System Zarządzania Ruchem nie tylko dla autobusów

Michał Nowak
Michał Nowak
Tablice z odjazdami autobusów to na razie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w komunikacji publicznej w Katowicach
Tablice z odjazdami autobusów to na razie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w komunikacji publicznej w Katowicach Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Udostępnij:
Zielona fala, informacje o korkach, odcinkowe pomiary prędkości. Zaczynają się konsultacje ambitnego projektu KZK GOP dla miast aglomeracji. Czy system ITS zrobi rewolucję w komunikacji miejskiej?

KZK GOP przygotowuje się do realizacji ambitnego projektu, czyli Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem (ITS). Korzyści mają odczuć zarówno osoby podróżujące komunikacją publiczną, jak i kierowcy indywidualni. Upłynnienie ruchu, mniejsza emisja spalin i poprawa systemu informacji pasażerskiej - to tylko niektóre z założeń. Brzmi równie ambitnie, co nierealnie. Na razie opracowano 150-stronicowy dokument, czyli tzw. koncepcję architektury systemu. Wstępnie KZK GOP chciałoby uruchomić system do roku 2020, ale jest to uzależnione od tego, czy związek otrzyma dofinansowanie unijne.

Więcej zielonych świateł, ale i łatwiej o mandat

Na działanie ITS ma się składać szereg podsystemów, m.in. system odpowiedzialny za sterowanie sygnalizacją świetlną. W praktyce oznacza to, że kierowcy nie będą tkwili w samochodach na zakorkowanych skrzyżowaniach, bo światła nareszcie mają być tak zsynchronizowane, aby osiągnąć efekt „zielonej fali”.

Kolejne istotne rozwiązanie to system informacji dla kierowców i pasażerów. Ma on dostarczać kierowcom informacje o natężeniu ruchu na głównych drogach metropolii oraz stwarzać możliwość wyboru mniej obciążonej trasy dojazdu do celu. Informacje te mają być wyświetlane w formie tekstowej lub graficznej na przydrożnych tablicach. Z kolei pasażerowie komunikacji miejskiej mają otrzymywać informacje o godzinach odjazdów komunikacji publicznej za pomocą mediów elektronicznych.

A co właściwie ma wpływać na nasze bezpieczeństwo? Wygląda na to, że system ma też wspomóc policję, straż miejską, a nawet Inspekcję Transportu Drogowego. ITS zakłada montaż aparatury do odcinkowego pomiaru prędkości i wykrywania przejazdów na czerwonym świetle oraz urządzeń do rejestracji numerów rejestracyjnych i innych oznaczeń na pojazdach. Ponadto mają powstać urządzenia do dynamicznego ważenia pojazdów.

ITS zakłada też synchronizację transportu drogowego z kolejowym, a także montaż monitoringu zewnętrznego, jak i wewnątrz środków komunikacji publicznej.
Bez unijnego wsparcia systemu nie będzie

Do wejścia w etap rozpoczęcia tej inwestycji pozostało jeszcze kilka kroków - mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP. - System ma być finansowany z nowej perspektywy unijnej. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, to przewidujemy rozpoczęcie realizacji od czwartego kwartału 2017 roku. System ma być gotowy do czwartego kwartału 2020, czyli w 3 lata - dodaje Koteras.

O jakich kwotach mowa? Według szacunkowych kosztów, budowa systemu w wariancie „bogatym” wyniesie około 350 mln zł. Projekt zakłada jednak, że przy niektórych podsystemach można zrezygnować z części rozwiązań (np. stacji ważenia pojazdów). Wtedy budowa ITS wyniosłaby około 215 mln zł.

Na razie cały projekt jest jeszcze w fazie roboczej. KZK GOP mówi, że systemem objęte będą miasta, które wchodzą w jego skład, ale czy system będzie funkcjonował np. tylko w centrach, tego nie wiadomo.

Konsultacje społeczne

Celem Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem jest ułatwienie, ale też ujednolicenie warunków podróżowania w aglomeracji. Jak podkreśla Anna Koteras z KZK GOP, system ma funkcjonować tak samo we wszystkich miejscowościach w aglomeracji i ma stworzyć jednakowe warunki podróżowania. KZK GOP w tym celu otwiera się również na głos mieszkańców. Z projektem ITS można się zapoznać na stronie internetowej kzkgop.com.pl.

Każdy, kto chce zgłosić swoje uwagi do projektu, może to zrobić za pomocą specjalnego formularza, który również jest do pobrania. Formularze można wysyłać do siedziby związku (ul. Barbary 21a, 40-053 Katowice) lub na adres e-mail: [email protected] Konsultacje społeczne odbywają się od 28 września 2015 r. do 30 października 2015 r.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JOE
Dojechać rano do Katowic, stoi Chorzowska ,stoi DTś , gdzie tu są jakieś światła ,do centrum powinien wjeżdżać tylko autobus , ale nie najpierw robią całe centrum strefa 30 ,a potem wielce pomysły, najzabawniejsze w artykule jest to ,że czekają na środki unijne, może tak ruszyć własną kieszenią.może tak obniżyć ceny biletów,
E
Eathan
Doświadczenia z wprowadzeniem ŚKUP pokazują, że ten nowy projekt ma szanse realizacji nie wcześniej niż przed końcem tego wieku...
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie