Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń? Zobaczcie wideo

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń?
Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń? Piotr Ciastek
Podjasnogórskie parki to ponad jedenastohektarowy teren zieleni należący do miasta. Zamieszkują go liczne ptaki, jeże, a także wiewiórki. Te ostatnie urządzają sobie gonitwy po parkowych drzewach. Zobaczcie wideo!

Parki jasnogórskie to oaza zieleni. Latem warto tu przyjść na spacer. Nietrudno tu spotkać wiewiórki, kaczki, ryby w stawie i liczne ptaki, których trele umilają nam pobyt w tym miejscu. Szczególnie najmłodszym mogą spodobać się gonitwy wiewiórek, które skaczą z drzewa na drzewo i biegają po trawie. Niedawno taki właśnie widok zastał spacerujących. Zobaczcie!

Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje tutejsza zieleń?

Szalone wiewiórki w parkach pod Jasną Górą. Co jeszcze kryje...

Co kryje się w parkach?

W skład wchodzą terenów okalających wzgórze jasnogórskie wchodzą Park im. 3 Maja i Park im. Staszica. Układ obydwu parków jest podobny, opiera się na jedynym głównym ciągu pieszym przebiegającym po przekątnej i odchodzącej sieci dróg dzielących parki na kwadraty.

W Parku im. Staszica znajduje się kilka obiektów pozostałych po wystawie : altana z 1909r., Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Górnictwa Rud, Zagroda włościańska, akwen wodny o pow. 1600 m2. W późniejszym okresie znalazły się pomniki: St.Staszica, K.Pułaskiego i rzeźba parkowa dziewczyny.

Musisz to wiedzieć

Pod Jasną Górą jest wiele drzew

Podstawa drzewostanu liczącego około 1300 drzew są drzewa liściaste reprezentowane przez 92 gatunki, wśród nich przewagę stanowią 100-150 letnie okazy. Przeważają drzewa pochodzenia rodzimego (głównie klon pospolity, a wśród drzew pochodzenia obcego znajdujemy: jesiona pensylwańskiego, świerki kłujące i syberyjskie, dąb czerwony, cyprysiki, jałowce chińskie.

Park 3 Maja nie ma tak bogatego wyposażenia, z urządzeń parkowych posiada korty tenisowe, plac zabaw oraz centralnie usytuowany pomnik St.Moniuszki z 1958r. dłuta St. Policińskiego. Rośnie tu około 1600 drzew często w wieku powyżej 130 lat.

Występują tu dęby czerwone, jesiony, lipy krymskie, modrzewie, kasztanowce, świerki kłujące, jesiony. Wydzielony z parku teren - Grób Nieznanego Żołnierza połączony jest funkcjonalnie z Aleją Sienkiewicza. Płyta pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza z 1921 r. zmodernizowana została w 1998 r.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie