Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symboliczne otwarcie zrewitalizowanej alei ks. Michała Brzozy w Lubszy ZDJĘCIA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Symboliczne otwarcie zrewitalizowanej Alei ks. Michała Brzozy w Lubszy
Symboliczne otwarcie zrewitalizowanej Alei ks. Michała Brzozy w Lubszy Gmina Woźniki
W środę, 27 listopada, symbolicznie otwarto aleję Księdza Michała Brzozy w Lubszy. Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę upamiętniającą Powstańców Śląskich.

Otwarcie zrewitalizowanej alei było jednocześnie podsumowaniem projektu „Zagospodarowanie alei Ks. Michała Brzozy” zrealizowanego w ramach Marszałkowskiego Konkursu Inicjatywa Sołecka. Zadanie współfinansowali Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Gmina Woźniki.

W ramach realizacji zadania wykonano tablicę upamiętniającą Powstańców Śląskich ławeczkę Józefa Lompy oświetlenie parkowe ławki parkowe wraz z koszami na śmieci stoły do gier w piłkarzyki, szachy, chińczyka donice z roślinnością całoroczną gry chodnikowe aranżację roślinną wzdłuż alei monitoring.

Zobaczcie koniecznie

Nie zabrakło występów artystycznych uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy.

Całkowita wartość zrealizowanego projektu to 75.000 zł, z czego dofinansowanie z budżetu Województwa Śląskiego wyniosło 60.000 zł.

Patron deptaka

Lubszecki „deptak” wraz z przylegającym terenem trawiastym otrzymał nazwę alei ks. Michała Brzozy – na cześć dawnego proboszcza parafii p.w. św. Jakuba Ap. Starszego w Lubszy w latach 1935-1968.

Jest to postać pamiętana, ceniona i zasłużona dla Lubszy. W młodości przyjaźnił się z Edytą Stein – późniejszą świętą i patronką Europy (jej babcia i Michał Brzoza należeli do parafii św. Mikołaja w Lublińcu). Studia teologiczne skończył we Wrocławiu, gdzie w 1921 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach w Nauen, Katowicach, Bielszowicach, Żorach, Tarnowskich Górach, by 19 maja 1935 roku objąć 33-letnie probostwo w Lubszy. Ostatnie lata życia spędził w Babienicy, zmarł w roku 1974. „Kim był ksiądz Michał Brzoza! Był to człowiek z sercem na dłoni. (…) Nazywano go lubszeckim Janem Vianney. Probostwo było otwarte dla wszystkich potrzebujących. Szalały za nim dzieci” – pisał o nim ks. Alojzy Oleksik. Ks. Brzoza proboszczował parafii w ciężkich czasach II wojny światowej i równie trudnych dla kościoła latach powojennej Polski, a jednak za jego czasów życie parafialne kwitło – o czym pisze w swoich publikacjach znawca dziejów Lubszy – Bernard Szczech (źródło: lubsza.org).

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera