Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System Informacji Turystycznej jest już dostępny dla każdego w mieście

Piotr Piesik
Włodzimierz Tutaj przy infokiosku w holu Urzędu Miasta
Włodzimierz Tutaj przy infokiosku w holu Urzędu Miasta fot. piotr piesik
Częstochowski urząd uroczyście ogłosił uruchomienie drugiej części Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej, budowanego od roku w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Do widocznych już na ulicach miasta rozmaitych tablic informacyjnych dołączyły wiadomości, dostępne dla każdego w internecie.

Działa już specjalnie założony portal internetowy www.info.czestochowa.pl. Ma on dostarczyć każdemu - tak na drugim końcu świata jak i turyście szukającemu drogi dojścia do interesującego miejsca - przydatnych informacji (np. o atrakcjach miasta, aktualnej ofercie kulturalno-turystycznej, o usługach). W domowych pieleszach wystarczy włączyć komputer, a na terenie Częstochowy wystarczy skorzystać z 50 infokiosków, zwanych infomatami.

Umożliwiają one bezproblemowy dostęp do wybranej części zasobów internetowych. Nie wymagają hasła ani kodu dostępu, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Ich obsługa też bardzo prosta dla każdego, kto kiedykolwiek miał już do czynienia z komputerami. Brakuje tylko oznakowania, widocznego z daleka, ponieważ same urządzenia są niewielkie i dość niepozorne.

- Oczywiście najważniejszym elementem systemu jest sam portal, który szybko powinien wypełnić się praktycznymi informacjami. Już teraz jest ich dużo, ale spodziewamy się, że liczne instytucje, urzędy czy firmy będą zainteresowane pojawieniem się na portalu ich oferty - mówi Kajetan Wojsyk, miejski informatyk. - Planujemy też stworzyć wybrane moduły portalu w wersji angielskojęzycznej.

Część spośród ustawionych infokiosków została zlokalizowana wewnątrz budynków (np. w holu Urzędu Miasta są dwa) inne znajdują się na zewnątrz. I tu zaczyna się problem. Jeszcze nie zaczęły działać, a już próbowano je uszkodzić - komu przeszkadzają? Info- kiosk przy ul. Focha wygląda tak, jakby ktoś wjechał w niego samochodem.

Na razie infomaty pozwalają tylko na zasięgnięcie informacji wizualnej. Najbardziej użyteczna powinna być interaktywna mapa miasta, na której znalazły się najważniejsze wpisy z miejskiej bazy turystycznej. Korzystając z niej, można m.in. określić najkrótszą drogę z miejsca, w którym się znajdujemy, do wybranej instytucji, np. do teatru czy urzędu.

- Nie udałoby nam się stworzyć mapy bez wykorzystania baz danych Wydziału Geodezji. Zresztą nasi pracownicy sprawdzili setki miejsc na terenie miasta, by zweryfikować dane. Cały czas wychwytujemy jeszcze słabe strony systemu. Na przykład pokazując najkrótszą drogę, nie bierze on pod uwagę różnic między jazdą samochodem a przejściem trasy pieszo. Dlatego na wyznaczonej drodze można natrafić na zakaz wjazdu - opowiada Wojsyk.

Infokioski zbudowano z dużym zapasem technicznych możliwości, założono bowiem, że w przyszłości z wykorzystaniem Częstochowskiej Karty Miejskiej (na razie pełni ona tylko rolę biletu za przejazd środkami komunikacji miejskiej) można będzie dokonywać w infomatach płatności za usługi oferowane w ramach systemu informacji turystycznej. W infomacie można będzie np. zrobić sobie zdjęcie lub nagrać krótki film, po czym przesłać go w formie załącznika do maila lub wiadomości multimedialnej mms.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!