MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Syndrom Piotrusia Pana i Roszpunki, kompleks Edypa lub Kopciuszka – za tymi bajkowymi nazwami kryją się poważne zaburzenia. Co oznaczają?

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Chcesz wiedzieć, co wspólnego mają Edyp, Kasandra, Piotruś Pan i Kopciuszek z naszą psychiką? Jeśli tak, przejdź dalej.
Chcesz wiedzieć, co wspólnego mają Edyp, Kasandra, Piotruś Pan i Kopciuszek z naszą psychiką? Jeśli tak, przejdź dalej. Fallon Michael / Pexels
Choć brzmią bajkowo i niewinnie, nazwy takiej jak Kompleks Edypa, Kasandry czy Kopciuszka, odnoszą się do zaburzeń psychicznych, które mogą utrudniać kontakty interpersonalne czy nawet uniemożliwiać budowanie związków. Wiele z nich zostało zdefiniowanych przez Zygmunta Freuda, który nie uważał ich za dysfunkcję, ale za pewien etap w rozwoju osobowości człowieka. Sprawdź, co wspólnego mają ze sobą bohaterowie mitologii oraz Piotruś Pan i Roszpunka, i jak się to ma do współczesnego, realnego świata.

Spis treści

Czym są zaburzenia psychiczne?

Choroby psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób, według statystyk z uch powodu cierpi już co czwarta osoba na świecie. Zaburzenia psychiczne związane są ze zdrowiem psychicznym, jednak trzeba je odróżnić od chorób psychicznych. Ma to szczególne znaczenie w polskim prawie, ponieważ osoba, która ma stwierdzoną przez specjalistę chorobę psychiczną ma łatwiejszy dostęp do refundowanych świadczeń zdrowotnych. Z drugiej jednak strony możliwe jest podjęcie leczenia jej bez jej zgody.

Definicja zaburzeń psychicznych określa je jako utrwalone, nawracające lub epizodyczne wzorce zachowań, sposoby myślenia i postrzegania oraz relacji z innymi, które utrudniają cierpiącej na nie osobie normalne funkcjonowanie. Przy czym granica między normą a patologią jest dość płynna i niekiedy trudna do uchwycenia.

Zaburzenia psychiczne wiążą się z zaburzeniami nastroju, świadomości, u osoby na nie cierpiącej mogą się pojawić również omamy i halucynacje. Mogą one być wywołane przez doświadczenia i interakcje społeczne, wynikać z wychowania, pojawiać się jako reakcja na stres lub być konsekwencją urazów i uszkodzeń mózgu.

Poznaj 10 rodzajów zaburzeń psychicznych, których nazwy kojarzą się z bajkami i mitami, ale określają bardzo poważne schorzenia!

Rodzaje zaburzeń psychicznych

Zaburzenia psychiczne wpisane są do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która wyróżnia:

 • zaburzenia psychiczne organiczne – spowodowane uszkodzeniem mózgu, np. choroba Alzhaimera,
 • zaburzenia psychiczne i zachowania wywołane używaniem substancji psychoaktywnych – alkoholizm, narkomania,
 • schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe) i urojeniowe,
 • zaburzenia nastroju (afektywne) – choroba afektywna dwubiegunowa, depresja,
 • zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną – zaburzenia lękowe,
 • zespoły behawioralne związane z czynnikami fizycznymi i zaburzeniami fizjologicznymi – bulimia, lęki nocne, wytrysk przedwczesny, awersja seksualna,
 • zaburzenia osobowości – osobowość schizoidalna, kleptomania, zaburzenia preferencji seksualnych,
 • upośledzenia umysłowe – niepełnosprawność intelektualna,
 • zaburzenia rozwoju psychicznego – autyzm dziecięcy, zespół Aspergera,
 • zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym – ADHD,
 • zaburzenia psychiczne bliżej nieokreślone (BNO).

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Syndrom Piotrusia Pana i Roszpunki, kompleks Edypa lub Kopciuszka – za tymi bajkowymi nazwami kryją się poważne zaburzenia. Co oznaczają? - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni