Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System opłat e-toll na autostradach od dziś jest jedynym w Polsce. Autostrada A4 na obwodnicy Gliwic będzie bezpłatna

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Oto najważniejsze informacje na temat nowego systemu poboru opłat e-toll. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oto najważniejsze informacje na temat nowego systemu poboru opłat e-toll. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Autostrada A2 i autostrada A4 będzie przejezdna bez szlabanów. Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego dla systemu poboru opłat e-toll. O północy 1 października będzie to jedyny system poboru opłat na państwowych odcinkach płatnych dróg i autostrad. Jednak autostradowa obwodnica Gliwic wciąż pozostaje bezpłatna, a kierowcy aut osobowych wciąż mają wybór, jak chcą płacić tu za przejazd. 1 grudnia na bramkach znikną szlabany i inkasenci.

1 października poważne zmiany na drogach

Dokładnie o północy, 1 października przewoźników w Polsce czekają spore zmiany. Jeśli jeszcze nie zarejestrowali się w nowym, państwowym systemie poboru opłat za płatne odcinki państwowych dróg krajowych i autostrad będą mieli kłopoty. O północy 1 października zostanie bowiem wyłączony stary system poboru opłat viaTOLL. A ze statystyk Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów wynika, ze pozostało jeszcze całkiem sporo pojazdów, których właściciele nie zarejestrowali w nowym systemie.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Przemysław Koch, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, odpowiedzialny za wdrożenie systemu e-toll twierdzi, że w systemie zarejestrowano już prawie 557 tysięcy pojazdów. Z czego ponad 45 tysięcy to pojazdy lekkie, a pozostałe 511 tysięcy – ciężarowe. Z dotychczasowych danych, jakim te instytucje dysponowały, dzięki systemowi viaTOLL wynikało, że powinno się w sumie zarejestrować około 1,5 mln pojazdów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że część z tych pojazdów to pojazdy używane sezonowo jak na przykład kampery, które nie zostaną teraz zarejestrowane, podobnie jak wiele innych pojazdów, które były w rejestrach, ale nie były używane – mówi Przemysław Koch. – Warto jednak przypomnieć, że obecnie, pod koniec miesiąca dynamika rejestracji w nowym systemie znacząco wzrosła, co oznacza, że wiele aut jest rejestrowanych w systemie na ostatnią chwilę – dodaje.

18 rzeczy które najbardziej denerwują kierowcówKlikając w kolejne zdjęcia znajdą Państwo pod nimi opisy 18 najbardziej denerwujących kierowców zachowań i rzeczy na polskich drogach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Oto 18 rzeczy, które najbardziej denerwują polskich kierowcó...

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Zastąpi dotychczasowy system viaTOLL. Zarówno KAS jak i Ministerstwu Finansów zależy na tym, by jak największa liczba samochodów przeszła z viaTOLL do nowego systemu. Zachętą do tego była m.in. ulga podatkowa w wysokości 500 złotych, którą można było sobie odliczyć od każdego urządzenia pokładowego przeznaczonego do użytkowania w nowym systemie.

- To nie wszystko, teraz proponujemy kierowcom 30 procentową zniżkę za opłaty drogowe w systemie e-toll. Zniżka za przejazdy po płatnych odcinkach państwowych dróg i autostrad będzie obowiązywała do końca roku – zapewniła dziś podczas konferencji prasowej Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

To będzie historyczny moment na autostradach

Na razie system e-toll jest obowiązkowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Kierowcy aut osobowych przejdą na nowy system dopiero od pierwszego grudnia. Będzie to moment historyczny.

- Kierowcy będą mogli przejechać wtedy płatnymi odcinkami państwowych autostrad A2 i A4 bez zatrzymywania się na bramkach – podkreśla Przemysław Koch.

1 grudnia szlabany zostaną otwarte na stałe. Znikną też inkasenci, którym dotąd mogliśmy zapłacić za przejazd gotówką lub kartą. Od 1 grudnia kierowcy będą mogli płacić tylko w nowym systemie e-toll. Nie znaczy to, że nie będzie można kupić pojedynczego e-biletu.

- Będzie taka możliwość, by kupić jednorazowy bilet elektroniczny, lub jeśli ktoś będzie sobie życzył, będzie go można też wydrukować – mówi Daniel Rusak, dyrektor Departamentu Poboru Opłat w Ministerstwie Finansów. – Taki bilet będzie można nabyć w jednym z punktów naszej sieci dystrybucyjnej, lub także u naszych partnerów. Będzie to bardzo szeroka siec dystrybucji – mówi Daniel Rusak, dyrektor Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów.

Opłatę za przejazd państwowymi odcinkami autostrad czyli A4 (Gliwice – Wrocław) i A2 (Konin – Stryków) będzie można też wnieść przy pomocy aplikacji na smartfony etoll.pl. Po licznych interwencjach kierowców MF uprościło znacznie rejestrację poprzez tę aplikację, dla samochodów osobowych. Aplikację mobilną etoll.pl można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Liczba pobrań aplikacji przekroczyła już 216 tys. warto wiedzieć, ża podczas całego przejazdu aplikacja wysyła dane GPS, musi być cały czas włączona.

33 tysiące uproszczonych rejestracji

Jak informuje Przemysław Koch liczba kont założonych „uproszczoną ścieżką” w aplikacji przekroczyła już 33 tysiące. Korzystając z opłat przy pomocy nowego systemu, kierowcy przejechali już ponad 27 mln km i zapłacili za to w 3,7 milionach transakcji - 5,1 mln złotych. To wcale nie tak wiele, biorąc pod uwagę statystyki, dotyczące opłat w viaTOLL. Często bowiem takie kwoty viaTOLL rejestrował zaledwie w ciągu jednego dnia.

- Wartości tych opłat rosną z dnia na dzień, jak już wspominałem kierowcy nie wykorzystali tych trzech miesięcy okresu przejściowego i niewielu z nich zarejestrowało w nowym systemie swoje pojazdy. Jednak w tym tygodniu obserwujemy ogromną dynamikę wzrostu rejestracji. Tylko w miniony poniedziałek wpływy z tytuły korzystania z e-toll sięgnęły miliona złotych, i to już z 25-procentowym upustem, jaki obecnie obowiązuje. To odpowiada około jednej czwartej tego czego się spodziewamy, po zakończeniu rejestracji w nowym systemie – wyjaśnia Koch.

Należy pamiętać, aby wyrejestrować się z systemu viaTOLL. Można to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września. Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków z rachunku viaTOLL użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r.

Nie przeocz

Zmiany na autostradzie A4 i A2

Zmiany w systemie poboru opłat oznaczają też zmiany w funkcjonowaniu punktów poboru opłat przy wjeździe na wspomniane dwa odcinki autostrad A4 i A2.

Bezpłatna pozostaje wciąż autostradowa obwodnica Gliwic, która przebiega po A4. Kierowcy przejeżdżający nią, nie ponoszą żadnych kosztów. Jednak, gdyby chcieli pojechać dalej niż odcinek Żernica – Kleszczów – będą musieli zapłacić za przejazd.
Po pierwszym grudnia, gdy znikną szlabany, kierowcy zarówno aut ciężarowych jak i osobowych będą zmuszeni płacić za przejazd przy pomocy systemu e-toll.

Motocykliści, będą mogli płacić przy pomocy aplikacji na smartfony lub kupując e-bilet. Szlabany będą podniesione cały czas.

Kontrola kierowców w nowym systemie jeszcze dopracowywana

Jednak kierowcy będą pod stałą kontrolą kamer i patroli celników i inspekcji transportu drogowego, którzy dysponują już flotą nowoczesnych radiowozów naszpikowanych elektronicznymi systemami m.in. rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

- Te radiowozy i systemy pracują ciągle, analizują czy dany kierowca opłacił przejazd – zapewniał Daniel Rusak.

Jednak z kontrolą na płatnych odcinkach dróg krajowych może być kłopot, bo wciąż nie rozstrzygnięto przetargu na wykonawcę modernizacji punktów kontrolnych na płatnych odcinkach dróg krajowych. Chodzi o już znajdujące się tam urządzenia, używane wcześniej przez viaTOLL.

- Na skutek odwołań, wczoraj odbyła się rozprawa w Krajowej Izbie Odwoławczej i w poniedziałek spodziewamy się orzeczenia w tej sprawie. Nie znaczy to, że kierowcy na tych odcinkach są pozbawieni kontroli. System e-toll składa się z wielu komponentów, w tym przypadku chodzi i istniejące punkty kontrolne, które mają być modernizowane, przypomnę że są także budowane obecnie nowe punkty. No i jak wspominałem, stawiamy też na kontrole mobilne – dodaje Rusak.

Jak będzie wyglądała od 1 października organizacja na autostradowych bramkach A4 i A2?

Nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat będzie oznaczała: przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym placu poboru opłat tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-toll.
Pozostałe pasy na bramkach do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat. Będzie można tam wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

Wjeżdżając lub wyjeżdżając z autostrady należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy (wyjazdowy). Każdy z nich został w czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.
Po 30 listopada płatność manualna na bramkach nie będzie możliwa, bo nie będzie tu już inkasentów. Powoli ma też znikać stamtąd infrastruktura przeznaczona do pobierania opłat w sposób manualny.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera