Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Systemy rekrutacyjne na śląskich uczelniach okazały się wadliwe. Do awarii systemu doszło między innymi na Uniwersytecie Śląskim

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Arc.
Systemy rekrutacyjne na śląskich uczelniach okazały się wadliwe. Do awarii systemu doszło między innymi na Uniwersytecie Śląskim, gdzie na pierwszy rok studiów na filologii angielskiej o specjalności tłumaczeniowej z językiem koreańskim zostało zakwalifikowanych znacznie więcej osób, niż było miejsc. Z kolei kandydaci, aplikujący na Śląski Uniwersytet Medyczny twierdzą, że uzyskane przez nich na egzaminie maturalnym punkty były nieprawidłowo przeliczane przez uczelniany system. Na obu uniwersytetach trwa obecnie drugi nabór na kierunki, na których są jeszcze wolne miejsca.

Pierwszy nabór na studia na śląskich uczelniach dobiegł już końca, ale niektóre placówki rozpoczynają kolejny na wybrane kierunki, gdzie są jeszcze wolne miejsca dla studentów. Nie obeszło się jednak bez żadnych komplikacji, bowiem na przykład na Uniwersytecie Śląskim doszło do awarii systemu, w wyniku której na pierwszy rok studiów na filologii angielskiej o specjalności tłumaczeniowej z językiem koreańskim zostało zakwalifikowanych 252 osób, a miejsc było tylko 25. Jak podaje TVP3 Katowice, bezproblemowo nie było również na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie według kandydatów na studia system rekrutacyjny nieprawidłowo przeliczał punkty, jakie uzyskali oni na egzaminie maturalnym.

Obciążenie systemu było głównym powodem jego awarii

Jak zauważa Małgorzata Poszwa, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, problem z systemem dotyczył wyników rekrutacji tylko na jedną specjalność w ramach filologii angielskiej, zaś awaria była spowodowana dużym jego obciążeniem ze strony kandydatów na studia. – W dniu ogłoszenia wyników wystąpiła koniunkcja kilku niekorzystnych czynników, których skutkiem była zaistniała sytuacja. Podstawowym problemem było ograniczenie dostępności systemu spowodowane bardzo dużą liczą zapytań od kandydatów na studia. Skumulowanie ogłoszenia wyników dla cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem kierunków studiów, spowodowało sytuację zbliżoną do ataku DDoS. Dostępność systemu została ograniczona zarówno dla Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych jak i kandydatów – zaznacza rzecznik uczelni.

Kandydaci zostali poinformowani o błędnych wynikach rekrutacji

Małgorzata Poszwa z Uniwersytetu Śląskiego przyznaje, że jeszcze w tym samym dniu ponownie sprawdzono listę osób przyjętych na filologię angielską i przygotowano nową, już zaktualizowaną po weryfikacji. Następnie poinformowano kandydatów na studia o całej tej niefortunnej sytuacji. – Jeszcze tego samego dnia do wszystkich kandydatów wysłano wiadomość e-mail, w której przeproszono za zaistniałą sytuację, wyjaśniono jej powody oraz wytłumaczono – po raz kolejny – zasady rekrutacji. Dodatkowo, kandydaci z listy rezerwowej zostali poinstruowani, aby obserwować listę rankingową, gdyż w przypadku tak bardzo obleganej specjalności sytuacja jest dynamiczna – mówi rzecznik uczelni.

Lektorat z języka koreańskiego jako rekompensata

W wyniku awarii systemu i wprowadzenia w błąd kandydatów, którzy nie dostali się na filologię angielską o specjalności tłumaczeniowej z językiem koreańskim, uczelnia zapewni lektorat z języka koreańskiego dla osób, które zakwalifikowały się na ten lub inny kierunek na Uniwersytecie Śląskim. – Poddaliśmy bardzo wnikliwej analizie losy kandydatów nieprzyjętych na filologię angielską, specjalność tłumaczeniowa z językiem koreańskim. Z analizowanych danych wynika, że z 199 osób nieprzyjętych 89 zostało zakwalifikowanych na inne kierunki na naszej uczelni – w tym 51 osób zostało zakwalifikowanych na pozostałe specjalności oferowane w ramach kierunku filologia angielska. Dla osób, które aplikowały na wyżej wymieniony kierunek, specjalność: tłumaczeniowa z językiem koreańskim i nie zostały przyjęte, ale dokonały wpisu na pierwszy rok studiów na innych kierunkach, od października planujemy uruchomić lektorat z języka koreańskiego, tak aby mogły pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowania związane z językiem koreańskim w ramach lektoratu z języka obcego – zapewnia Małgorzata Poszwa.

Ponadto kandydaci, aplikujący na filologię angielską o specjalności tłumaczeniowej z językiem koreańskim, którzy nie dostali się na ten i żaden inny kierunek na Uniwersytecie Śląskim, mogą wziąć udział w trwającym od 1 sierpnia drugim naborze, bez wnoszenia po raz kolejny opłaty rekrutacyjnej. Drugi nabór jest prowadzony jak na razie na 41 kierunkach stacjonarnych studiów pierwszego stopnia, ale według rzecznika uczelni liczba ta jeszcze się zwiększy. Kandydaci mogą aplikować na filologię angielską, germańską, romańską, rosyjską oraz słowiańską.

System rekrutacyjny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym również okazał się wadliwy

O problemach z systemem rekrutacyjnym na Śląskim Uniwersytecie Medycznym poinformowała we wtorek, 9 sierpnia TVP3 Katowice, powołując się na kandydatów na studia, którzy twierdzą, że uzyskane na egzaminie maturalnym punkty były nieprawidłowo przeliczane przez system. W odpowiedzi na pytanie o zaistniałą sytuację, uczelnia wystosowała oświadczenie. – Zalogowani kandydaci mieli możliwość podglądu i weryfikacji wprowadzonych wyników z matury. Jednak wszelkie pytania kandydatów i ewentualne wątpliwości wszystkich, którzy te problemy techniczne zgłaszali były na bieżąco weryfikowane przez pracowników Uczelni – czytamy w oświadczeniu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Uczelnia informuje, że od 8 sierpnia trwa drugi nabór na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunki realizowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, a należą do ich: Dietetyka, Zdrowie Publiczne, Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym, Koordynator Medyczny, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera