przegrody międzykomorowej oraz drożnego otworu owalnego. Chorzowianka Oliwka ma siedem lat. Jest bardzo pogodnym i żywym dzieckiem lubiącym tańczyć i śpiewać. Uwielbia również różne prace plastyczne. Od marca tego roku choruje na histocytozę komórek Langerhansa, chorobę krwi, która tworzy komórki rakowe. Zapisy startują od godz. 14.

Jaworzno

Dzisiaj na rynku na najmłodszych czeka sporo atrakcji. Od godz. 16.30 dzieci załączą lampki na miejskiej choince. Będzie okazja spotkać się ze Świętym. Pomachać szczudlarzom czy wziąć udział w grach i zabawach. Chętni będą mogli wziąć udział w świątecznym przedstawieniu interaktywnym pn. “Mikołajki ze śnieżnej bajki”. Na rynku będzie czekał także mikołajkowy “fotopunkt”.

Galerie handlowe

W ten weekend mnóstwo atrakcji czeka w galeriach handlowych w regionie.

W Silesia City Center pojawi się prawdziwa Lodowa Kraina, w której Święty zasiądzei na lodowym tronie. W Galerii Katowickiej czeka bezpłatne lodowisko, działa Świąteczna Kraina, w której na dzieci czekają ciekawe warsztaty i animacje. W niedzielę na „Scenie w Galerii” (poziom +2) wystawiony zostanie spektakl dla najmłodszych „Zaczarowana walizka”. Przedstawienie będzie można zobaczyć o godzinie 11 lub 16. Z Mikołajem będzie można spotkać się też 6 grudnia w gliwickiej Europie Centralnej oraz Galerii Jurajskiej, gdzie od godz. 12 będzie czynna cała fabryka św. Mikołaja.

wsp. KR, LOTA


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!