Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Syryjki ukryły się w naczepie ciężarówki. Zatrzymano je w powiecie pszczyńskim

Magdalena Kutynia
Uchodźcy z Syrii cały czas przybywają do Europy. Zdjęcia pochodzą z Macedonii
Uchodźcy z Syrii cały czas przybywają do Europy. Zdjęcia pochodzą z Macedonii Boris Grdanoski
Straż Graniczna z oddziału w Raciborzu zatrzymała trzy obywatelki Syrii, które nielegalnie przekroczyły granicę z Polska. Ukryte były w naczepie TIRa. Kierowca z Turcji poinformował policję o hałasach dobiegających z naczepy, gdy zatrzymał się na parkingu stacji paliw w Warszowicach. Został zatrzymany.

Uchodźcy z Syrii, którzy zostali zatrzymani w Warszowicach, to trzy kobiety w wieku od 25 do 70 lat. Jechały przez Polskę i próbowały się dostać do Szwecji. Wyczerpanym kobietom udzielono pomocy medycznej i przewieziono do komisariatu Straży Granicznej w Bielsku-Białej.

Dziś w godzinach nocnych funkcjonariusze Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 3 obywatelki Syrii, które nielegalnie przebywały w Polsce.

Do zatrzymania cudzoziemek doszło w nocy, na stacji benzynowej w Warszowicach (powiat pszczyński). Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Bielska – Białej otrzymali informacje od policji, że w naczepie samochodu ciężarowego znajdują się trzy kobiety, prawdopodobnie osoby pochodzenia arabskiego. Policja została powiadomiona przez kierowcę tira, obywatela Turcji, który usłyszał niepokojące odgłosy dochodzące z naczepy samochodu.

- Zadzwonił na policję i powiedział, że słyszy dobiegające z przyczepy ludzkie odgłosy - mówi kpt. Katarzyna Walczak, rzecznik straży granicznej w Bielsku – Białej.

Na stacji benzynowej w Warszowicach, w gminie Pawłowice, funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali trzy kobiety, ukrywające się w przyczepie tira. Kobiety były osłabione, głodne i odwodnione. Na miejscu pojawiła się karetka.

- Po dokładnym zbadaniu kobiet, lekarz stwierdził, że są one skrajnie wyczerpane, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówi rzeczniczka. - W trakcie nocnego przesłuchania, które prowadzone były przy pomocy tłumacza, kobiety wyznały, że pochodzą z Syrii, a przedostać się chciały z Turcji do Szwecji. Trwają czynności wyjaśniające. Nie ma pewności, że kobiety mówią prawdę - dodaje.

Aktualnie Syryjki przebywają w placówce straży granicznej w Bielsku – Białej, gdzie miały możliwość zregenerowania się. Mają 70, 45 i 25 lat.

UCHODŹCY TRAFIĄ DO POLSKI. PRZYJMIESZ ICH?

- Panie otrzymały posiłek, miały możliwość wykąpania się i wyspania – wyjaśnia kpt. Walczak. - Powoli dochodzą do siebie. Późnym popołudniem tłumacz przyjedzie ponownie i przesłucha je jeszcze raz. Może zdarzyć się, że za drugim razem kobiety złożą inne zeznania – tłumaczy.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo nic na temat mężów i dzieci Syryjek. Więcej informacji poznamy jutro.

- Kluczowe będzie dzisiejsze przesłuchanie - oznajmia rzecznik Wilczak. - Zapewne poznamy dziś więcej faktów związanych z nielegalnym przybyciem Syryjek do Polski.

W stosunku do obywatelek Syrii i tureckiego kierowcy będą prowadzone dziś czynności służbowe.

Uchodźcy z Syrii i inych krajów Bliskiego Wschodu napływają do Europy każdego dnia. Część z nich trafia do Polski. Komisja Europejska wyznaczyła Polsce limit ponad 12 tys. uchodźców do przyjęcia. Na razie jest ich kilkuset. Są także w woj. śląskim

Uchodźcy z Syrii mieszkają w Katowicach i Chorzowie. Musieli...

List ws. udostępniania mieszkan uchodźcom to fałszywka. MSW nie wysyła listów w tej sprawie, ale imigranci już są na Śląsku

Dostałeś pismo od MSW o udostępnieniu swojego mieszkania uch...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!