Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń? Zobaczcie wideo

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń?
Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń? Piotr Ciastek
Podjasnogórskie parki to ponad jedenastohektarowy teren zieleni należący do miasta. Zamieszkują go liczne ptaki, jeże, a także wiewiórki. Te ostatnie urządzają sobie gonitwy po parkowych drzewach. Zobaczcie wideo!

Parki jasnogórskie to oaza zieleni. Latem warto tu przyjść na spacer. Nietrudno tu spotkać wiewiórki, kaczki, ryby w stawie i liczne ptaki, których trele umilają nam pobyt w tym miejscu. Szczególnie najmłodszym mogą spodobać się gonitwy wiewiórek, które skaczą z drzewa na drzewo i biegają po trawie. Niedawno taki właśnie widok zastał spacerujących. Zobaczcie!

Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń?

Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje...

Co kryje się w parkach?

W skład wchodzą terenów okalających wzgórze jasnogórskie wchodzą Park im. 3 Maja i Park im. Staszica. Układ obydwu parków jest podobny, opiera się na jedynym głównym ciągu pieszym przebiegającym po przekątnej i odchodzącej sieci dróg dzielących parki na kwadraty.

W Parku im. Staszica znajduje się kilka obiektów pozostałych po wystawie : altana z 1909r., Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Górnictwa Rud, Zagroda włościańska, akwen wodny o pow. 1600 m2. W późniejszym okresie znalazły się pomniki: St.Staszica, K.Pułaskiego i rzeźba parkowa dziewczyny.

Musisz to wiedzieć

Pod Jasną Górą jest wiele drzew

Podstawa drzewostanu liczącego około 1300 drzew są drzewa liściaste reprezentowane przez 92 gatunki, wśród nich przewagę stanowią 100-150 letnie okazy. Przeważają drzewa pochodzenia rodzimego (głównie klon pospolity, a wśród drzew pochodzenia obcego znajdujemy: jesiona pensylwańskiego, świerki kłujące i syberyjskie, dąb czerwony, cyprysiki, jałowce chińskie.

Park 3 Maja nie ma tak bogatego wyposażenia, z urządzeń parkowych posiada korty tenisowe, plac zabaw oraz centralnie usytuowany pomnik St.Moniuszki z 1958r. dłuta St. Policińskiego. Rośnie tu około 1600 drzew często w wieku powyżej 130 lat.

Występują tu dęby czerwone, jesiony, lipy krymskie, modrzewie, kasztanowce, świerki kłujące, jesiony. Wydzielony z parku teren - Grób Nieznanego Żołnierza połączony jest funkcjonalnie z Aleją Sienkiewicza. Płyta pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza z 1921 r. zmodernizowana została w 1998 r.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera