Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szachy. Wojna rzeźbiona w drewnie. Polska kontra Kaukaz. Ruszyła batalia o żeński prymat w Europie

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Monika Soćko to pierwsza Polka, która otrzymała w 2008 roku najwyższy w szachach tytuł - arcymistrza (GM). Teraz walczy w Pradze z koalicją kaukaskich zawodniczek o czołowe miejsca w Europie
Monika Soćko to pierwsza Polka, która otrzymała w 2008 roku najwyższy w szachach tytuł - arcymistrza (GM). Teraz walczy w Pradze z koalicją kaukaskich zawodniczek o czołowe miejsca w Europie ARUN SANKAR/AFP/East News
Po trzech rundach 22. edycji indywidualnych mistrzostw Europy w szachach, które odbywają się w Pradze, Aleksandra Malcewska (urodzona w Wołgogradzie, a od 12 maja 2022 roku reprezentującą Polskę) plasuje się na czwartym, a Jolanta Zawadzka na piątym miejscu z dorobkiem 3 punktów. Identyczną zdobycz punktową mają - liderująca Gruzinka Nana Dzagnidze, Gunaj Mammadzada z Azerbejdżanu i Ormianka Elina Danielian. Wszystkie panie wygrały swoje dotychczasowe partie.

W tegorocznych indywidualnych mistrzostw Europy w szachach, reprezentacja Polski liczy 12 zawodniczek, a więcej desygnowali do gry tylko Czesi (14) i Ukraińcy (13). W sumie startują aż 123 zawodniczki z 28 krajów.

Polki na ME w Pradze:

- arcymistrz międzynarodowy (GM) Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice)
- arcymistrzynie międzynarodowe (WGM) Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) i Julia Antolak (KSz Solny Grzybowo)
- mistrz międzynarodowy (IM) Aleksandra Malcewska (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza)
- mistrzynie międzynarodowe (WIM) Oliwia Kiołbasa (KS Gwiazda Bydgoszcz), Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń), Anna Kubicka (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza) i Aleksandra Lach (UKS 21 Podlesie)
- mistrzynie FIDE Michalina Rudzińska (Strzelec Strzelce Opolskie), Honorata Kucharska (MKSz Rybnik), Katarzyna Dwilewicz (UKS Gostmat Gostynin)
- kandydatka na mistrzynię FIDE Monika Marcińczyk (MUKS Stoczek 45 Białystok)

Turniej odbywa się w hotelu „Don Giovanni” przy ulicy Vinohradskiej w centrum Pragi i potrwa do 31 sierpnia br. (ostatnia, jedenasta runda).

Rankingowe TOP 10 na ME w Pradze:

1. arcymistrz międzynarodowy Nana Dzagnidze (Gruzja) 2531 punktów
2. mistrz międzynarodowy Lela Dżawachiszwili (Gruzja) 2476 punktów
3. arcymistrz międzynarodowy Antoaneta Stefanowa (Bułgaria, grająca pod flagą European Chess Union) 2472 punktów
4. arcymistrz międzynarodowy Nino Baciaszwili (Gruzja) 2466 punktów
5. mistrz międzynarodowy Gunaj Mammadzada (Azerbejdżan) 2466 punktów
6. arcymistrz międzynarodowy Elina Danielian (Armenia) 2441 punktów
7. arcymistrz międzynarodowy Monika Soćko (Polska) 2423 punktów
8. arcymistrz międzynarodowy Anna Uszenina (Ukraina) 2423 punktów
9. arcymistrzyni międzynarodowa Ulwijja Fatalijewa (Azerbejdżan) 2413 punktów
10. arcymistrzyni międzynarodowa Jolanta Zawadzka (Polska) 2412 punktów

W ubiegłym roku, w znajdującym się na północnym-wschodzie Rumunii mieście Jassy, szachistka z Augustowa - Oliwia Kiołbasa wywalczyła brązowy medal ME, a w naszej reprezentacji grało pięć zawodniczek.
Tytułu mistrzowskiego w Pradze broni Ormianka, urodzona w Baku w Azerbejdżanie - arcymistrz międzynarodowy Elina Danielian.

Panie gonią panów

Historia indywidualnych mistrzostw Europy w szachach sięga 2000 roku - z wyjątkiem pierwszej edycji (Batumi), w których obowiązywał system pucharowy, wszystkie pozostałe turnieje rozegrano systemem szwajcarskim (na dystansie od 11 do 13 rund), w niektórych latach dodatkowo stosując mecze barażowe w celu ustalenia ostatecznej klasyfikacji.

Polska trzykrotnie była organizatorem ME - kobiet w 2001 roku w Warszawie oraz mężczyzn w 2005 roku, również w Warszawie i 2013 roku w Legnicy.

Więcej sukcesów w mistrzostwach Europy odnosili panowie, zdobywając sześć medali - złoty (Bartłomiej Macieja, 2002), dwa srebrne (Radosław Wojtaszek, 2011 i 2018) i trzy brązowe (Tomasz Markowski, 2000; Mateusz Bartel, 2015; Kacper Piorun, 2019).

W rywalizacji pań na Starym Kontynencie, Polki sięgnęły po dwa medale - oba brązowe: Monika Soćko (2010) i Oliwia Kiołbasa (2021).
W 2019 mistrzynią Europy została Alina Anatoliewna Kaszlinska, jeszcze jako... Rosjanka. Ta urodzona w Moskwie szachista, od siedmiu lat jest szczęśliwą żoną czołowego polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka. Mieszka w Warszawie, ma polski paszport i obywatelstwo, mówi biegle po polsku.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, od 23 maja 2022 roku dołączyła do reprezentacji Polski. W tym roku reprezentowała Polskę na pierwszej szachownicy na 44. Olimpiadzie Szachowej w hinduskim Madrasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera